Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] SSD do laptopa ASUS GL703GL - skąd się biora ograniczenia pojemności

07 Lis 2019 17:39 123 8
  • Poziom 4  
    Zgodnie ze specyfikacją laptop Asus GL703 obsługuje:
    SSD: 128GB/256GB/512GB SATA3 SSD
    SSD: 128GB/256GB/512GB PCIE Gen3X4 SSD

Tymczasem na złączu SATA3 działa mi dysk 1TB Samsunga
    Pomyślałem że na złączu M2 będzie podobnie ale już wiem, że :
    Dysk SSD Plextor M8SeGN 1024GB PCIe x4 NVMe (PX-1TM8SeGN)
    nie działa a co ciekawe nie tyle nie jest obsługiwany co powoduje brak startu laptopa (nie bootuje się z systemowego wpiętego na SATA3).

Mam zamiar sprawdzić na M.2 inne dyski
    Kingston 960GB M.2 PCIe NVMe A1000 / M.2 PCIe NVMe 3.0 x2
    Kingston 960GB M.2 SATA SSD UV500 / M.2 SATA

Co o tym myślicie? Czy jest sens?
    A może ktoś wie skąd biorą się ograniczenia pojemnościowe obsługiwanych dysków?
    Podobnie skąd bierze się ograniczenie pamięci RAM w tym konkretnym modelu do 32 GB?
  • Pomocny post

Poziom 42  
    TomcioPaluch1974 napisał:

Zaktualizuj BIOS.
    Sprawdź Adata SX8200 Pro, nie ma sensu tamtych brać. Skoro max to 512, to kup 512.

Podobnie skąd bierze się ograniczenie pamięci RAM w tym konkretnym modelu do 32 GB?

Ze specyfikacji płyty.
  • Poziom 4  
    Tomequ123 napisał:

Zaktualizuj BIOS.
    Sprawdź Adata SX8200 Pro, nie ma sensu tamtych brać. Skoro max to 512, to kup 512.

Ze specyfikacji płyty.

Bios jest aktualny
    Skoro specyfikacja kłamie bo przecież na SATA mam dysk 1TB a piszą, że MAX 512 to moim zdaniem warto powalczyć.
    Z resztą podobna sytuacja jest z innym sprzętem i innymi komponentami dosyć często.
  • Poziom 4  
    enhanced napisał:
    A w tym samym konfigu działa mniejszy SSD na m.2?

NA złączu SATA mam w tej chwili 1TB Samsunga a powinno obsłużyć tylko 512GB.
    Na złączu M.2 mam Patriot Scorch M2 PCIe Gen 3 x2 M.2 ale potrzebuję więcej i to w podobnej prędkości.
    Samo złącze opisane jest jako standardy x2 i x4 oraz obsługujące dyski SATA.

Dziwi mnie że SSD Plextor M8SeGN 1024GB PCIe x4 NVMe powoduje zawieszenie bootowania z dysku SATA (tam mam system) i brak możliwości wejścia do BIOSA.
  • Poziom 4  
    Jak pisałem wcześniej specyfikacja kłamie :-)
    Okazało sie, że \
    Dysk
    ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro
    /M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 3500/3000
    działa w laptopie ASUS GL703 poprawnie!
    Co ciekawe dysk
    Dysk SSD Plextor M8SeGN 1024GB PCIe x4 NVMe
    /M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 2450/1000 (PX-1TM8SeGN)
    powodował brak startu systemu bez możliwości wejścia do BIOSa
  • Poziom 31  
    Nie kłamie, tylko nie uwzględnia tego, co wyszło po jej napisaniu :) (rzadko która firma aktualizuje takie rzeczy)

Tak samo odnośnie pamięci RAM - wzięło się z typowej pojemności modułów DDR4 SO-DIMM, kończącej się na 16GB. Razy dwa i robi się wspomniane 32GB.

Moduły 32GB oczywiście istnieją, ale pojawiły się stosunkowo niedawno - specyfikacja ich nie uwzględnia (bo i po co? kto do laptopa i to takiego typowo do grania będzie chciał wkładać > 32GB...).
    Czy będą działać? Teoretycznie powinny, procesor obsługuje do 64GB.
  • Poziom 4  
    rzymo napisał:
    Nie kłamie, tylko nie uwzględnia tego, co wyszło po jej napisaniu :) (rzadko która firma aktualizuje takie rzeczy)

Tak samo odnośnie pamięci RAM - wzięło się z typowej pojemności modułów DDR4 SO-DIMM, kończącej się na 16GB. Razy dwa i robi się wspomniane 32GB.

Moduły 32GB oczywiście istnieją, ale pojawiły się stosunkowo niedawno - specyfikacja ich nie uwzględnia (bo i po co? kto do laptopa i to takiego typowo do grania będzie chciał wkładać > 32GB...).

To że nie uwzględnia tego, co wyszło po jej napisaniu to się jeszcze da zrozumieć ale,
    że nie uwzględnia tego co jest w trakcie pisania dostępne i typowe - to zrozumieć trudno.
    Tak czy siak jeśli nie jest opatrzona konkretną datą i informacją, że zawiera te rzeczy które sa na dany moment dostępne to po prostu kłamie. Co więcej pracownicy help-desków w późniejszym czasie odnoszą się do niej mając świadomość zmian.
  • Poziom 4  
    rzymo napisał:

To że nie uwzględnia tego, co wyszło po jej napisaniu to się jeszcze da zrozumieć ale,
    że nie uwzględnia tego co jest w trakcie pisania dostępne i typowe - to zrozumieć trudno.
    Tak czy siak jeśli nie jest opatrzona konkretną datą i informacją, że zawiera te rzeczy które sa na dany moment dostępne to po prostu kłamie. Co więcej pracownicy help-desków w późniejszym czasie odnoszą się do niej mając świadomość zmian.

Dodano po 41 [sekundy]:

Dysk
    ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro
    /M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 3500/3000
    działa w laptopie ASUS GL703 poprawnie!
    Co ciekawe dysk
    Dysk SSD Plextor M8SeGN 1024GB PCIe x4 NVMe
    /M.2 PCIe NVMe 3.0 x4 2450/1000 (PX-1TM8SeGN)
    powodował brak startu systemu bez możliwości wejścia do BIOSa