Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] RCCB rozłącza obwód bez podłączonych odbiorników

07 Lis 2019 23:08 207 8
  • Poziom 2  
    Witam.
    Nie udało mi się znaleźć podobnego tematu na forum - zdarzyło się to pierwszy raz - stąd rejestracja i potrzeba zadania pytania.
    W instalacji elektrycznej mieszkaniu w nowo wybudowanym mieszkaniu, RCCB rozłącza obwód bez podłączonych odbiorników - czy może być inna przyczyna niż zwarcie na instalacji?
    Całość objawiła się tak że w rano w dniu rozpoczęcia prac po podłączeniu 1 raz wiertarki po kilku minutach zadziałała RCCB, po ok 30 minutach RCCB została ponownie włączona i ku mojemu zdziwieniu zadziałała bez podłączonych odbiorników - sprawa oczywiście została zgłoszona deweloperowi - uznaliśmy to za uszkodzone zabezpieczenie RCCB - bo przecież to świeżo odebrany budynek wybudowany naprawdę w dobrej jakości przez naprawdę porządną firmę - nie jestem z tej część branży więc nie mam doświadczenia w tym zakresie - czy to możliwe żeby budynek z taką usterką przeszedł odbiory? Może jestem naiwny uważając że taki odbiory robi się rzetelnie i dokładnie w budownictwie bądź co bądź komercyjnym.

Dodam że samo zabezpieczanie RCCB jest ok, pomiary wyszły elektrykowi dewelopera ok, jednocześnie i tak na moją prośbę zastąpił je nową RCCB - problem nie ustał.

Jako że sam nie zajmuje się stricte instalacjami tego typu - raczej elektronika, automatyka, układy sterujące PCB - stąd też nie do końca wiem jak podejść do tematu - jak poważna może być przyczyna?

Z góry dziękuje za wszelkie rady :)
  • PCBway
  • Pomocny post

Poziom 30  
    Uszkodzona instalacja, złe połączenia w rozdzielnicy.

Mike0389 napisał:
    Może jestem naiwny uważając że taki odbiory robi się rzetelnie i dokładnie w budownictwie bądź co bądź komercyjnym.

Dokładnie, jesteś naiwny. Może akurat te budowle są ok pod względem jakości, ale nie widzę, więc nie oceniam. Większość, jak nie wszystkie to najniższym kosztem to co nie widocznie, a później niech się mieszkańcy martwią, byle by sprzedać.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Podłącz jako obciążenie grzejnik olejowy bez wentylatora.
    Grzejnik olejowy to stabilne obciążenie wiertarka może dawać zakłócenia.
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    CYRUS2 napisał:
    Podłącz jako obciążenie grzejnik olejowy bez wentylatora.
    Grzejnik olejowy to stabilne obciążenie wiertarka może dawać zakłócenia.

A co mu da podłączenie grzejnika olejowego, jak nawet bez obciążenia wyłącza mu obwody?

Mike0389 napisał:
    jak poważna może być przyczyna?

Uszkodzony RCD, uszkodzenie w instalacji (gdzieś w obwodach), źle podłączone oprzewodowanie w rozdzielnicy, itd.
    Reklamuj sprawę u dewelopera.
  • Poziom 38  
    kozi966 napisał:
    A co mu da podłączenie grzejnika olejowego, jak nawet bez obciążenia wyłącza mu obwody?
    Nie przeczytał kolega dokladnie tematu.
    Mike0389 napisał:
    Całość objawiła się tak że w rano w dniu rozpoczęcia prac po podłączeniu 1 raz wiertarki po kilku minutach zadziałała RCCB
    Więc nie było bez obciążenia.
  • Specjalista elektryk
    A kolega nie przeczytał tytułu tematu.
  • Poziom 2  
    Dziękuje za wszystkie podpowiedzi.

Postanowiłem zaprosić do mieszkania dobrego elektryka magika - znalazłem go najprostszą drogą: mapy google-> moja dzielnica --> wybór elektryka z największą ilością pozytywnych opinii :)

Elektryk stwierdził dwie usterki:

1) W jednym pokoju od przełącznika szedł kabel 4 żyłowy oświetleniowy z jedną żyłą szarą ale już z sufitu zwisał 4 żyłowy z tą samą żyłą niebieską, obwód wyzwalał RCCB.
    Rozkuliśmy, poniżej zdjęcia.

RCCB rozłącza obwód bez podłączonych odbiorników

RCCB rozłącza obwód bez podłączonych odbiorników

2) Drugi kabel oświetleniowy, też wyzwalał RCCB prawdopodobnie to kabel idący przez zbrojenia (wiem to ze zdjęć przekazanych przy odbiorze mieszkania przez dewelopera) - nie było sensu kuć połowy mieszkania - trzeba położyć nowy. Stąd zdjęć brak.

Ogólnie w opinii fachowca instalacja elektryczna mimo wszystko położona przyzwoicie - te sztukowanie im nie pykło, izolacje przebijał kant rurki powstały przy zagniataniu - tak zrozumiałem elektryka.
    A uszkodzenie kabli przez zbrojenia - po prostu się zdarza.

Niesmak tylko że takie coś nie zostało poprawione do etapu odbiorów przez wykonawce budynku...
  • Moderator
    Mike0389 napisał:

Postanowiłem zaprosić do mieszkania dobrego elektryka magika - znalazłem go najprostszą drogą: mapy google-> moja dzielnica --> wybór elektryka z największą ilością pozytywnych opinii :)

Elektryk stwierdził dwie usterki:

Właśnie zaprzeczyłeś pewnej, powszechnej jak tlen opinii wielu jednorazowo piszących na forum, którzy twierdzą, że się nie da! Że nie będą wołali elektryka, bo każdy elektryk to oszust i w dodatku niczego nie umie! I żeby ich nie odsyłać do fachowca, bo każdy fachowiec jest głupi. Że nie da się znaleźć elektryka, który byłby mądrym fachowcem.
    Popatrz, a Tobie się udało, czyli można! Gratulacje!