Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wygląda wykres cewki po przesunięciu napięcia od kondensatora ? 1 fazowy

Xenon02 06 Nov 2019 19:06 1530 3
    Xenon02
    Level 8  
    Witam !

Wybaczcie że szybko zakładam następny temat ale nurtuje mnie jedna rzecz z silników (silnik jednofazowy z użyciem kondensatora)

Na tej ilustracji narysowałem przebieg prądu (do jednej z cewek)
    Wiem że cewka ma swoje przesunięcie (napięciowe) a kondensator (prądowe/natężeniowe)
    Moje pytanie brzmi następująco jak wygląda w ostateczności to przesunięcie ?
    Skoro jedno przesuwa napięcie a zaraz po nim natężeniowe (czy nie zachodzi wtedy zjawisko rezonansu ?) czym samym uzyskujemy charakterystykę takiego rezystora ? (czyli taki bez przesunięć ?)
    Czy raczej to działa tak że najpierw jest przesunięte napięcie z czego cały wykres cewki również ulega przesunięciu a czym samym później wytworzy pole magnetyczne zdolne do puchnięcia takiego silnika ?

Mały mętlik mi się zrobił w głowie rozmyślając jak będzie wyglądało pole wytworzone przez taką cewkę (taką bez przesunięć czy raczej z tym przesuniętym napięciem ...)

Oraz czemu kondensator jest tylko do rozruchu ? Bo nauczyciel mi mówił że później można go w sumie usunąć a 1 z 2 cewek będzie już podtrzymywała prędkość takiego silnika (mówił coś że sama z resztą odłączy taką cewkę rozruchową chociaż nie wiem jak skoro tam jest prąd przemienny)

Nie wiem czy dobrze napisałem to o co mi dokładnie chodzi (samemu się trochę gubię w rozmyślaniu nad tym).

Liczę na to że macie dzisiaj świetny dzień/wieczór
    Pozdrawiam :D
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Widzę, że coś niecoś jednak wiesz, chociaż udajesz że nie. :D Całe Twoje rozważanie byłoby łatwiejsze, gdybyś nie brnął w sinusoidy, a skoncentrował się na wykresie (wykresach) wskazowych. Spróbuj. :D

Dodano po 9 [minuty]:

Xenon02 wrote:

Oraz czemu kondensator jest tylko do rozruchu ?

Pewnie nauczyciel tłumaczył, że celem do osiągnięcia jest pole magnetyczne wirujące, które uzyskamy, jeśli będą ze sobą oddziaływać przebiegi przesunięte w fazie. Im większe przesunięcie, tym większa wartość natężenia pola, a większe przesunięcie można uzyskać np. zwiększając pojemność kondensatora i prąd w tej gałęzi.
    Ale przy dużej wartości przesunięcia, wielkość prądu w uzwojeniu często przekracza wartości znamionowe, dlatego kondensator musimy odłączyć, aby nie spalić uzwojenia. Czyli prąd rozruchowy jest dobrany tak, żeby zapewnić pewność i duży moment rozruchu, ale przy tym nie przegrzać a tym bardziej zniszczyć uzwojenia rozruchowego. I po przewidzianym czasie go odłączyć.
    Najczęściej jest to realizowane wyłącznikiem odśrodkowym, znajdującym się wewnątrz silnika.
    Xenon02
    Level 8  
    @retrofood
    retrofood wrote:
    Widzę, że coś niecoś jednak wiesz, chociaż udajesz że nie

Przestańcie z tym udawaniem 😃. Lepszym stwierdzeniem będzie "głośno próbuję łączyć pewne fakty oraz przypuszczenia na które mój nauczyciel nie chce odpowiedzieć" (when wyszło za długie)

Po prostu mnie to zastanawiało. Nauczyciel mi mówił że te przesunięcia są stałe i staramy się (dodając kondensator do cewki) zrobić rezonans.
    Tak przynajmniej mi tłumaczył.

I mam taką prośbę tylko się nie wkurza 😊. Czy mógłbyś mi wytłumaczyć to co napisałeś innymi słowami? Bo nie za bardzo rozumiem.

Pozdrawiam

PS.

Pierwszy raz w sumie słyszę że im większe przesunięcie tym większe natężenie.

Rzecz jest w tym jak przesunąć to napięcie bo zasilamy 2 cewki jedną fazą.
    A skoro te wykresy które dawałem tak średnio się sprawdzają, a przy użyciu wektorów wskazowych najczęściej liczyłem zawadę albo napięcie Uzaw (Uzaw= $$\sqrt[]{Ur²+(Ul-Uc)²$$

Jak dokładnie by to wyglądało?
    Xenon02
    Level 8  
    @retrofood

Czy ten symbol "φ" to właśnie przesunięcie fazowe ?
    Jeśli tak to myślałem że cewka i kondensator mają stałe przesunięcie 90°.