Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS354a - podłączenie korektora do wzmacniacza

08 Lis 2019 12:37 201 11
  • Poziom 3  
    Cześć wszystkim!
    Pytanie odnosi się bardziej do strefy audio, a więc:
    Posiadam wzmacniacz Unitra Diora WS354a, do niego mam podłączony tuner AS952 i odtwarzacz płyt Fonica CDF002R.

Chcę też kupić rozdzielacz RCA (4-kanałowy) oraz przetwornik optyczny/RCA. W ten sposób podłącze tv, komputer i 2 wyjścia zostaną na urz. zewnętrzne (telefon/laptop/cokolwiek).

Jednak naszła mnie chęć kupienia dodatkowego korektora i kupiłem Pioneer GR333, natomiast nie zauważyłem, że wzmacniacz nie posiada wejść korektora.

Moje pytanie: czy wpiąć odtwarzacz, tv, komputer i tuner do splittera, potem te urządzenia na korektor i z wyjścia korektora na wejście wzmacniacza?
    Czytałem, że tego nie należy robić, ponieważ wzmacniacz będzie wzmacniał szumy korektora.
  • Poziom 30  
    Bez przeróbki wzmacniacza nie da się inaczej niż sygnał ze źródeł do zewnętrznego korektora i z niego na wejście wzmacniacza. Minus tego rozwiązania to brak możliwości wykorzystania przedwzmacniacza gramofonowego. "Szumy" i tak będą wzmacniane gdyż korektor włączany jest w tor sygnałowy przed końcówką mocy.
  • Poziom 3  
    Dobrze, a więc co zrobić? Korektor (zewnętrzny) kablami równolegle wpiąć do toru sygnału korektora (wbudowanego)?
  • Poziom 30  
    Jeśli chodzi o przeróbkę wzmacniacza to najlepiej byłoby chyba sygnał na korektor podać z gniazd nagrywania magnetofonu a powrócić na wejście przedwzmacniacza zaraz za selektorem źródeł (przecinając istniejące ścieżki).
  • Poziom 3  
    Rozumiem, że pod gramofon nie moge podpiąc nic poza gramofonem
    Natomiast mam tuner (gdziep podpiąlem tuner) dodatkowe (cd) oraz magnetofon, i tam planowałem podłączyć splitter i te urządzenia wszystkie ww.
    Tylko bie rozumiem do konca co ma pan na myśli, wpinac się w magnetofon czy do sciezek?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Pod wejście gramofonowe można w zasadzie podłączyć tylko gramofon, wynika to z obecności przedwzmacniacza korekcyjnego i dużo większej jego czułości. Można je ewentualnie przerobić na zwykłe demontując przedwzmacniacz lub go omijając przecinając i zwierając odpowiednie ścieżki zgodnie ze schematem. Co do drugiej części - sygnał do korektora trzeba skądś pobrać - i do tego najwygodniejszym miejscem jest gniazdo nagrywania magnetofonu - w nim jest zawsze sygnał bez dodatkowego wzmocnienia z każdego ze źródeł. Ale trzeba też gdzieś ten sygnał z korektora wpuścić do wzmacniacza i tutaj konieczna jest drobna przeróbka - sugeruję przecięcie ścieżek prowadzących z selektora wejść na pierwszy stopień wzmacniający (kondensatory C119 i C120 na schemacie) i do nich dolutować wejście sygnału powrotnego z korektora.
  • Poziom 3  
    Proszę o poprawienie jeśli się mylę:
    wejście korektora podłączyć kabelkami RCA do magnetofonu - nagrywanie
    wyjście wlutować do ujemnych nóżek kondensatorów C119 i C120, można to tak zrobić, że przeciąć sygnał zaraz za wtyczką i kabelkiem przelecieć za kondensator?

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko pytanie, skąd wziąć sygnał na G105 oraz po wykonaniu tego będzie możliwa korekcja bez przełączania się między wyjściami?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sygnał na G105 czyli gniazdo nagrywania magnetofonu jest podawany z aktualnie wybranego źródła dźwięku. Za chwilę podeślę lepsze rozwiązanie - dysponowałem słabo czytelnym schematem

EDIT: Po analizie czytelniejszego schematu - przerobiłbym tak (wyjście nagrywania działa wtedy także przy aktywnym wejściu magnetofonu):
    WS354a - podłączenie korektora do wzmacniacza
  • Poziom 3  
    Czyli rozumiem, że wtedy G105 jest wejściem wzmacniacza z którym łączymy wejście korektora, a korektor powrót jest wyjściem wzmacniacza, tylko gdzie wtedy stereo?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    G105 jest ciągle wyjściem sygnału tylko bezpośrednio z selektora wejść a nie po wewnętrznym korektorze jak w oryginale do nagrywania na magnetofon - teraz jako źródło sygnału dla wejścia korektora a dorobione wejście we wzmacniaczu służy do podłączenia wyjścia z korektora. Oczywiście można tu podać dowolny sygnał z jakiegoś innego źródła (tylko w tym przypadku staje się ono jedynym wejściem, wszystko inne co podłączone do pozostałych wejść "ucina się" na g105). W przypadku pracy bez zewnętrznego korektora należy g105 zewrzeć z dorobionym wejściem. Przepraszam, nie dodałem, że ze względów technicznych i czasowych narysowałem zmiany tylko dla jednego kanału, analogicznie trzeba zrobić w drugim. W ten sposób kosztem wyjścia do nagrywania otrzymujemy złącze korektora pracujące podobnie jak np. w WS-442.

EDIT: ze względów estetycznych można pokusić się o przelutowanie istniejącego gniazda DIN zamiast dokładania dodatkowego cinch i wykorzystanie przejściówki DIN - RCA i z niego zrobić gniazdo korektora (należy wtedy oczywiście pozbyć się dodatkowych rezystorów)
  • Poziom 3  
    WS354a - podłączenie korektora do wzmacniacza [obrazek 1]
    czyli tak, usuwam R110 oraz R109, usuwam połączenie (tak jak pan narysował) przy R112, łącze z plusem C120 (tylko jakiś fragment dalej) i to jest prawy kanał WEJŚCIA korektora, a na plus idzie WYJŚCIE prawego kanału korektora
    analogicznie robiędla kanału lewego, wg rysunku (kanał P kolor czerwony, kanał L kolor zielony)

i kiedy tak zrobie, to sygnał na korektor idzie z g105 a wraca kabelkami z wyjścia na + C120 oraz + C119

[obrazek 2]
    natomiast kiedy przeniose to w ten sposób (P-pomarańczowy, L-ciemny zielony) to wtedy sygnał ze wzmacniacza idzie na korektor, a wraca na DIN i wtedy mam już stale podłączony korektor do wzmacniacza, tak? i normalnie przełączając się między wejściami mogę zmieniać korekcjędźwięku

dobrze myślę? WS354a - podłączenie korektora do wzmacniacza