Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY CDP-395 - Wysuwa się tacka i nie chce się wsunąć.

07 Lis 2019 02:10 351 18
 • Poziom 13  
  Witam.
  Jak w tytule sytuacja raczej znana, po włączeniu POWER tacka wysuwa się parę centymetrów, a po naciśnięciu EJECT wysuwa się do końca i silnik pracuje cały czas. Po ponownym naciśnięciu EJECT praca silnika ustaje, ale tacka nadal jest wysunięta.
  W moim egzemplarzu przeczyściłem switch'e od położenia lasera, położenia silnika napędu szuflady, oraz położenia szuflady.
  Elektrolity na płycie napędu profilaktycznie wymienione.
  Niestety żadnych zmian. Czy ktoś ma jakiś pomysł?
 • Poziom 25  
  Sprawdziłeś pasek czy się nie ślizga ?
 • Poziom 43  
  Wojtek M napisał:
  Sprawdziłeś pasek
  Akurat od tego należałoby zacząć...
  Uwaga !
  W tej mechanice wielkość paska ma bardzo istotne znaczenie - nie może być ani za krótki ani za cienki.
 • Poziom 13  
  Jaki powinien być prawidłowy wymiar? Bo spotkałem się z kilkoma od fi 36 -38mm i grubość 1.2 lub 1.5 mm.
 • Poziom 43  
  Masz oryginał, więc łatwo sprawdzić. Z pamięci Ci nie powiem... :(
 • Poziom 13  
  Pasek wymieniony na nowy, udało się dostać w lokalnym serwisie. Niestety nie zmieniło to nic. Nadal po włączeniu odtwarzacza CD tacka wysuwa się parę centymetrów a potem całkowicie.
  Naciskanie klawisza Open /Close powoduje jedynie tylko stop lub start silnika od wysuwu tacki. Ktoś ma jakiś pomysł?
 • Poziom 43  
  A czy tacka nie była przypadkiem zamykana na siłę?
 • Poziom 21  
  Sprawdź ręcznie, czy mechanika jest dobrze ustawiona i cykl otwierania i zamykania z podnoszeniem mechaniki jest ok. i jeszcze sprawdź styk wewnętrznego położenia lasera (inner circle switch).
 • Poziom 13  
  SONY CDP-395 - Wysuwa się tacka i nie chce się wsunąć.

  Chodziło mi o ten switch na zdjęciu, czy to o niego chodzi czy inner circle switch jest umiejscowiony wewnątrz zespołu lasera?
 • Poziom 43  
  To switch krańcowy karetki lasera. Mnie chodziło raczej no switch (lub switche) mechaniki szuflady i o samą szufladę - czy nie była przypadkiem zamykana na siłę, co może spowodować przestawienie ząbków szuflady i złą jej pracę.
 • Poziom 13  
  Nie wiem czy był zamykany na siłę bo kupiłem uszkodzony ale z tego co czytałem to nie jest to odosobniony przypadek. Niestety nie znalazłem przyczyny tego objawu.
  Czy chodzi o te switch'e?
  SONY CDP-395 - Wysuwa się tacka i nie chce się wsunąć.

  W zasadzie to cały mechanizm rozebrałem i złożyłem jeszcze raz. Wszystkie trzy switch'e przeczyściłem drobnym papierem i spryskałem kontaktem bo przy zwarciu miału ok. 9Ω a teraz mają ok. 2,5Ω. Wymieniłem elektrolity na płycie pod laserem. Sprawdziłem też switch Open/Close i profilaktycznie wymieniłem na nowy.
 • Poziom 43  
  wopiola napisał:
  Czy chodzi o te switch'e?
  Tak.
  wopiola napisał:
  teraz mają ok. 2,5Ω
  Uwzględniłeś błąd miernika? Przy zwartych sondach ile masz? Z tego co pamiętam (dość dawno naprawiałem ten model)to istotne jest do prawidłowej pracy szuflady jej odpowiednie złożenie (wsunięcie tacki), ale możliwe, że mylę z podobną mechaniką.
  W każdym razie sprawdź czy nic nie blokuje mechanicznie szuflady.
 • Poziom 13  
  W tym momencie nie odpowiem Ci jakie mam wskazanie z samych zwartych sond, ale jutro jak najbardziej; ale sugerujesz że 2,6? (łącznie z rezystancją sąd) to za dużo i może to powodować przekłamania?
  W zasadzie wydaje mi się, że mechanizm jest poprawnie złożony. Jest prawie identyczny do mechanizmu z CDP-XE210, który wielokrotnie rozbierałem. Rozmieszczenie switch'y jest również identyczne. Jutro postaram się porównać stan tych switch'y w obu napędach kiedy tacka jest zamknięta. Jeżeli okaże się, że rezystancje na nich w tym położeniu jest identyczne to będzie oznaczać to, że jest to uszkodzenie sterownika itp. A przynajmniej tak mi się wydaje.
 • Poziom 43  
  wopiola napisał:
  może to powodować przekłamania?
  Raczej nie - po prostu chciałem Ci w ten sposób zwrócić uwagę na dość istotny fakt ( istotniejszy przy okazji innych pomiarów oporności na małym zakresie), że zawsze należy uwzględnić niedokładność miernika.
  Skoro piszesz, że mechaniki tego typu znasz - nie pozostaje nic innego jak szukać przyczyny mechanicznej natury - zacięcie, brud na listwie zębatej szuflady itp.
  Złóż całość do kupy na tyle, żeby móc sprawdzić miejsce w którym występuje zacięcie i szukaj przyczyny...
 • Poziom 13  
  Zacięcie nie występuje, ręcznie szuflada przesuwa się bez zarzutu. W stanie "spoczynkowym" czyli z zaparkowanym laserem przy silniku obracającym płytę i z zamkniętą tacką stan trzech switch'y jest identyczny z podobnym mechanizmem z CDP-XE220 czyli switch pozycji lasera zwarty, switch podniesienia mechanizmu w górę również zwarty oraz switch od przesuwu tacki rozwarty.
  Wniosek nasuwa się takie, że sterownik odpowiadający za sterowanie silnika przesuwu tacki wariuje bo stan switch jest prawidłowy, więc po włączeniu zasilania tacka nie powinna zmienić swojego położenia do póki nie zostanie naciśnięty switch Open /Close. Teraz pytanie który układ za to odpowiada? M54641L ?
 • Poziom 21  
  Tak IC 103 masz tu SM ,pomierz wokół układu czy to on sam ,czy dostaje już takie sterowanie.Sprawdź przy nim zimne luty na dzień dobry i na reszcie płyty.
  Niech ktoś podpowie jak dodać do bazy to będzie dla wszystkich
 • Poziom 43  
  wopiola napisał:
  Wniosek nasuwa się takie, że sterownik odpowiadający za sterowanie silnika przesuwu tacki wariuje
  Być może, chociaż byłaby to pierwsza tego typu usterka jaką zanotowałbym w swojej (kilka ładnych lat pracy w serwisie audio) "karierze".
  wopiola napisał:
  który układ za to odpowiada?
  Masz schemat? Idź po ścieżkach... Nie pamiętam jak w tym modelu, ale przeważnie jest tam US (driver) odpowiadający za wszystko co dotyczy mechaniki i lasera.