Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczenie pojemności kondensatora na podstawie zmierzonych wartości

07 Lis 2019 20:31 150 3
  • Poziom 3  
    Witajcie, mam problem związany z obliczaniem pojemności kondensatora. Posiadam tabelę z wpisanymi wartościami i obliczeniami, jednak zostało mi do policzenia C [F]. Instrukcja przewiduje te wzory, jednak bez znajomości Wc wydaje mi się to niemożliwe.
    Prąd sinusoidalnie zmienny, 50 Hz.

• Poziom 3  
    No tak ale czy jest sens liczyć pojemność kondensatora na podstawie Xc... do którego obliczenia podstawiałem pojemność znamionową? Trochę mało logiczne. Wykładowca upiera się, że jest to do policzenia.
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    MaciejK333 napisał:
    do którego obliczenia podstawiałem pojemność znamionową

Nie. Ty masz podstawić częstotliwość do wzoru, a nie pojemność znamionową.
    Mając "zmierzone" (wyliczone z pomiarów I i U) Z, a w tym Xc, to masz policzyć C.

Mając częstotiwość, rezystancję i reaktancję, możesz policzyć pojemność.
    P.S.
    Dane obliczeniowe w tabeli są zrobione źle.
    Świadczy o tym to, że przy stałej wartości częstotliwości (50Hz) zmienia się reaktancja kondensatora.
    Dodatkowo, mając moc czynną oraz pomiary skuteczne napięcia i prądu (w przeliczeniu moc pozorna), jest kolega w stanie wyznaczyć rezystancję oraz reaktancję odbiornika. Co za tym idzie, pojemność lub indukcyjność też (znając charakter obwodu).

Tak więc, licząc reaktancję z twojego kondensatora 5nF, powinna ona wyjść na poziomie 6369 oma.
    Tobie impedancja wychodzi na poziomie 4666oma, znaczy się, że twój kondesator coś kłamie, albo pomiar jest nieprawidłowy (strzelam to drugie).