Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry PI 4 + Ambilight i zasilacz który się grzeje

08 Lis 2019 14:43 108 8
  • Poziom 6  
    Posiadam Raspberry PI 4 4GB oraz podłączone do niego diody WS 2801, które mają oświetlać układ Ambilight.
    Kupiłem zasilacz do tego zestawu: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-impulsowy-100w-5v-20a-tasma-led-cyfrowa-7863620307
    I generalnie świeci tylko dół, czasami wariuje ale:
    Kabel zasilający diody prawie się stopił a był brany od kabla zasilającego PC. Układy scalone w paskach tych diód tak się nagrzały że kilka z nich odpadło.
    Nie wiem o co chodzi? Czy to wina zasilacza?
    Stary zasilacz od kompa, który sprawdzałem w tym przypadku nie przyniósł żadnych treśći, diody nie swieciły się.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 29  
    Nie podałeś ile tych diód jest są taśmy 10W/m ,
    jak masz 10 m to będzie jakieś 20A.
    Nawet dla kabla od zasilacza PC to dużo.

Co znaczy świeci tylko dół a czasem wariuje ?
    Jak zasilasz pasek diód, z jednej strony ?

Zacząłbym od sprawdzenia napięcia tego zasilacza.
    Jeśli ma możliwość regulacji ustawiłbym na np. na 4,8 V

Z reguły zaleca się aby taśmę przylepić do szyny aluminiowej działąjącej jako radiator.
  • Poziom 6  
    Diód jest około 130, około 4,5m. To już chodzi o samo sterowanie przez raspberry, myślę że coś zasilacz namieszał. Na rogach mam złączki kątowe fabryczne, i od tej złączki diody się nie świecą ale nagrzewają się scalaki.
    Ok można przylepić do szyny ale moim zdaniem nie powinny się aż tak grzać żeby ukłądy odpadały.
    A czy to normalne ażeby na zasilaczu atx nie działały?

Napięcie na zasilaczu to 5,15V.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 29  
    Jeżeli na zasilaczu ATX masz 5V, to powinny działać, tylko, jeśli chcesz brać tak duży prąd tylko z 5V,
    to napięcie spadnie, a napięcie 12V wzrośnie i może się załączyć zabezpieczenie od kontroli napięcia.
    Zmierz napięcie i się przekonasz. Możesz spróbować obciążyć 12V żarówką samochodową 15W.

Zasilasz listwę w jednym miejscu, na początku, czy w środku ?
  • Poziom 6  
    Na początku. Ale właśnie to jest dziwne że daje 5V zasilacz atx a diody nic. Połączenie ssh miedzy raspbery a PC jest ok, log wporzadku.
    Czy zasilacz który zaprezentowałem powyżej nadaje się?
  • Poziom 29  
    Jeśli zasilasz na początku i płynie prąd 10A, to przecież układy grzeją się od rogrzanej miedzi, którą płynie ten prąd.

Jeśli zasilasz układ z jednego zasilacza i na zaciskach masz 5V i układ działa,
    zmieniasz na drugi zasilacz i masz napięcie 5V, a układ nie działa, to coś jest nie tak.
    Bo rozumiem, że mierzysz napięcie przy podłączonym układzie w obu przypadkach

Chyba, że w tym drugim zasilaczu jest 5V ale pulsacja np. 2V, czyli zmienia się od 4V do 6V (wyschnięte kondensatory)

To podepnij kondensator np 4700 uF/10V i zobacz, czy zacznie działać i jakie jest wtedy napięcie.

Ale zacznij od tego, aby listwę zasilić w kilku miejscach, a przynajmniej z obu końców.
  • Poziom 6  
    W jednym i drugim przypadku napiecie ma 5V. Spróbuję z kondensatorem jak tylko będę miał czas i dam znać.
    Zakupiłem zasilacz GPL 5V 60W, na 5 metrów starczy. Jak tylko dojdzie sprawdzę.
    Tego 10A nie będę podłączał bo mi układy pospadają, gdyż ledy mam przyklejone już na TV na ścianie.
    Od momentu włączenia do nagrzania paska led nie mija 1 minuta, więc nawet nie ma czasu aby sprawdzić.
  • Poziom 29  
    Pisałeś, że kupiłeś 5V 20A. (jeśli link podałeś poprawny) Pobór prądu przez układ nie zależy od mocy zasilacza,
    chyba, że układ bierze więcej niż zasilacz może dać.
    Jeśli układ zasilasz napięciem DC 5V , to układ weźmie tyle prądu ile mu potrzeba i nic więcej, chociażby zasilacz miał prąd max.100A.
    Podłącz zasilanie przez amperomierz (zakres 10 lub 20A) i zobacz ile tego prądu układ bierze.
  • Poziom 6  
    Taki zakupiłem ale coś ten zasilacz różni się od tego na zdjęciu lekko i nie mam do niego przekonania dlatego zamówiłem znanej firmy.
    Niestety amperomierza nie posiadam, posiadam tylko zwykły miernik bez funkcji amperomeirza.