Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termoogniwo w oparciu o termoparę ciecz - metal

07 Lis 2019 12:52 660 11
  • Poziom 15  
    Witam ! Założenie jest takie aby zbudować termoogniwo o jak najlepszych parametrach. Prace swoje zacząłem od zbudowania termopary z blachy żelaznej i blachy ołowianej. Obydwa końce tych blach połączyłem śrubą .Oto zdjęcie termopary :
    Po podłączeniu obydwu końców termopary do multimera i dwudziesto-sekundowym podgrzewaniu zapalniczką złącza blach uzyskałem :
    Napięcie - 1mV
    Prąd zwarcia - 10uA

Po tym doświadczeniu zacząłem się zastanawiać nad alternatywnymi termoparami . Pomyślałem, a gdyby tak złącze termopary nie było metal - metal, a np: ciecz przewodząca prąd- metal. W związku z tym zbudowałem prototyp termopary w oparciu o ciecz przewodzącą prąd i metal.Oto zdjęcie:
    W kawałku słomki do picia umieszczony jest zwitek waty nasączonej wodnym roztworem soli kuchennej po obu stronach słomki włożone są zwitki folii aluminiowej. Po podłączeniu do multimera obu końców z folii aluminiowej i sześcio-sekundowym ogrzewaniu jednego z końców aluminiowych
    uzyskałem :
    Napięcie - 0,2V
    Prąd zwarcia - 70uA

Przeprowadziłem jeszcze próbę z końcami nie aluminiowymi a miedzianymi.Niestety efekt gorszy od termopary żelazo-ołów...
  • Poziom 27  
    Nie wiem po co się męczysz jak z prawie każdej kuchenki gazowej na złomie znajdziesz termopary co dają do 10 amper a są wielkości zapałki.
  • Poziom 15  
    Klamocik <--- 10 Amper z termopary od kuchenki gazowej ??? Jak to jest prawda to jestem w szoku.

Zygaqra <---szczerze mówiąc nie wiem co to jest za ustrojstwo i w jakich kategoriach je umieścić...fakt jest taki, że zamienia ciepło na energię elektryczną
  • Poziom 28  
    Kup moduł Peltiera i masz termoogniwo. Jedną stronę grzej, drugą ochłodź i masz prąd. Na stronach dla surwiwalowców są kuchenki wytwarzające prąd...
  • Poziom 15  
    Web69 <--- w projekcie chodzi mi o coś taniego, prostego , skutecznego, które by uzyskiwało duże napięcie i prąd dzięki jak najmniejszym zmianom temperatury ...ogniwo peltiera niestety droga sprawa... nie wiem czy moje termoogniwo kosztuje więcej niż grosz a efekt jest
  • Poziom 28  
    Gdyby to było możliwe, już dawno byśmy mieli ogniwa ogrzewane ciepłem naszego ciała... Udało Ci się uzyskać 1mV i 10uA. Podałem lepsze możliwości za kilka PLN.
  • Poziom 15  
    udało mi się uzyskać 0.2V i 70uA przy użyciu tak na prawdę domowych prostych składników i się bardzo cieszę z tego wyniku...w najśmielszych przypuszczeniach nie myślałem , że taki wynik osiągnę
    P.S. robiłem też doświadczenia z roztworem wodnym chlorku potasu...wynik - około 80% wydajności w stosunku do roztworu soli kuchennej
    Próbowałem też zastosować zamiast zwitków folii aluminiowej dwa druciki niklowe...niestety takie termoogniwo dawało prąd poniżej 1uA i napięcie rzędu kilku mV
  • Poziom 28  
    Pomyliło Ci się termoogniwo z ogniwem chemicznym...
  • Poziom 34  
    resetmen napisał:
    -szczerze mówiąc nie wiem co to jest za ustrojstwo i w jakich kategoriach je umieścić...fakt jest taki, że zamienia ciepło na energię elektryczną
    Nie do końca. W termoogniwie nie powinno nic złego dziać się z materiałem z którego pochodzi prąd w tym ,,cudeńku", które zbudowałeś chodzi o aluminium następuje duża degradacja właśnie tego metalu stąd z miedzią było o wiele gorzej bo miedź to metal półszlachetny glin jest tak aktywny, że natychmiast po przecięciu pokrywa się tlenkiem. Dlatego NIE WOLNO łączyć bezpośrednio aluminium z miedzią. Przy odrobinie wilgoci takie połączenie staje się połączeniem mechanicznym ale już nie elektrycznym.