Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mini Wieża Samsung MM-C550D jak zrobić QUADRO w garażu??

08 Lis 2019 03:45 147 9
 • Poziom 9  
  Witam,

  kupiłem okazyjnie mini wieżę Samsung MM-C550D, natomiast na giełdzie wcześniej również okazyjnie kupiłem głośniki stereo lewo prawo od tego samego modelu wieży. Chciałbym zrobić QUADRO w garażu na tym sprzęcie, ale jestem laikiem... Czy to możliwe? Przewody głośnikowe i tak będę musiał sztukować, bo są za krótkie. Czy mogę pod wejścia Left / Right podłączyć po dwa głośniki i zrobić sobie w garażu nagłośnienie QUADRO? Czy nabroję i mogę spalić wzmacniacz w wieży? Proszę o porady jak to mądrze rozwiązać??

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc! :)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Możesz podłączyć dwa zestawy głośnikowe na kanał, ale muszą być połączone szeregowo.
  Czyli do gniazda "+" wieży podłącz "+" jednej kolumny (przód) następnie "-" tej kolumny połącz z "+" drugiej kolumny (tył) a "-" drugiej kolumny podłącz do zacisku "-" wieży.
  Identycznie z drugim kanałem.
 • Poziom 9  
  Krzychu i nic nie powinno się stać? Czy nie będę mógł dawać głośności na maksa za długo, bo mogę spalić wzmacniacz?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Nic się nie uszkodzi.
  Impedancja wypadkowa zestawu dwóch kolumn połączonych szeregowo na kanał się podwoi, więc dla wieży będzie to nawet mniejsze obciążenie.
  Możesz grać bez ograniczeń głośności.
 • Poziom 9  
  A głośniki stracą na mocy?? Jakbym podłączył plus z plusem i minus z minusem tak jak myślałem?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Jakbyś podłączył kolumny równolegle, czyli "+" z "+" a "-" z "-" to impedancja takiego zestawu zmniejszy się o połowę. Może to spowodować uszkodzenie wzmacniacza mocy w wieży.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  CzarnyElo napisał:
  A głośniki stracą na mocy??

  Głośniki na pewno nie stracą na mocy.
  Jak już, to przy połączeniu szeregowym dwóch kolumn na kanał, na mocy straci wzmacniacz, ale praktycznie niezauważalnie, bo obniżenie mocy wzmacniacza w dużej części zostanie zrekompensowana przez to, że dźwięk będą przetwarzały też te dwie dodatkowe kolumny.
  Musisz wiedzieć, że to nie moc kolumn (ich głośników) jest obciążeniem dla wzmacniacza, bo to jakiej mocy kolumny podłączysz, jest dla niego zupełnie obojętne - po prostu mocy kolumn nie "widzi". :-)
  Obciążeniem dla wzmacniacza jest impedancja kolumn. Im niższa impedancja kolumn, tym większe obciążenie dla wzmacniacza, czyli mniej stabilna i komfortowa jego praca. Obciążenie wzmacniacza kolumnami o impedancji znacznie niższej od jego (wzmacniacza) dopuszczalnej, minimalnej impedancji obciążenia, może prowadzić do zadziałania zabezpieczeń - np. przeciw-przeciążeniowego (będzie się wyłączał) a w jakimś momencie (zwłaszcza przy mocnym wysterowaniu) do spalenia stopni mocy.
  Natomiast wzmacniacz obciążony kolumnami o impedancji wyższej od jego nominalnej impedancji obciążenia, będzie... mniej obciążony, czyli będzie pracował sporo bardziej stabilnie, nawet przy mocnym wysterowaniu.

  Dodam jeszcze że to na pewno nie będzie quadro, co najwyżej misz-masz stereo. :wink:

  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Dj Mapet to może nie kombinować w quadro, tylko ustawić stereo kolumna pod kolumną i będzie lepiej, niż w kwadrat, to jest tylko garaż ;)

 • Poziom 43  
  @CzarnyElo Nie rozumiesz czegoś - samo miejsce montażu kolumn nie ma nic do rzeczy - ważny jest sposób ich połączenia.
 • Poziom 43  
  Rozumiem, że sprzęt w tym garażu nie będzie służył do audiofilskiego :-) odsłuchu wysokiej jakości nagrań, czy do emitowania łomotu do potupajek a tylko po to, by pracę w nim, uprzyjemniała Ci muzyka?
  Jeśli tak, to ustaw cztery kolumny jak Ci pasuje (nawet każdą w innym rogu) i połącz parami szeregowo na kanał - jak napisano wyżej - i tyle.

  Pozdrawiam.