Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki bezpiecznik do mieszkania

07 Lis 2019 23:01 342 12
  • Poziom 6  
    Witam.

W domu mam bezpieczniki starego typu jak to w blokach. Skrzynka na 2 bezpieczniki. 1 od gniazdek drugi od światła. Ten 10A (automat) od gniazdek przy włączanej pralce i piekarniku zaczyna bzyczec ale nie wyzwala. Czy mozna go bezpiecznie wymienić np. na 16A? Na korytarzu bezpiecznik główny na mieszkanie 63A
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Modziu napisał:
    Na korytarzu bezpiecznik główny na mieszkanie 63A

Żartujesz.
    Modziu napisał:
    Ten 10A (automat) od gniazdek przy włączanej pralce i piekarniku zaczyna bzyczec ale nie wywala. Czy mozna go bezpiecznie wymienić np. na 16A?

Wywalić to można .......
    Zabezpieczenie obwodu musi być dobrane do przewodów instalacji. Nie napisałeś czym ta instalacja jest wykonana. Jeżeli przewody pozwalają to pozostaje jeszcze sprawa ochrony od porażeń. Przy 16A może nie być zapewniona.
    Proponuję zaprosić kumatego elektryka i zażądaj pomiarów po ewentualnej wymianie.
  • Poziom 36  
    To jest rozłącznik bezpiecznikowy, w którym można stosować wkładkę o maksymalnej wartość 63A.
    A w rzeczywistości może tam być wkładka o wartości 2-63 A.
    Jakbyś podpatrzył jaki kolor w tym szklanym oczku, to można by określić jaka jest wartość bezpiecznika.
  • Poziom 6  
    Wydaje mi się że w tym oczku widać kolor srebrny
  • Poziom 36  
    Modziu napisał:
    Wydaje mi się że w tym oczku widać kolor srebrny

Jeżeli tak, to jest to 16A.
  • Poziom 6  
    Więc jeżeli chodzi o bezpieczniki w domu to jakie można zastosować?
  • Specjalista elektryk
    Przecież masz kolego odpowiedź w poście #2.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Kolory wkładek bezpiecznikowych dla twojego przypadku:
    czerwony - 10A
    szary - 16A
    niebieski - 20A
    żółty - 25A
    czarny - 35A
    biały - 50A
    miedziany - 63A
    Najprawdopodobniej będzie to 16A czyli kolor szary. Dopuszczam też w kilku % kolor biały czyli 50A. Rzuć więc okiem raz jeszcze wiedząc jakiego koloru szukać.

• Poziom 30  
    Daj zdjęcie tej skrzyneczki z dwoma bezpiecznikami ze zdjętą osłoną.
  • Poziom 6  
    Podejrzalem dokładnie jest tam niebieskie oczko czyli 20A

• Poziom 30  
    Widać na zdjęciu, że jest tam niebieski. Mi chodzi o bezpieczniki w mieszkaniu.
  • Poziom 27  
    Bezpiecznik na korytarzu odpowiada mocy umownej do twojego lokalu. Skoro jest 20 A to moc masz zapewne 4 kW czyli niestety standard w blokach.