Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon Eos 10D - nie uruchamia się, nie działa

06 Lis 2019 21:53 129 7
  • Poziom 2  
    Siemka
    Zakupiłem dosyć niedawno używany Canon Eos 10D. Zrobiłem nim kilka fajnych zdjęć.
    Pewnego dnia podłączyłem baterię do ładowania na noc (aparat działał), rano odłączyłem spakowałem aparat, baterię na uczelnię.

Na zajęciach chcę uruchomić i nic z tego. Na górnym ekranie pojawia się napis Eos i tak trwa w nieskończoność.
    Pomyślałem że może to być problem z tą baterią zegarkową, wymieniłem na nową, nie pomogło.
    Mam próbowałem też uruchomić na 2 różnych akumulatorkach (mam dwa jeden stary od Canona i nowy zamiennik, działało na obu. Na tym od Canona krótko ale się uruchamiał).

Mam win 8.1, sterowniki nie są kompatybilne, nie mogę podłączyć do komputera.

Przekopałem internet i nie znalazłem rozwiązania.
    Ktoś coś jakieś sugestie?
  • Poziom 37  
    Wiesz, aparat już młody nie jest. Jest to konstrukcja z 2003/2004 roku więc i elektronika już starawa. Mogły powysychać kondensatory elektrolityczne i to bym obstawiał.
    Nawet jakbyś podłączył go do komputera i działały sterowniki to i tak będzie widoczny jako dysk wymienny (karta pamięci) chyba że masz eos utility zainstalowany (ze sterownikami oczywiście) to możesz go widzieć w rozszerzonym spektrum za pomocą tego programu ale nie sądzę żeby w tym przypadku cokolwiek to dało.
    To że się uruchamiał i przestał to może być zbieg okoliczności. Po mojemu to elektronika się zestarzała i tu trzeba by szukać. Przebieg migawki nie ma nic do rzeczy.
    Ciekawi mnie ten napis Eos na wyświetlaczu parametrów. Miałem 20D, 40D, 50D teraz mam 70D i na żadnym tak nie miałem...
  • Poziom 25  
    Chłopaki, gdyby iść tym tropem, to mój EOS już raczej powinien skonać, czyli dokonać swego marnego żywota, a liczy sobie dopiero lat...? Naście to jest bardzo bezpieczna wartość! Migawka przebiegła zaledwie 78000, czyli raczej nie męczyłem sprzętu, ale nie zawsze to musi świadczyć na jego korzyść.
    Są "sprzęty" produkowane za naprawdę psie pieniądze, które nadal sobie radzą doskonale po kilkudziesięciu latach, chociażby.
    Moim zdaniem oprogramowanie sprzętowe się pogubiło i stąd ten galimatias. Od tego urządzenie zaczyna pracę. Jeżeli nie jest w stanie odczytać chociażby ustawień/parametrów z czegoś w rodzaju pamięci eprom (tak jak w komputerze), tylko się nie śmiejcie, to może odmówić posłuszeństwa.
    Jest jeszcze inna ewentualność. Brak komunikacji pomiędzy tym BIOS-em a procesorem. Albo błędy w komunikacji... Ja zdecydowanie obstawiam elektronikę jako winowajcę, ale raczej nie kondziorki...
  • Poziom 2  
    Co do tego napisu eos to był zawsze przy uruchamianiu.
    Był eos potem jakiś jeszcze i aparat się uruchamiał w kilka sekund.
    Teraz tak jak by się zawieszał i czeka na coś a to coś się nie dzieje.

Jest jakaś możliwość odświeżenia ustawiam aparatu? Przywrócenia ustawień fabrycznych?
  • Poziom 37  
    2Abraham napisał:
    Co do tego napisu eos to był zawsze przy uruchamianiu.
    Był eos potem jakiś jeszcze i aparat się uruchamiał w kilka sekund.
    Teraz tak jak by się zawieszał i czeka na coś a to coś się nie dzieje.

Jest jakaś możliwość odświeżenia ustawiam aparatu? Przywrócenia ustawień fabrycznych?
    Jak się nie uruchamia to w zasadzie nie ma możliwości. Możesz wyjąć obie baterie i zostawić go na jakiś czas.
  • Poziom 2  
    Znalazłem przyczynę!!!

Wyjąłem kartę i zobaczyłem że jeden styk jest wygięty, spróbowałem uruchomić aparat bez karty i działa!

Pytanie teraz takie czy da radę naprawić to samemu?
  • Poziom 37  
    Tam jest karta CF jak pamiętam. No jak się nie złamie po wyprostowaniu to będzie ok. Jeżeli się złamie to gniazdo do wymiany (w aparacie) a to już jest wyzwanie.
  • Poziom 2  
    To zajmę się tym na weekend, trzymajcie kciuki żeby się nie złamało.