Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reanimacja Toshiba R500- totalny trup.

08 Lis 2019 07:58 195 7
  • Poziom 26  
    Witam.
    Wygrzebałem z elektrośmieci Toshibę R500. Trup. Stan wizualny ładny. Brak zasilacza. Pęknięta obudowa matrycy. Więcej parametrów podam później.
    Pytanie 1- czym skleic obudowę matrycy przy zawiasie. Kupno nowej nie wchodzi w rachubę, bo koszt około 40-50 PLN, cebula się we mnie odezwała :-), no i nie wiem czy go uruchomię.
    Pytanie 2- jak sprawdzić czy działą chociaż podświetlenie matrycy? Raczej na LED, bo cieńka obudowa ekranu. Z drugiej strony- widzę inwerter czyli supercienka świetlówka.
    Udało mi się dostać za free zasilacz, czyli jakieś po(d)stęp ;-) jest.
  • Poziom 37  
    Witam.
    Swego czasu był to ultranowoczesny laptop - fajne cacko udało ci się trafić. :)
    keseszel napisał:
    Raczej na LED, bo cieńka obudowa ekranu. Z drugiej strony- widzę inwerter czyli supercienka świetlówka.

Matryca jest transreflektywna - ma podświetlenie LED, jak również używa światła zewnętrznego jako wspomagania podświetlenia.
    keseszel napisał:
    Pytanie 1- czym skleic obudowę matrycy przy zawiasie.

Wrzuć zdjęcie uszkodzenia - wówczas będzie można podać odpowiednią metodę.
    Podaj oznaczenie płyty głównej (np. FMUSY1).
    Zmierz pobór prądu płyty, sprawdź napięcia i rezystancje na cewkach.
    Pozdrawiam
  • Spec od monitorów
    Bywała płyta (FMUSY1)
    czyli
    1. brak SM
    2. charger МВ39А118, 3/5V na МАХ17004
    3. zazwyczaj bywałą matryca Link
    4. masz wer. z SSD 1.8" czy normalny HD 2.5"

p.s
    Płyty pod
    Toshiba Portege R500 Laptop Motherboard. 1.2 GHz CPU.
    P/N: FMUSY1 A-2115 A.
    na ebay uzywki zaczynaja się od 15-funów z
    Cytat:
    30 days RTB (return to base) warranty.
  • Poziom 26  
    Faktycznie- kiedy szukałem opinii o tym sprzęcie było wspomniane, że może pracować bez podświetlenia i jest transrefleksywny. Fajne słowo.

Wersja z HDD 2,5 cala. Dysk był w sprzęcie ...Podejrzewam, że jak padł laptop to"sajonara". Brakuje jakiejś płytki, wczoraj na szybko go demontowałem.

Miałem tylko rozebrać matrycę, a skończyło się disassembly. Będę w domu to wrzucę zdjęcia.
  • Poziom 38  
    Bardzo ciekawy sprzęt ze względu na rozmiar matrycy oraz wagę. Jeśli obudowa matrycy jest z magnezu to ciężko widzę klejenie/lutowanie. Pękła zapewne przy zawiasach?
  • Poziom 26  
    Dlatego pytam. Pęknięty przy zawiasie.
    Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup.

Koszmarnie wklejone zdjęcia, jakoś tak wyszło. Plan jest taki- skleić popękane ustrojstwo tak by działało. Wtedy zobaczyć czy trupka da się uruchomić.
  • Poziom 38  
    Jeśli zawias ścisło trzyma to dłużej będziesz kleić niż to będzie trzymać; mogę być w błędzie i ktoś podpowie skuteczny sposób.
    Ja próbowałem lutować i kleju epoksydowego - strata czasu. :(
  • Poziom 26  
    Przygladałem się gniazdu zasilania. Z jednej strony kusi by przylutować zasilanie na sztywno do gniazda lub płyty, wyprowadzić kabel i kostka zaciskowa, z drugiej strony potuptać do sklepu i kupić wtykę. Obie opcje mają swoje plusy i minusy.
    Zasilacze. Kupiłem za "śrubki". Co prawda od innego modelu laptopa, ale zasilacz to zasilacz. Kwestia dobrania wtyki, napięcia i prądu.

Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup.

Oba zasilacze mają po 18,5 V i 3,5 A. Oryginalny zasilacz 15 V i 4 A, aczkolwiek sądzę, że te też by pasowały. Szerokość wtyku 6.3mm-3.0mm.
    Kilka innych zdjęć:

Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup. Reanimacja Toshiba R500- totalny trup.

Jak widać płyta główna jest malutka. Oznaczenia płyty chyba na ostatnim zdjęciu na taśmie FMUSH1, aczkolwiek google podaje, że to taśma dysku..

Wtyczka kupiona, zarobiona. Podpięty zasilacz. 18,8V. Na stykach do ładowania baterii maxymalnie 4, 98 V. Czyli uszkodzony obwód ładowania. Trzeba wyciągnąć całą płytkę, odwrócić i pomierzyć. Możliwe, że będę musiał rozrysować schemat.

Reanimacja Toshiba R500- totalny trup.

Po wyjęciu baterii napięcia na niektórych pinach płyty różnią się.