Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej średnicy antena satelitarna.

06 Lis 2019 19:49 435 30
  • Poziom 6  
    Dzień dobry.
    Internet z Orange + telewizja na jeden telewizor. Jakiej średnicy antenę warto kupić i jaki konwerter. W Orange mają jakieś swoje anteny ale 80-tki. Wydaje mi się, że 80cm może być za mało. Teraz w domu mam NC+ na antenie 100cm i jak jest kiepska pogoda to się mocno zacina obraz. Przy 80-tce może być jeszcze gorzej.
  • Poziom 36  
    A jaka jest jakość na tej 100-ce?... i jaki dekoder?
  • Poziom 6  
    Jakość i sygnał po 60%, a dekoder jakiś z NC+ taki z niebieskimi napisami na wyświetlaczu. Chyba Mediabox. Niestety dokładnie nie wiem jaki.
    Ale czy 80-tka wystarczy do TV z Orange?
  • Poziom 25  
    Mam 60-tkę i tylko przy bardzo złej pogodzie zrywa, tak rzadko, że ładna antena 80-tka leży w garażu od pół roku, a ja nie mogę się zebrać by ją wymienić. Chodziły na niej NC+, a teraz Polsat.
  • Poziom 31  
    Kto Koledze ustawiał tą "setkę" i czy aby nie przypadkiem był "po setce"?
    Ustawianie anteny SAT na wskaźniki to nieporozumienie. Przy dobrym konwerterze i ustawieniu "talerza" sygnał powinien być na poziomie min. 70dB= nie 60% żeby było jasne.
    W naszej szerokości geograficznej 80-tka w zupełności wystarczy przy założeniu, że użyte kable nie będą kosztować 80 gr za metr a ustawienie anteny będzie wymagało użycia odpowiedniego przyrządu a nie naślinionego palca.
  • Poziom 36  
    qwertykokos napisał:
    mam nc+ na antenie 100 i jak jest kiepska pogoda to się mocno ścina obraz

Kiepska, to znaczy jaka? Np. przy "oberwaniu" chmury lub śnieżycy na takiej antenie mają prawo występować chwilowe zaniki odbioru. Jeśli jednak dzieje się tak przy niewielkich opadach, to świadczy o nieprecyzyjnym ustawieniu zestawu antenowego (anteny i konwertera). Jeżeli antena nie jest odkształcona, konwerter, przewody i złącza są dobrej jakości, to dobrze ustawiona antena 100 cm zapewni lepsze parametry niż 80-ka. A gdy nie ma przesłanek do wymiany anteny, to stosowanie 80-ki nie ma najmniejszego sensu.
    qwertykokos napisał:
    Jakość i sygnał po 60% a dekoder jakiś z nc+
    qwertykokos napisał:
    Chyba mediabox

Każdy dekoder ma symbol modelu na obudowie. Poszczególne modele mogą różnie pokazywać parametry tego samego sygnału.
    Jeżeli to mediabox i pasek jakości przy 60% jest zielony, to nie jest źle (tylko czy jest tak na wszystkich częstotliwościach?). Ale na antenie 100 cm powinno być więcej.
  • Poziom 36  
    No dokładnie. 60 % na mediabox i antenie 100 cm to zdecydowanie za mało.
  • Poziom 6  
    Widocznie jest coś przestawione. W sumie antena wisi już z 10 lat i nie była ani razu korygowana a trochę wichur przeżyła.

A co do orange to mówicie że 80tka spokojnie wystarczy a a co z konwenterem? Czy trzeba na coś zwrócić uwagę przy zakupie?
  • Poziom 38  
    qwertykokos napisał:
    Widocznie jest coś przestawione. W sumie antena wisi już z 10 lat i nie była ani razu korygowana a trochę wichur przeżyła.

Mogła się przestawić, konwerter może sięgać kresu swojego życia, może złącza 'puszczają'. Przy setce na singlu powinieneś mieć lux odbiór.

qwertykokos napisał:
    A co do orange to mówicie że 80tka spokojnie
    wystarczy

Spokojnie powinna wystarczyć, o i le użyjesz przyzwoitego LNB i ktoś to wszystko poprawnie ogarnie i ustawi.

qwertykokos napisał:
    a a co z konwenterem? Czy trzeba na coś zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie iść w totalny low cost. Coś ze "średniej półki" - np. Link.
  • Poziom 36  
    qwertykokos napisał:
    antena wisi już z 10 lat i nie była ani razu korygowana a trochę wichur przeżyła

Więc ją skoryguj. A być może wiatr jej nie przestawił, tylko przed kilkoma laty większość kanałów nadawała w standardzie dvb-s, który nie wymagał tak precyzyjnego ustawienia, jak stosowany obecnie dvb-s2. Osobiście mając sprawną antenę 100 cm, nie wymieniałbym na 80-kę. Chyba że jest inny powód. :?:
    qwertykokos napisał:
    co do orange to mówicie że 80tka spokojnie wystarczy

Do Orange, jak i do odbioru oferty każdego innego polskiego operatora z Hot Birda. Wszyscy korzystają z tych samych transponderów.
    qwertykokos napisał:
    co z konwenterem? Czy trzeba na coś zwrócić uwagę przy zakupie?

A masz pewność, że jest potrzeba wymiany? Bywa, że niektóre stare, sprawne konwertery są lepsze od nowych. A jeżeli już - to Inverto, Televes, Best, Maximum.
  • Poziom 36  
    Przykro patrzeć co to Telmor teraz oferuje. Na co Wy swoje naklejki nalepiacie?

Dodano po 3 [minuty]:

Chociaż ten drugi to do Triaxa podobny?
  • Poziom 31  
    andpol 33 napisał:
    Przykro patrzeć co to Telmor teraz oferuje. Na co Wy swoje naklejki nalepiacie?

Może Kolega wyjaśni o jakie naklejki chodzi i gdzie są przyklejane?
  • Poziom 36  
    No chociażby ten LNB 10. Przecież to najgorsza chińszczyzna Comsat i spółka.
    Czy ten TSG to Triax? Bo bardzo podobny.
  • Poziom 31  
    Przecież wiadomo, że Telmor nie produkuje konwerterów. Posiłkujemy się importem a tam nie ma naszych naklejek.
    Odnośnie do Triax'a, Kolega myśli że to jest producent?
  • Poziom 6  
    Panowie antenę mam zamiar kupić firmy Inverto 80cm.
    Zastanawiam się jednak nad konwerterem. Także myślę o firmie Inverto jednak nie wiem czym się różnią te dwa modele:
    LNB SINGLE INVERTO BLACK PREMIUM HDTV - ok 20zł
    LNB SINGLE INVERTO BLACK ULTRA HDTV - ok 40zł
    Różnica w cenie x2. Warto dopłacić te 20zł?
  • Poziom 36  
    TELMOR_PL napisał:
    Przecież wiadomo, że Telmor nie produkuje konwerterów. Posiłkujemy się importem a tam nie ma naszych naklejek.
    Odnośnie do Triax'a, Kolega myśli że to jest producent?

No wiadomo, że chińszczyzna ale różne są stopnie "chińskości".

Dodano po 2 [minuty]:

qwertykokos napisał:
    Panowie antenę mam zamiar kupić firmy Inverto 80cm.
    Zastanawiam się jednak nad konwerterem. Także myślę o firmie Inverto jednak nie wiem czym się różnią te dwa modele:

A jaki jest powód, że chcesz zmieniać 100-tkę na 80-tkę? Wiadomo, że z 80-tki będzie gorszy sygnał niż z 100-tki o ile 100-tka jest prosta.
  • Poziom 6  
    Nie chcę zmieniać. To jest nowa instalacja w nowym domu.
  • Poziom 31  
    No wreszcie się trochę rozjaśniło..
    80-tka będzie ok a co do konwertera być może ma mniejszy współczynnik szumów.
    Współczynnik szumów jest taki sam wzmocnienie jest nieco wieksze
  • Poziom 36  
    Rozumiem. Antena jak antena. Konwerter wziąłbym tańszy. Chociaż osobiście preferuję Televes-a.
  • Poziom 36  
    qwertykokos napisał:

Tutaj masz wyjaśnione w czym różnica. Co prawda odpowiedź dotyczy twin-a, ale modele te same.
    andpol 33 napisał:
    Konwerter wziąłbym tańszy

Także wybrałbym tę opcję.
  • Poziom 6  
    Dzięki za wyjaśnienie. Biorę tańszy.
  • Poziom 10  
    Nc+ tak ma że im większa średnica tym lepiej. Pozostałe to raczej bez większego znaczenia.
    Mam nc+ i ciągle męczę się z regulowaniem zamiast poprosić kolegę żeby podjechał z urządzeniem. A u mamy jest Polsat, to chyba nawet na miednicy by ustawił.
  • Poziom 36  
    ONTI napisał:
    Nc+ tak ma że im większa średnica tym lepiej. Pozostałe to raczej bez większego znaczenia.
    Mam nc+ i ciągle męczę się z regulowaniem zamiast poprosić kolegę żeby podjechał z urządzeniem. A u mamy jest Polsat, to chyba nawet na miednicy by ustawił.

Głupoty kolego wypisujesz. Ogólna zasada jest taka, że rozmiar ma znaczenie. I dotyczy wszystkich kanałów satelitarnych, niezależnie od platformy.
  • Poziom 36  
    ONTI napisał:
    im większa średnica tym lepiej

Dla zobrazowania przykład np. o ile większa jest 80-ka od 60-ki.

Jakiej średnicy antena satelitarna.
    ONTI napisał:

Bo im większa antena, tym trudniej precyzyjnie ją ustawić. Operator nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.
  • Poziom 31  
    _kli_ napisał:
    Bo im większa antena, tym trudniej precyzyjnie ją ustawić. Operator nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

Święta racja, ale do tej pory większość uważa, że na naśliniony palec ustawi "talerz" i będzie gitara.
  • Poziom 6  
    Panowie apropo ustawiania anteny. Nie chcę zakładać odrębnego wątku. Jeśli nie uda mi się tego w miarę poprawnie zrobić zaproszę instalatora ale chciałbym wcześniej spróbować samemu. Dla mojej miejscowości i satelity Hot Bird znalazłem takie dane:
    elewacja 32,2 stopnia
    azymut 188,5 stopnia
    skręt konwentera 5,4 stopnia

Czy takie ustawienia jak na zdjęciu są ok.

Jakiej średnicy antena satelitarna. Jakiej średnicy antena satelitarna.
  • Poziom 38  
    @qwertykokos:
    co by tu napisać... może tak - jeśli nie złapiesz odbioru na tych ustawieniach zgłoś reklamację tam, skąd masz tę wyliczankę...

To było na luzie, a na poważnie - może rozważ jednak telefon do instalatora...
  • Poziom 6  
    To są dane ze stron gdzie podajesz współrzędne i wychodzą ustawienia anteny dla danego satelity. Oczywiście nie liczę na to że trafię od strzała ale chciałbym przynajmniej trafić w sygnał i regulować za pomocą dekodera (siła, jakość sygbału). Jeśli się nie uda to wtedy telefon do instalatora.

Nie rozumiem tylko po co jest to nachylenie konwentera. Z tego co widzę to on się tylko obraca a nie zmienia pozycji względem anteny.