Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw uruchomieniowy avt854.

07 Lis 2019 22:35 420 20
  • Poziom 3  
    Witam.
    Ostatnio kupiłem taki zestaw uruchomieniowy: https://serwis.avt.pl/manuals/AVT854.pdf
    Wiem, że jest to staroć, ale stwierdziłem, że na początek wystarczy. Potem kupię sobie andromedę z atnela.
    Mam pytanie: w jaki sposób podłączyć programator do komputera. Wraz z zestawem otrzymałem kabel rs232, tyle, że wtyczka jest dosyć szeroka, większa niż na płytce testowej, na dodatek przewód jest zakończony z drugiej strony małą wtyczka 6-pinową. Nie znam się na tych przewodach, a nie chciałbym uszkodzić zestawu. Mógłby ktoś doradzić w jaki sposób najlepiej podłączyć, może użyć innego kabla rs232, bo ten który dostałem nijak się ma do wyprowadzenia na płytce.
    Z góry dziękuję za pomoc!
  • Poziom 36  
    Witam !
    Na tej płycie nie ma programatora.
  • Poziom 3  
    To w jaki sposób mam wgrywać programy z komputera?
  • Poziom 36  
    Ja się zastanawiam KTO Tobie podpowiedział żebyś kupił tak starą płytę.
    uP AT89C2051 to stary mikro procesor, można go programować wyjmując z tej płyty w specjalnym programatorze sterowanym z portu LPT ( drukarkowego ).
  • Poziom 3  
    Pomyślałem, że może taki układ będzie przydatny, tym bardziej, że obsługuje też avr.
  • Poziom 36  
    Jak obsługuje AVR ? Jaki jest uP ?
    W oryginale był AT89C2051.
  • Poziom 3  
    taki wlasnie jest,ale z tego co czytalem mozna wstawic avr
  • Poziom 36  
    OK, wsadź tam ATTiny2313, piny będą pasowały.
    Jego programuje się po ISP, programatorem np. USBasp, ten programator podłącza się bezpośrednio do portów uP ( piny: 1-reset, 10-GND, 17, 18, 19) Do programowania AVRa nie wyciągasz go z płytki.
  • Poziom 3  
    W takim razie do czego służy tu komunikacja rs232? Sprzedający twierdził, że programuje się ten układ właśnie przez rs232 i w opisie zestawu też chyba była taka informacja, więc już nic nie rozumiem.
  • Poziom 36  
    Pytaj sprzedającego, ja jestem tylko amatorem.
  • Poziom 43  
    Zestaw ma złącze do programowania ISP więc ATtiny2313 możesz programować w układzie.
    Cytat:
    a w takim razie do czego sluzy tu komunikacja rs232?Sprzedajacy twierdzil,że programuje się ten uklad wlasnie przez rs232 i w opisie zestawu też chyba była taka informacja,więc już nic nie rozumiem
    Sprzedający mówią różne rzeczy - po to żeby sprzedać.
    RS232 jest tam do komunikacji z PC, ATtiny2313 wychodzące z fabryki nie mają wbudowanego bootloadera, który mógł by ładować dane z RS232 do flash-a. Ale używając programatora ISP możesz zaprogramować bootloader który będzie pełnił tą funkcję.
  • Poziom 3  
    OK. dziękuję za informację, muszę coś o tym poczytać, bo jak na razie mam znikomą wiedzę.
    Jeszcze takie pytanie: czy ten zestaw umożliwia podłączanie innych elementów cyfrowych np. zbudowanych na płytce stykowej?
    Zastanawiam się jeszcze nad tym czy po opanowaniu 8051 uczyć się dalej AVR, czy może STM32?
    Podobno AVR już są przestarzale, z drugiej strony są bardzo dobre materiały do nauki od Pana Kardasia.
    Wiem, że dla niektórych nauka 8051 w dzisiejszych czasach to nieporozumienie, ale wcześniej próbowałem coś programować na Arduino i jakoś tak czułem,że nie ma sensu korzystać z mikrokontrolera nie znając zasady jego działania, stąd postanowiłem uczyć się Assemblera.
  • Poziom 36  
    To co na płycie możesz podłączać do 8051, AVR, do innych pewnie też.
  • Poziom 3  
    Jeszcze jedna sprawa, do zestawu była dołączona płytka CD, na której jest nawet oscyloskop. Jestem początkujący, więc na razie nie kupuję prawdziwego oscyloskopu. Kabel rs232, który otrzymałem jest z jednej strony zakończony 6 pinową wtyczką, która w jednym miejscu pasuje mi do pinów na płytce. Mógłby ktoś napisać czy faktycznie tak to podłączyć?
  • Poziom 36  
    Pokaż wtyczkę o której piszesz. W PDFie tej płyty nie widać typowej złączki podłączenia programatora.
    Poszukaj ATtiny2313 PDF, odszukaj piny: GND, RESET, MOSI, MISO, SCK, do tych pinów podłączysz programator ISP.
  • Poziom 3  
    znalazlem te piny i widocznie to one odpowiadaja za programator
  • Poziom 43  
    Cytat:
    W PDFie tej płyty nie widać typowej złączki podłączenia programatora.
    Na PCB jest, na schemacie nie ma, nie wiem jak oni takie cuda robią, w AVT, ale niezgodność schematu z płytka zdarza im się dosyć często.
    Cytat:

Do zestawu byla dolaczona plytka CD,na ktorej jest nawet oscyloskop.
    Pewnie oparty na karcie dźwiękowej komputera, nie ma to zbyt dużych możliwości, ale czasem da się użyć.
    Cytat:

Kabel rs232,który otrzymałem ma jest z jednej strony zakonczony 6 pinowa wtyczką,która w jednym miejscu pasuje mi do pinów na płytce.
    Zapewne"kabel" jest programatorem i ma elektronikę, pokaż.

Cytat:
    Zastanawiam się jeszcze nad tym czy po opanowaniu 8051 uczyć się dalej AVR czy moze STM32?
    Podobno AVR juz są przestarzale,z drugiej strony są bardzo dobre materiały do nauki od Pana Kardasia.
    Wiem,że dla niektóych nauka 8051 w dzisiejszych czasach to nieporozumienie,ale wczesniej probowalem coś programować na Arduino i jakoś tak czułem,że nie ma sensu korzystać z mikrokontrolera nie znajac zasady jego działania. Stąd postanowiłem uczyć się Assemblera
    Stare 8051 (jak AT89C2051) mają ubogie peryferia, w porównaniu z AVR. Mają też niską częstotliwość taktowania - 2MHz (po uwzględnieniu podziału przez 12), a małe AVR do 20MHz. Do AT89C2051 musiał byś mieć inny programator - równoległy, nie zaprogramujesz go na płytce.
    Zrobiłem, kiedyś dawno, sterownik na 89C2051, który kręcił silnikiem krokowym o 1/2 obrotu, nie przeszkadza mi że ten mikrokontroler ma małe możliwości - do tamtej aplikacji są wystarczające.
    AVRy są wolniejsze i mają mniej peryferiów od STM, ale STMy są bardziej skomplikowane, co może być przeszkodą dla początkujących, szukając jak coś zrobić na STM trudno będzie znaleźć porady na poziomie dla zupełnie początkujących.
    To czy AVR-y staną się dla ciebie za słabe, zależy od stopnia trudności twoich projektów.

Co do Arduino, to jest AVR z bootloaderem, możesz zaprogramować to kodem napisanym w C, bez użycia środowiska Arduino, albo nawet napisanym w assemblerze. Możesz zaprogramować nie używając bootloadera - programatorem, możesz skasować bootloader, albo wgrać własny.

Arduino nie przeszkadza ci w poznaniu jak działa mikrokontroler, tak samo języki wyższego poziomu nie przeszkadzają. Całe psioczenie na Arduino wynika z czego innego. Z Arduino jest naprawdę łatwo zacząć, więc używają go ludzie którzy naprawdę mało wiedzą, zarówno o elektronice jak i o programowaniu. Niestety, większość z tych ludzi, nie widzi potrzeby. uczyć się dalej, skoro zrobili coś co "działa".

Podobny problem jak z Arduino był z Bascomem, zrobiło się mnóstwo bacomowców za sprawą artykułów omawiających od podstaw wszystko w EdW, ale wielu z nich nie umiało zrobić nic, czego obsługa nie była wbudowana w biblioteki Bascoma.

Elektronik łapie sie za głowę kiedy arduinowiec podłącza 230V~ do płytki stykowej, programiści łapią się za głowę kiedy widzą programy napisane przez arduinowców.

Podsumowując istniej grupa ludzi którzy są niesamodzielni i leniwi - sami nie zaczęli by programować uC, jak dostaną instrukcje krok po kroku jak coś zrobić w Arduino, albo Bascomie, to będą "umieli", ale nadal pozostaną niesamodzielni i leniwi - to nie jest wada Arduino, ani Bascoma.
  • Poziom 3  
    Ale bez jakiejkolwiek wiedzy na starcie ciężko cokolwiek zaprogramować. Wydaje mi się,że jeżeli ktoś programował np.:AVR,nauczyl sie korzystać z dokumentacji to jeśli taka osoba przerzuci się na STM32 to pewnie wystarczy jej sama dokumentacja. Natomiast osoba,która nie miała z tym styczności musi sięgnąc po jakąś książkę/tutorial,żeby wiedzieć z czym to się je...
  • Poziom 28  
    Wsadź tam ATTINY4313. Powinien pasować. Z większą pamięcią pasujących chyba nie ma.
    AT89C2051 odpuść. W dzisiejszych czasach zaczynanie od c51 to masochizm.
    W międzyczasie możesz zamówić arduino uno (to z wyjmowanym prockiem) na aliexpress. Będzie z niego większy pożytek.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    piotr_go napisał:
    AT89C2051 odpuść

Jest jeszcze 89SX051, programowany ISP.
  • Poziom 28  
    ArturAVS napisał:
    Jest jeszcze 89SX051, programowany ISP

Są wersje ISP. Sam ostatnio odgrzebałem stary projekt z przed ~20 lat, zaprojektowałem nowe płytki i męczę 89lp51.
    Mimo że procek dość stary, okazało się że nic z tego co mam go nie obsługuje. Musiałem przy okazji programator zrobić.
    Może go opiszę jak znajdę czas (jest obsługa twardego dysku, można odpalać z niego programy, muzyczkę..., dodałem VGA, ale soft w asemblerze... :( że też mi się chciało).