Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WS354a - podłączenie korektora do wzmacniacza

08 Lis 2019 12:37 288 18
  • Poziom 3  
    Cześć wszystkim!
    Pytanie odnosi się bardziej do strefy audio, a więc:
    Posiadam wzmacniacz Unitra Diora WS354a, do niego mam podłączony tuner AS952 i odtwarzacz płyt Fonica CDF002R.

Chcę też kupić rozdzielacz RCA (4-kanałowy) oraz przetwornik optyczny/RCA. W ten sposób podłącze tv, komputer i 2 wyjścia zostaną na urz. zewnętrzne (telefon/laptop/cokolwiek).

Jednak naszła mnie chęć kupienia dodatkowego korektora i kupiłem Pioneer GR333, natomiast nie zauważyłem, że wzmacniacz nie posiada wejść korektora.

Moje pytanie: czy wpiąć odtwarzacz, tv, komputer i tuner do splittera, potem te urządzenia na korektor i z wyjścia korektora na wejście wzmacniacza?
    Czytałem, że tego nie należy robić, ponieważ wzmacniacz będzie wzmacniał szumy korektora.
  • Poziom 30  
    Bez przeróbki wzmacniacza nie da się inaczej niż sygnał ze źródeł do zewnętrznego korektora i z niego na wejście wzmacniacza. Minus tego rozwiązania to brak możliwości wykorzystania przedwzmacniacza gramofonowego. "Szumy" i tak będą wzmacniane gdyż korektor włączany jest w tor sygnałowy przed końcówką mocy.
  • Poziom 3  
    Dobrze, a więc co zrobić? Korektor (zewnętrzny) kablami równolegle wpiąć do toru sygnału korektora (wbudowanego)?
  • Poziom 30  
    Jeśli chodzi o przeróbkę wzmacniacza to najlepiej byłoby chyba sygnał na korektor podać z gniazd nagrywania magnetofonu a powrócić na wejście przedwzmacniacza zaraz za selektorem źródeł (przecinając istniejące ścieżki).
  • Poziom 3  
    Rozumiem, że pod gramofon nie moge podpiąc nic poza gramofonem
    Natomiast mam tuner (gdziep podpiąlem tuner) dodatkowe (cd) oraz magnetofon, i tam planowałem podłączyć splitter i te urządzenia wszystkie ww.
    Tylko bie rozumiem do konca co ma pan na myśli, wpinac się w magnetofon czy do sciezek?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Pod wejście gramofonowe można w zasadzie podłączyć tylko gramofon, wynika to z obecności przedwzmacniacza korekcyjnego i dużo większej jego czułości. Można je ewentualnie przerobić na zwykłe demontując przedwzmacniacz lub go omijając przecinając i zwierając odpowiednie ścieżki zgodnie ze schematem. Co do drugiej części - sygnał do korektora trzeba skądś pobrać - i do tego najwygodniejszym miejscem jest gniazdo nagrywania magnetofonu - w nim jest zawsze sygnał bez dodatkowego wzmocnienia z każdego ze źródeł. Ale trzeba też gdzieś ten sygnał z korektora wpuścić do wzmacniacza i tutaj konieczna jest drobna przeróbka - sugeruję przecięcie ścieżek prowadzących z selektora wejść na pierwszy stopień wzmacniający (kondensatory C119 i C120 na schemacie) i do nich dolutować wejście sygnału powrotnego z korektora.
  • Poziom 3  
    Proszę o poprawienie jeśli się mylę:
    wejście korektora podłączyć kabelkami RCA do magnetofonu - nagrywanie
    wyjście wlutować do ujemnych nóżek kondensatorów C119 i C120, można to tak zrobić, że przeciąć sygnał zaraz za wtyczką i kabelkiem przelecieć za kondensator?

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko pytanie, skąd wziąć sygnał na G105 oraz po wykonaniu tego będzie możliwa korekcja bez przełączania się między wyjściami?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Sygnał na G105 czyli gniazdo nagrywania magnetofonu jest podawany z aktualnie wybranego źródła dźwięku. Za chwilę podeślę lepsze rozwiązanie - dysponowałem słabo czytelnym schematem

EDIT: Po analizie czytelniejszego schematu - przerobiłbym tak (wyjście nagrywania działa wtedy także przy aktywnym wejściu magnetofonu):
  • Poziom 3  
    Czyli rozumiem, że wtedy G105 jest wejściem wzmacniacza z którym łączymy wejście korektora, a korektor powrót jest wyjściem wzmacniacza, tylko gdzie wtedy stereo?
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    G105 jest ciągle wyjściem sygnału tylko bezpośrednio z selektora wejść a nie po wewnętrznym korektorze jak w oryginale do nagrywania na magnetofon - teraz jako źródło sygnału dla wejścia korektora a dorobione wejście we wzmacniaczu służy do podłączenia wyjścia z korektora. Oczywiście można tu podać dowolny sygnał z jakiegoś innego źródła (tylko w tym przypadku staje się ono jedynym wejściem, wszystko inne co podłączone do pozostałych wejść "ucina się" na g105). W przypadku pracy bez zewnętrznego korektora należy g105 zewrzeć z dorobionym wejściem. Przepraszam, nie dodałem, że ze względów technicznych i czasowych narysowałem zmiany tylko dla jednego kanału, analogicznie trzeba zrobić w drugim. W ten sposób kosztem wyjścia do nagrywania otrzymujemy złącze korektora pracujące podobnie jak np. w WS-442.

EDIT: ze względów estetycznych można pokusić się o przelutowanie istniejącego gniazda DIN zamiast dokładania dodatkowego cinch i wykorzystanie przejściówki DIN - RCA i z niego zrobić gniazdo korektora (należy wtedy oczywiście pozbyć się dodatkowych rezystorów)
  • Poziom 3  
    WS354a - podłączenie korektora do wzmacniacza [obrazek 1]
    czyli tak, usuwam R110 oraz R109, usuwam połączenie (tak jak pan narysował) przy R112, łącze z plusem C120 (tylko jakiś fragment dalej) i to jest prawy kanał WEJŚCIA korektora, a na plus idzie WYJŚCIE prawego kanału korektora
    analogicznie robiędla kanału lewego, wg rysunku (kanał P kolor czerwony, kanał L kolor zielony)

i kiedy tak zrobie, to sygnał na korektor idzie z g105 a wraca kabelkami z wyjścia na + C120 oraz + C119

[obrazek 2]
    natomiast kiedy przeniose to w ten sposób (P-pomarańczowy, L-ciemny zielony) to wtedy sygnał ze wzmacniacza idzie na korektor, a wraca na DIN i wtedy mam już stale podłączony korektor do wzmacniacza, tak? i normalnie przełączając się między wejściami mogę zmieniać korekcjędźwięku

dobrze myślę? WS354a - podłączenie korektora do wzmacniacza
  • Poziom 30  
    Coś takiego:
    I do tego przejściówka DIN - 4x RCA

W ten sposób gniazdo nagrywania zostaje "jak było" a gniazdo DIN służy do podłączenia korektora. Jeśli go nie będzie trzeba w nim zewrzeć piny 1-3 i 4-5 (jak np. w diorowskiej Tosce)
  • Poziom 3  
    Czyli tak,
    Czerwony - kanał prawy OUT
    Żółty - kanał lewy OUT
    zielony - kanał prawy IN
    Niebieski -kanał lewy IN
    Wtedy jedna para rca idzie na korektor IN druga na korektor OUT
    Czy jest potrzeba przerywania ścieżek i robienia czegoś jeszcze? Czy już bedzie wtedy normalnie działać?
  • Poziom 30  
    Na schemacie usunąłem ścieżki które trzeba przeciąć / usunąć - te łączące selektor wejść z przedwzmacniaczem (połączenia między niebieskim / żółtym oraz zielonym / czerwonym). Usunąć należy też dotychczasowe połączenia przy gnieździe DIN aby móc je wykorzystać jako złącze korektora.
  • Poziom 3  
    Więc tak, zrobiłem tak, jak Pan mówił, wg schematu
    Wszystkie polączenia prawidłowe, przerwane ścieżki, wlutowane kabelki ale nie działa :( niewazne w jaki sposób połącze korektor wzmacniacz go nie widzi
    Kupiłem przejsciówke din-4rca wykonałem wszystko wg schematu i połączylem
    Zalączam zdj pcb
  • Poziom 3  
    wylutowałem rezystory R110 R109 i na miejsca łączące z G106 wlutowałem kabelki:
    czarny (1)
    żółty (4)
    następnie czarny wlutowałem do tego za plusem C119 (wcześniej przerwałem ścieżke wg schematu)
    analogicznie zrobiłem z kabelkiem żółtym
    czerwony (5)
    biały (3)
    czerwony i żółty wpiąłem odpowiednio do + C120 i C119

nie mam pojęcia co jest nie tak
    korektor nie daje oznak życia, nieważne co klikne nie dzieje się nic
    jedyna zmiana to taka, że gdy na wzmacniaczu była możliwość wyboru źródła dźwięku, to teraz mogę podpiąć się do tunera, a wybrać odtwarzanie np CD i i tak sygnał idzie
    Jakieś rady?

Dodano po 2 [minuty]:

Zdjęcia korektora
  • Poziom 3  
    PRZEPRASZAM POMYŁKA
    Pomyliłem niestety kolorki i na odwrót połączylem czerwony z białym
    Po zamianie ich wszystko pięknie gra

Bardzo dziękuje za pomoc i przepraszam za mój brak umiejętności i wiedzy
    Życzę milego dnia i jeszcze raz dziękuje za pomoc!
  • Poziom 30  
    Cieszę się, że się udało. Umiejętności, wiedzę i doświadczenie nabywa się stopniowo, z każdą wykonaną mniejszą lub większą pracą. Ważne, by wyciągać wnioski na przyszłość i uczyć się na błędach :) Powodzenia!