Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nvidia prezentuje system AI wielkości karty kredytowej

ghost666 07 Lis 2019 23:14 345 0
 • Nvidia prezentuje system AI wielkości karty kredytowej
  Nvidia wprowadziła właśnie na rynek Jetson Xavier NX, nową płytkę, która oferuje moc obliczeniową układu AGX Xavier w formie modułu Jetson Nano (70 mm x 45 mm). Płytka Xavier NX może osiągnąć wydajność od 14 do 21 TOPS (INT8) przy budżetach mocy odpowiednio od 10 W do 15 W. Taka ilość mocy obliczeniowej umożliwia prowadzenie obliczeń w wielu sieciach neuronowych równolegle i przetwarzanie danych np. z wielu czujników obrazu o wysokiej rozdzielczości jednocześnie, jak wskazuje Nvidia.

  Płytka Jetson Xavier NX jest wyposażona w akcelerator graficzny Nvidia Volta z 384 rdzeniami CUDA i 48 rdzeniami tensorowymi, a także z dwoma akceleratorami głębokiego uczenia od Nvidia. Procesor, jaki znajdziemy w systemie, to 6-rdzeniowy 64-bitowy procesor Nvidia Carmel oparty na rdzeniu ARM. Jetson NX dołącza do Jetson AGX Xavier (do 32 TOPS) w aplikacjach wbudowanych, w tym w robotyce, oraz do Jetson Nano, które oferuje w małej obudowie do 0,5 TFLOPS wydajności FP16. Jest też Jetson TX2 - NX jest mniejszy i zapewnia znacznie wyższą (do 15x) wydajność w tym samym przedziale mocy, co ten moduł.

  Nvidia Jetson Xavier NX

  "Jetson Xavier NX pasuje do potrzebnej przestrzeni rynkowej między modułami TX2 a AGX Xavier" powiedział Patrick Moorhead, prezes i główny analityk Moor Insights and Strategy. "Jest on idealny dla urządzeń wymagających wielu czujników, nawet drona o najwyższej wydajności, ale zasilanego bateryjnie. Największą korzyścią jest ogromna wydajność wnioskowania ML z dojrzałym łańcuchem narzędzi. Nie ma nic podobnego na rynku, oferującego tak dużą wydajność w systemach uczenia maszynowego przy tej pobieranej mocy".

  "To najmniejszy na świecie superkomputer dla systemów AI" powiedział Rob Csongor, wiceprezes działu ds. maszyn autonomicznych w firmie Nvidia. "To wydajność na poziomie Xaviera w rozmiarze Nano". Aplikacje, do których kieruje się Nvidia, obejmują systemy wbudowane i układy robotyki o dostępnej mocy od 10 do 15 W. Zastosowania obejmują małe, komercyjne roboty dostawcze jak i drony, które muszą przetwarzać wiele strumieni wideo z kamer, ramiona robotów, które zawierają czujniki położenia o wysokiej rozdzielczości czy na rynku logistycznego i produkcyjnego. W oparciu o ten moduł zbudować można np. systemy analizy wideo, taki jak ręczne urządzenie medyczne do obrazowania, które musi być bardzo małe i energooszczędne.

  "Istnieją bardzo ważne segmenty rynku, które są obecnie definiowane przez potrzebę zwiększenia wydajności obliczeniowej przy zachowaniu wielkości danego rozwiązania" powiedział Csongor. "Budżet mocy również się nie zwiększa. W rezultacie, jeśli nie jesteś w stanie zapewnić dużej wydajności w ramach tych ograniczeń, aplikacje są ograniczone. Xavier NX jest idealny dla tego rodzaju systemów".

  Jetson Xavier NX, który jest kompatybilny z Jetson Nano, będzie dostępny już w marcu 2020 roku.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335268

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9485 postów o ocenie 7286, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.