Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dzielnik impulsów - sterowanie odświeżaczem

06 Lis 2019 23:14 168 5
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich! Mam odświeżacz powietrza, zasilany 2x paluszki AA, który cyklicznie uwalnia dawkę zapachu przez uruchomienie silniczka na ~2s ktory "wyciska" zapach z puszki. Chciałbym żeby to uruchomienie było np. co drugi lub trzeci cykl. Zakładam że nie ma tu super wymagań częstotliwościowych itp. natomiast zależy mi na energooszczędności i małych rozmiarach rozwiązania. Czego szukać? jakiś licznik scalony (7490? CMOS? który?)? a może da się jeszcze prościej? Z góry dziękuję za podzielenie się pomysłami! :)
 • Poziom 36  
  A aktualnie z jaką częstotliwością następują te załączenia?
  bodzio131 napisał:
  Czego szukać? jakiś licznik scalony (7490? CMOS? który?)?

  Sugerował bym timer CD4541.
 • Poziom 9  
  elkard napisał:
  A aktualnie z jaką częstotliwością następują te załączenia?

  Raz na kilkanaście minut.
 • Poziom 36  
  bodzio131 napisał:
  Raz na kilkanaście minut.

  Niektóre odświeżacze mają ustawiane interwały np. co 7,5 / 15 / 30 min. Ale myślę, że gdyby w Twoim była taka możliwość i te 30 min satysfakcjonowało by Cię, to nie zakładał byś tego tematu.
  Także ten układ 4541 jak najbardziej nadaje się do wykonania timera o czasie 30 min i dłuższym.
  Teraz pytanie, czy miałbyś zamiar zrobić sterowanie tym silniczkiem od nowa. Wówczas należało by użyć dwa takie układy 4541. Jeden odmierzał by interwał o określonym czasie (np. 60 min) a drugi czas pracy silniczka (2s). Czyli taki multiwibrator o czasach 60min/2sek.
  Drugie rozwiązanie z jednym układem 4541 (multiwibrator o czasie przełączania np. 60 min) który rozłączał by w takim cyklu zasilanie silniczka. Tym samym ograniczając ilość jego załączeń.
  Wadą tego drugiego rozwiązania mogło by być spowodowanie nieregularnych cyklów załączania. Chyba, że by się starannie dobrało czas tego multiwibratora w stosunku do interwałów oryginalnego układu.
 • Poziom 9  
  Odświeżacz generuje impuls w ciągu kilku sekund od włączenia całego urządzenia, więc jakby zrobić timer jako włącznik zasilania to by to spokojnie działało, pomyślę o tym. Biorę jeszcze pod uwagę użycie dzielnika 4018, "przechwytywał by" oryginalne impulsy zasilające silniczek i "przepuszczał" np. co 2-gi, zastanawiam się czy tu są jakieś potencjalne pułapki?
 • Poziom 36  
  Dzielenie przez 2 możesz też zrobić na przerzutniku D CD4013.
  Przy czym jak to dokładnie zrealizować w tym przypadku to należało by najpierw zobaczyć jak zrealizowane jest to aktualne rozwiązanie. Dotyczy to rozwiązania zarówno z dzielnikiem jak i timerem.