Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie grzałek do kilku gniazd (Podłączenie PE)

07 Lis 2019 16:06 174 13
 • Poziom 4  
  Witam.
  Mam małe pytanko, znajomy musi podłączyć grzałkę taką jak poniżej, tylko 2x2kW do 2 osobnych wtyczek. Jedyny problem polega na tym, że nie wiemy jak podłączyć PE uziemienie. Jest specjalny bolec pod to, ale tylko jeden, czy można 2 przewody PE połączyć do tego bolca? Czy to jakoś inaczej trzeba rozwiązać?

  Podłączenie grzałek do kilku gniazd (Podłączenie PE)
 • Użytkownik obserwowany
  A jak do 2 osobnych wtyczek? Po co?
 • Poziom 38  
  Witam.
  Ta grzałka jest jest 3-fazowa, czyli 3 grzałki w jednej obudowie. Najlepiej zasilić ją z sieci 3-fazowej. Zacisk PE jest jeden i to nie ma znaczenia, ponieważ przewód należy podłączyć jeden o odpowiednim przekroju.
 • Moderator - Elektryka
  Ta grzałka (zespół grzałek) przeznaczona jest do zainstalowania na stałe w jakimś urządzeniu grzewczym, a nie do gniazda/gniazdek.
 • Poziom 38  
  Tu Kolega ma zupełną rację. Ja mam tego typu grzałki zastosowane w pewnej myjce. Tu jedynie lepiej zasilić na stałe przez stycznik, lub styczniki (dodatkowo odpowiednie zabezpieczenie obwodów) w zależności jaką mocą chcemy dysponować i koniecznie podłączone przez odpowiednie gniazdo i wtyczkę siłową.
 • Poziom 37  
  zbich70 napisał:
  Ta grzałka (zespół grzałek) przeznaczona jest do zainstalowania na stałe w jakimś urządzeniu grzewczym
  Tylko weź pod uwagę, że ta grzałka nie może pracować w powietrzu tylko w medium płynnym.
 • Użytkownik obserwowany
  cirrostrato napisał:
  Tylko weź pod uwagę, że ta grzałka nie może pracować w powietrzu tylko w medium płynnym.

  Zależy do czego jest przeznaczona a tego nie wiemy.

  Dodano po 5 [minuty]:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2015205.html

  Dodano po 3 [minuty]:

  Dwie grzałki 2000W 4kW. Gniazdo jedno 32A 230V, Przewód 2,5mm minimum i zabezpieczenie 20A. Ograniczona długość przewodu.

  Dodano po 56 [sekundy]:

  https://pl.rs-online.com/web/p/gniazda-przemyslowe/0410321/

  https://pl.rs-online.com/web/p/gniazda-wtyczkowe-izolacyjne/7249202/?origin=PSF_435732|acc
  Łączysz grzałki równolegle i podłączasz pod wtyczkę. Zabezpieczenie dotyczy przewodu ułożonego pod tynkiem. Zakładam, że taka instalacja. Od wtyczki do grzałki przewód leżący luźno 4mm.
 • Poziom 42  
  bumble napisał:
  Dwie grzałki 2000W 4kW. Gniazdo jedno 32A 230V, Przewód 2,5mm minimum i zabezpieczenie 20A.

  Nie przesadzaj. Poza tym pewnie taką mocą nie dysponuje a jeśli już to i tak balansuje na granicy, a poza tym owe dwudziestoamperowe zabezpieczenie nie za bardzo koreluje z przekrojem 2,5mm2.
 • Użytkownik obserwowany
  Podłączenie grzałek do kilku gniazd (Podłączenie PE)

  Dodano po 3 [minuty]:

  kkas12 napisał:
  i tak balansuje na granicy

  oczywiście, że tak. Nic już nie podłączy. Nic nie wiemy o instalacji. Bez sensu stosować dwie wtyczki i wtyknąć do dwóch gniazdek na tym samym obwodzie zabezpieczonym 16A. Wydzielony obwód i tak jak piszesz te 20A to tak na styk zależnie jaka instalacja.
 • Poziom 42  
  Nie mydl kolego oczu tabelką, bo przewód zakończony wtyczką nie został w niej uwzględniony. Przestrzegam przed stawianiem znaku równości z ułożeniem na ścianie itp, bo wystarczy że jakakolwiek np: szmata zawiśnie na przewodzie i założenia diabli wezmą.
  Moim zdaniem takie coś o co autor pyta należy zasilić bez udziału gniazda i wtyczki i wyposażyć w odpowiednie aparaty do załączania jak i wyłączania napięcia, a nie manipulować wtyczką czy wtyczkami pod obciążeniem.
 • Poziom 4  
  Chce tak podpiąć ze względu że nie udźwignie 4kW na jednej fazie i chce podzielić na dwa gniazda na różnych fazach po 2kW. Nie posiada gniazda siłowego. Chce również takie rozwiązanie ponieważ tylko na jakiś czas ma grzać 4kW potem tylko 2kW więc zwyczajnie odepnie z gniazdka jedną wtyczkę. Dokładnie nie wiem czemu tak chce podłączyć jedynie wiem że ma służyć do wyrobu piwa.

  Jednak to nie istotne ponieważ tylko chciałem zapytać czy da się podłączyć tą grzałkę na 2 zwykłe gniazdka i tylko tyle. I jeśli da radę to jak podłączyć PE. Po prostu jestem tylko tego ciekawy nie rozwodząc się nad całą resztą.
 • Poziom 38  
  Jeżeli ma być zasilane z dwóch różnych faz to jaki problem zamontować gniazdo siłowe ,dwa małe styczniki .Będzie bardziej bezpieczne ,niż taka partyzantka.
 • Poziom 4  
  Dobra nie ważne, dzięki za wytłumaczenie. Zamykam.
 • Poziom 4  
  Dobra nie ważne, dzięki za wytłumaczenie. Zamykam.