Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oukitel K8000 - nie działa ładowanie

07 Lis 2019 14:06 195 10
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam telefon Oukitel K8000. Po prawie dwuletniej bezawaryjnej pracy prawdopodobnie odmówił posłuszeństwa kontroler ładowania umieszczony na płycie głównej. Taki mały, ośmionóżkowy układzik oznaczony jako 8736AEK9 - podaje na baterię prąd o napięciu poniżej 3 V. Telefon podłączony do ładowarki wyświetla na ekranie ikonę ładowania, dioda ładowania okresowo świeci i gaśnie a prądu w baterii ubywa. Prąd "ucieka" również wtedy gdy telefon jest wyłączony. Baterię można naładować tylko przy rozebranym telefonie, a trwa to z uwagi na jej pojemność (8000 mAh) baardzo długo. Telefon obsługuje technologię szybkiego ładowania Qualcomma 5/9/12 V i gdy jest sprawny to jego naładowanie od zera do pełna trwa około 2 godziny. Układ jest niedostępny w sprzedaży w Europie. Kontaktowałem się z producentem podając numery po których mogą zidentyfikować telefon - niestety serwis nie odpowiada i jedyne co proponują to zakup nowego portu ładowania (osobny moduł z gniazdem usb) który można kupić za jakieś 4$. Oukitel ma dobrze rozwiniętą sieć sprzedaży w Finlandii, lecz tamtejszy serwis twierdzi że po wpłacie 39 euro mogę wysłać im telefon ale oni poza wymianą wspomnianego wyżej portu ładowania nie są w stanie zrobić niczego z elementami umieszczonymi na płycie i mogą mi wymienić płytę za 400 euro. Znalazłem w sieci używaną płytę główną do tego telefonu ale za 50 $ netto i bez gwarancji że sprawna jaj zakup nie byłby chyba rozsądnym rozwiązaniem. Polskie serwisy szumnie ogłaszające że potrafią naprawić każdą usterkę każdego telefonu najczęściej są w stanie zrobić niewiele ponad wymianę głośniczka czy wyświetlacza w standardowych modelach i w tym przypadku bezradnie rozkładają ręce.
    I stąd moje pytania:
    Czy zna ktoś serwis który mógłby naprawić ten telefon?
    Czy ktoś z Was wie co to za układ, wie gdzie go można kupić?
    Czy ten układzik da się czymkolwiek zastąpić, a jeżeli tak to czym?
    Jakie powinny być parametry układu mogącego zasilić taki telefon? - Może wtedy udałoby mi się coś dopasować.
  • Poziom 37  
    Witam.
    Zamieść wyraźne zdjęcie tego układu scalonego w Twoim telefonie. Być może uda się dopasować jakiś zamiennik.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Maleństwo 1,5/1,5 mm, czarna kosteczka w centrum zdjęć.

• Pomocny post
    Poziom 37  
    Czyli tak jak myślałem
    Tomcjusz napisał:
    mały, ośmionóżkowy układzik

Powyższy cytat nie jest zgodny z prawdą - jest to wzmacniacz audio AW8736 w obudowie FC-16 (BGA) - nota katalogowa układu w załączniku.
    Układ jest dostępny na Aliexpress. Każdy poważny serwis GSM powinien go wymienić bez problemu. Pytanie tylko, czy faktycznie jest on uszkodzony...
    Tomcjusz napisał:
    Prąd "ucieka" również wtedy gdy telefon jest wyłączony.

Trzeba zmierzyć pobór prądu przez wyłączony telefon i namierzyć element nagrzewający się/pobierający prąd.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki.
    Faktycznie wydaje się że to jest ten układ. Podałem takie informacje jakie otrzymałem z serwisu, a na pytanie o ilość nóżek odpowiedział że 8. Serwisant mierzył napięcie podawane, jak twierdzi, z tego układu na baterię i wyszło mu zbyt niskie. Dziś po raz pierwszy sam rozebrałem ten telefon by zrobić zdjęcia, i też nie mogłem znaleźć ośmionóżkowego układu na płycie. Dopiero po wzięciu lupy znalazłem go po numerach podanych przez serwis. Jaki wpływ na ładowanie może mieć wzmacniacz audio? A może ten układ spełnia tu rolę kontrolera ładowania? - zaraz obok niego jest konektor baterii... A co oznaczają cztery kolejne po 8736 znaki - AEK9?
    Nie ma w moim mieście poważniejszego serwisu GSM, a te z Krakowa, Warszawy czy Wrocławia odmawiają przyjęcia sprzętu do naprawy.
    Znasz może jakiś serwis który mógłby się podjąć naprawy?
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Tomcjusz napisał:
    A co oznaczają cztery kolejne po 8736 znaki - AEK9?

Jest to kod producenta służący do oznaczania danej partii układów, bez znaczenia w tym przypadku.
    Tomcjusz napisał:
    Serwisant mierzył napięcie podawane, jak twierdzi, z tego układu na baterię i wyszło mu zbyt niskie.

Układ zasilany jest napięciem z baterii, nie podaje napięcia "na baterię". Pomijam już fakt, że pomiary na samym układzie bez jego zdjęcia i lokalizacji połączeń padów z elementami pobocznymi są niewykonalne ze względu na jego obudowę.
    Tomcjusz napisał:
    A może ten układ spełnia tu rolę kontrolera ładowania? - zaraz obok niego jest konektor baterii...

Śmiem wątpić - podejrzewam, że układ odpowiedzialny za ładowanie (choć może to być szerokie pojęcie) może znajdować się pod którymś z metalowych ekranów. Zdjęcie tych ekranów i zamieszczenie wyraźnych zdjęć płyty mogłoby pomóc w ustaleniu który to układ.
    Tomcjusz napisał:
    Znasz może jakiś serwis który mógłby się podjąć naprawy?

Nie znam, ale dziwne że nikt nie chce się podjąć, wszak telefon jest wart więcej niż kilka stówek. Może obawiają się "chińszczyzny" tego urządzenia - ruszą jedną rzecz, a za chwilę uszkodzi się coś innego.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki za info.
    "Układ zasilany jest napięciem z baterii, nie podaje napięcia "na baterię"."
    Tak, lecz w tym przypadku gość mierzył napięcie ładowania baterii, które jak twierdzi, wynosiło poniżej 3V a powinno być powyżej czterech. I dodatkowo zmienia się co jakiś czas. Dlatego dioda ładowania co jakiś czes zapala się i gaśnie. Tajemnicą jest dla mnie w jaki sposób doszedł że to ten układ.
    Nie mam niestety możliwości zdemontowania tych blaszanych ekranów - nie mam odpowiednio precyzyjnej lutownicy. Ale myślę że z uwagi na stosowane w tym telefonie wartości prądu ładowania (na max. podaje bodaj 12V/2.2A) zamknięcie układu który steruje takim prądem wraz z innymi elementami pod szczelnym ekranem byłoby kiepskim pomysłem. Zwlaszcza że telefon podczas ładowania mocno się rozgrzewa, i to nie w miejscu pod którym znajduje się bateria ale w górnej części - tam gdzie płyta. Myślę że nieprzypadkowo producent zastosował całkowicie aluminiową skorupę - ona może działać jak radiator a poza tym plastikowa mogłaby się nadtopić bo telefon podczas ładowania w upalny dzień i w plastikowej "koszulce" potrafi być naprawdę gorący.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Tomcjusz napisał:
    Ale myślę że z uwagi na stosowane w tym telefonie wartości prądu ładowania (na max. podaje bodaj 12V/2.2A) zamknięcie układu który steruje takim prądem wraz z innymi elementami pod szczelnym ekranem byłoby kiepskim pomysłem.

To, że "steruje" takim prądem nie oznacza, że cała ta energia jest zamieniana na ciepło. Przeanalizuj sobie układy zarządzania energią w innych smartfonach z szybkim ładowaniem, to sam dojdziesz do podobnego wniosku.
    Tomcjusz napisał:
    telefon podczas ładowania mocno się rozgrzewa, i to nie w miejscu pod którym znajduje się bateria ale w górnej części - tam gdzie płyta.

Sprawdź zatem jaki konkretnie element robi się tak gorący podczas ładowania, być może jest to przyczyna uszkodzenia.
    Tomcjusz napisał:
    Nie mam niestety możliwości zdemontowania tych blaszanych ekranów - nie mam odpowiednio precyzyjnej lutownicy.

Bez tego nie ruszymy z miejsca. Jeśli nie masz sprzętu do zdjęcia ekranów, nie ma mowy o wymianie uszkodzonego układu SMD w obudowie BGA jeśli okaże się że takowe uszkodzenie ma tu miejsce.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    "Sprawdź zatem jaki konkretnie element robi się tak gorący podczas ładowania, być może jest to przyczyna uszkodzenia."
    No i tu się koło zamyka - mój problem polega na tym że układ ładowania nie działa i telefon się nie ładuje a zatem się nie rozgrzewa. Telefon mam od nowości i zawsze się mocno nagrzewał, co nie budziło mego niepokoju ponieważ na forach większość uzytkowników tego modelu zwraca uwagę na silne nagrzewanie się telefonu podczas szybkiego ładowania. Zresztą zjawisko dotyczy znacznej części sprzętu używającego technologii quick charge. W przypadku gorszej jakości kabelków do ładowania te kabelki też potrafią się wyczuwalnie rozgrzewać.
    Porozmawiam zatem jeszcze raz z tym serwisantem - on nie wiedział że to wzmacniacz audio. I myślę że nawet nie szukał bo stwierdził że często producenci ladują do tego samego modelu różne części. Jeśli będzie pewien że to jest ta kosteczka to chyba zaryzykuję i kupię. W końcu dwie dychy to nie majątek. Jak telefon ożyje to w porządku, ale jeśli nie ma takiej pewności a serwis nie będzie chciał grzebać pod ekranami to jestem w czarnej dupie. Nie mam tu innego serwisu poza wymieniaczami szybek i przycisków, pisałem w tej sprawie do wszystkich "powazniejszych" firm naprawiających telefony i nic. Nawet do tych którzy chwalą się że mają autoryzację "chińczyków" typu Oppo, Homtom itp. Co mnie bardzo dziwi bo jak wczoraj poszukałem to akurat oppo chwali się stosowaniem wzmacniacza 8736 w swoich telefonach więc serwis powinien skojarzyć.
    No chyba że ktoś wpadnie na jeszcze jakieś inne rozwiązanie problemu.
    Pozdrawiam.