Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pistolet do malowania drewna

06 Lis 2019 21:44 171 6
  • Poziom 15  
    Witam, mam mały kompresor 24 l, chciałbym dobrać pistolet do malowania drewna olejem. To ma być malowanie okazjonalne. Czy HVLP z dyszą 1,5mm wystarczy, czy jednak muszę dołozyć i kupić np. LVLP z dyszą 1,2mm, ew. coś innego ?
  • Poziom 36  
    Ja farbę olejną nakładałem: "PISTOLET LAKIERNICZY MALARSKI DYSZA 2.0mm HP 600ml". Tak samo nakładam impregnat z woskami. Nie napisałeś jaki olej będziesz nakładać, ale np. pokost Vidaron'u również nakładał bym dyszą 2.0 mm. Kompresor ma wydajność zapewne nieco ponad 100 litrów na minutę, a to o połowę za mało, do dyszy 2.0 mm, nie wspominając o cyklu pracy. Dużo masz do pomalowania?
  • Poziom 22  
    Tak jak kolega wyżej stwierdził, do pełnowymiarowego pistoletu masz stanowczo za mały kompresor. Wiem, bo posiadam LVLP i przy 100 litrowym zbiorniku sprężarka się nie nudzi. Jak masz mało do malowania, to zerknij na pistolety typu "mini", one potrzebują coś około 100l/min.
  • Poziom 15  
    Dzięki Panowie. To jednorazowa robota olej do drewna Altax i do pomalowania podbitka 2x40m2=80m2 nawet 2x :) Kompresor mały: 24 L, 2 KM/1500W, ciśn. maks. 8 bar, wydajność 222 L/min. Faktyczna wydajność na pewno będzie mniejsza niż te 222 L/min :) i rzeczywiście chciałem dobrać "coś", co pomoże pomalować nawet przy zastosowaniu częstych przerw.
    Nie znam się, na pewno musi być dysza aż 2 mm? Bo mini maja przecież dyszę rzędu 1mm :) Nie może być za drogi, bo do jednorazowej pracy by się to nie opłacało. Może jeszcze jakieś doprecyzowane sugestie?
  • Poziom 36  
    minimaxi napisał:
    Faktyczna wydajność na pewno będzie mniejsza niż te 222 L/min
    Faktyczna to "coś", to nieco ponad 100 l/min. Jeśli jeszcze nie kupiony, to lepiej taki, który ma dwa tłoki i 3 kW - ale jest dwa razy droższy (w marketach). 80 m2 lub 160 m2 - zdecydowanie warto mieć, lub pożyczyć, lub dokupić wydajniejszy kompresor.
    minimaxi napisał:
    Nie znam się, na pewno musi być dysza aż 2 mm?
    To jest nas dwóch :-) Taką dyszą pracowałem i napisałem z jakimi materiałami. Dysza 2 mm i w miarę duży zbiornik, oraz dwa jednocześnie pracujące kompresorki pozwoliły w miarę komfortowo pracować, choć też z przerwami. Próbowałem z kompresorem 24 litry i "pistoletem HVLP z dyszą 0,8 mm" pokrywać drewno impregnatem z woskami, czyli dosyć gęstym. Dawało radę, ale wydajność pracy bardzo słaba. Podkreślam: bardzo słaba, chociaż i tak wielokrotnie szybciej, niż pędzlem, ponieważ powierzchnia fantazyjnie nierówna była.
  • Poziom 36  
    minimaxi napisał:
    Dzięki Panowie. To jednorazowa robota olej do drewna Altax i do pomalowania podbitka 2x40m2=80m2 nawet 2x

Oleje i impregnaty lepiej nakładać szerokim pędzlem. Dwie warstwy w pewnym odstępie czasowym. Nakładanie pędzlem powoduje wcieranie i głębokie wynikanie w drewno. Natryskiem warstwa będzie dużo gorzej chronić drewno.

Powodzenia.
  • Poziom 15  
    Zaleca się kłaść podkłady ręcznie, żeby bardziej wnikały...