Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podpięcie silnika elektrycznego w trójkącie

08 Lis 2019 14:33 576 23
  • Poziom 5  
    Witam, mam pytanie do fachowców czy silnik od którego wrzucam zdjęcie tabliczki może pracować w trójkącie na 3 fazach?
    Podpięcie silnika elektrycznego w trójkącie
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Kolego
    Wyraźnie na tabliczce masz podane napięcia, chociaż jest przycięte zdjęcie, to w trójkącie 3 x 230, w gwiazdę 3x400 - oczywiście volt.
  • Poziom 38  
    Skoro w przypadku sieci trójfazowej masz między fazami 400V to sam sobie odpowiedz czy może pracować w trójkącie gdzie zasilanie określono na 3 x 230V ? Uzwojenia na pewno tego nie wytrzymają.
  • Poziom 5  
    A pytam bo na dekielku od silnika są narysowane 2 rodzaje podłączenia trójkąt lub gwiazda

Dodano po 2 [minuty]:

Czyli w trójkącie może pracować tylko w momencie kiedy zastosuje się cewkę ? I podłączy pod 220v?

Dodano po 44 [sekundy]:

Czyli w trójkącie może pracować tylko w momencie kiedy zastosuje się cewkę ? I podłączy pod 220v?
  • Poziom 25  
    W trójkąt możesz podłączyć, bodajże na Białorusi.
  • Poziom 5  
    Podpięcie silnika elektrycznego w trójkącie Korzystając z okazji czy ten silnik może pracować w trójkącie ?

Dodano po 37 [sekundy]:

Przepraszam za jakość zdjęcia ale silnik ma swoje lata

Dodano po 23 [minuty]:
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam .
    Ten silnik również pracuje podłączony w gwiazdę.
  • Moderator Elektrotechnika
    zworys napisał:
    Skoro w przypadku sieci trójfazowej masz między fazami 400V to sam sobie odpowiedz czy może pracować w trójkącie gdzie zasilanie określono na 3 x 230V ? Uzwojenia na pewno tego nie wytrzymają.

Żeby uściślić temat. Kolego Zworys silnik ten może pracować w sieci 2x230V wykorzystując przekształtnik lub transformator. Więc odpowiedź kolegi nie była adekwatna do pytania.
  • Poziom 5  
    Czyli wnioskuję że silnik może pracować w trójkącie tylko wtedy gdy na tabliczce mamy 400/690 lub tylko 400 czy dobrze rozumiem ?
    Źle rozumujesz. Jest taka opcja by silnik zasilić z sieci 3x230 V zasilanej z przetwornicy lub transformatora.. Ale to są koszty więc lepiej sprzedaj silnik i kup jednofazowy.
    Moderator K.R
  • Poziom 38  
    Tak ,dobrze myślisz.

Dodano po 5 [minuty]:

W drugim przypadku silnik ma tylko trzy zaciski przyłączeniowe,i jedynie z tabliczki znamionowej mamy informację jak połączone są uzwojenia silnika.Silnik mając tylko te trzy zaciski może mieć połączone uzwojenia w trójkąt lub gwiazdę ,w zależności zazwyczaj od mocy silnika.My jednak nie mamy wówczas możliwości ingerencji w sposób połączenia.
  • Moderator Elektrotechnika
    nikusert napisał:
    Silnik mając tylko te trzy zaciski może mieć połączone uzwojenia w trójkąt lub gwiazdę ,w zależności zazwyczaj od mocy silnika.

Jaśniej proszę.
  • Poziom 38  
    Krzysztof Reszka napisał:
    Kolego Zworys silnik ten może pracować w sieci 2x230V wykorzystując przekształtnik lub transformator.

Lub rosyjski agregat - oni mieli takie 3x220V i to nawet dużej mocy.
    Kolego powstrzymaj się od takich sugestii .
    Moderator K.R .
  • Poziom 43  
    Te-di napisał:
    Witam, mam pytanie do fachowców czy silnik od którego wrzucam zdjęcie tabliczki może pracować w trójkącie na 3 fazach?
    Owszem, ale w amerykańskiej sieci :D , nie europejskiej, w Polsce albo poprzez transformator / autotransformator trójfazowy.
    Te-di napisał:
    Przepraszam ale proszę o prostą odpowiedz czy mogę ten silnik podpiąć w trójkącie czy nie.
    Bezpośrednio NIE!
    Te-di napisał:
    Korzystając z okazji czy ten silnik może pracować w trójkącie ?
    W normalnej europejskiej sieci NIE ! Co wy Panowie z tym ,,trójkątem" i to przy sporych mocach silników ? Dostępne ,,od ręki" falowniki jednofazowe, czyli zasilane z sieci 230 VAC w Polsce do zasilania takich silników, z przyczyn technicznych kończą się na mocy 2,2 kW. O podłączeniu jako jednofazowy z kondensatorem, pisałem (i nie tylko ja), że to nonsens, i to nonsens rosnący w funkcji mocy silnika.
  • Poziom 24  
    Te-di napisał:
    Czyli wnioskuję że silnik może pracować w trójkącie tylko wtedy gdy na tabliczce mamy 400/690 lub tylko 400 czy dobrze rozumiem ?

Te-di napisał:
    Czyli może pracować w trójkącie czy tak ? Przepraszam ale nie znam się na elektryce

Nie rozumiem po co się upierasz przy tym trójkącie, na tabliczce masz podane napięcia dla trójkąta i gwiazdy, i to drugie masz 400V czyli łączysz uzwojenia w gwiazdę i możesz bezpośrednio pod "siłę" u nas podłączyć bez żadnych kombinacji z falownikiem, ewentualnie dodać softstart tyrystorowy odpowiedniej mocy.
  • Poziom 37  
    Ten silnik nadaje się do falowników robiących 3 fazy z 1 fazy 230V i tu jest połączenie w trójkąt lub połączony w gwiazdę do sieci 3f 400V. Uprzedzając pytanie czy można podłączać silnik 3f podłączony w gwiazdę do falownika - teoretycznie nie można w praktyce tak podłączałem pozostawiając przewód neutralny niepodłączony. Czy to jest poprawne nie wiem dlatego nie polecam takiego rozwiązania ale oczywiście wszystko działało. Silnik miał 7.5kW i napędzał wentylator tunelowy.