Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wygląda wykres cewki po przesunięciu napięcia od kondensatora ? 1 fazowy

06 Lis 2019 19:06 132 1
  • Poziom 8  
    Witam !

Wybaczcie że szybko zakładam następny temat ale nurtuje mnie jedna rzecz z silników (silnik jednofazowy z użyciem kondensatora)

Na tej ilustracji narysowałem przebieg prądu (do jednej z cewek)
    Wiem że cewka ma swoje przesunięcie (napięciowe) a kondensator (prądowe/natężeniowe)
    Moje pytanie brzmi następująco jak wygląda w ostateczności to przesunięcie ?
    Skoro jedno przesuwa napięcie a zaraz po nim natężeniowe (czy nie zachodzi wtedy zjawisko rezonansu ?) czym samym uzyskujemy charakterystykę takiego rezystora ? (czyli taki bez przesunięć ?)
    Czy raczej to działa tak że najpierw jest przesunięte napięcie z czego cały wykres cewki również ulega przesunięciu a czym samym później wytworzy pole magnetyczne zdolne do puchnięcia takiego silnika ?

Mały mętlik mi się zrobił w głowie rozmyślając jak będzie wyglądało pole wytworzone przez taką cewkę (taką bez przesunięć czy raczej z tym przesuniętym napięciem ...)

Oraz czemu kondensator jest tylko do rozruchu ? Bo nauczyciel mi mówił że później można go w sumie usunąć a 1 z 2 cewek będzie już podtrzymywała prędkość takiego silnika (mówił coś że sama z resztą odłączy taką cewkę rozruchową chociaż nie wiem jak skoro tam jest prąd przemienny)

Nie wiem czy dobrze napisałem to o co mi dokładnie chodzi (samemu się trochę gubię w rozmyślaniu nad tym).

Liczę na to że macie dzisiaj świetny dzień/wieczór
    Pozdrawiam :D
  • Moderator
    Widzę, że coś niecoś jednak wiesz, chociaż udajesz że nie. :D Całe Twoje rozważanie byłoby łatwiejsze, gdybyś nie brnął w sinusoidy, a skoncentrował się na wykresie (wykresach) wskazowych. Spróbuj. :D

Dodano po 9 [minuty]:

Xenon02 napisał:

Oraz czemu kondensator jest tylko do rozruchu ?

Pewnie nauczyciel tłumaczył, że celem do osiągnięcia jest pole magnetyczne wirujące, które uzyskamy, jeśli będą ze sobą oddziaływać przebiegi przesunięte w fazie. Im większe przesunięcie, tym większa wartość natężenia pola, a większe przesunięcie można uzyskać np. zwiększając pojemność kondensatora i prąd w tej gałęzi.
    Ale przy dużej wartości przesunięcia, wielkość prądu w uzwojeniu często przekracza wartości znamionowe, dlatego kondensator musimy odłączyć, aby nie spalić uzwojenia. Czyli prąd rozruchowy jest dobrany tak, żeby zapewnić pewność i duży moment rozruchu, ale przy tym nie przegrzać a tym bardziej zniszczyć uzwojenia rozruchowego. I po przewidzianym czasie go odłączyć.
    Najczęściej jest to realizowane wyłącznikiem odśrodkowym, znajdującym się wewnątrz silnika.