Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SMS58M98EU - brak napięcia elektrozaworu

08 Lis 2019 16:06 171 8
  • Poziom 3  
    Witam.
    Mam problem ze zmywarką Bosch. Zmywarka nie podaje napięcia na spustowy zawór płaszcza. Mimo to zmywarka pracuje bez żadnych komunikatów, podając wodę przez górny wlot w płaszczu. Po zakończeniu mycia wodę nie jest wypompowywana do końca, filtr jest praktycznie cały w wodzie. Czy za podanie napięcia na zawór płaszcza odpowiada tylko moduł sterujący? Będę wdzięczny za wszelkie porady.
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 15  
    Sprawdź ciągłość przewodów zasilających od elektrozaworu, aż do modułu.
  • Poziom 3  
    Przewody ok. Dobralem się do modułu sterującego i widzę że triak Z9M od elektrozaworu jest upalony. Dodatkowo nie działa siłownik termiczny osuszacza, sprawdziłem go pod napięciem i nie reaguje. Spróbuję wymienić triaka od elektrozaworu i siłownika, jak to nie pomoże to chyba trzeba szukać używanego modułu.
  • Metal Work Pneumatic
  • Poziom 15  
    Czyli gdzieś masz zwarcie skoro triak poleciał.
    Wymiana triaka powinna rozwiązać problem, ale najpierw, zanim podłączysz moduł znajdź przyczynę jego usterki.
    Inaczej znów pójdzie w "kosmos".
  • Poziom 3  
    Bosch SMS58M98EU - brak napięcia elektrozaworu
    Powymieniam jeszcze parę rzeczy w okolicy triaka.
    Jaką wartość może mieć kondensator zaznaczony na rysunku?
  • Poziom 32  
    Luk2222 napisał:
    widzę że triak Z9M od elektrozaworu jest upalony
    Masz na myśli triak do którego dołączony jest ten zaznaczony na zdjęciu kondensator?
    Po czym to rozpoznajesz? Może lepiej użyj miernika.
    Luk2222 napisał:
    Powymieniam jeszcze parę rzeczy w okolicy triaka
    Zanim zaczniesz wymieniać pomierz te rezystory, kondensator na 99% jest sprawny.
  • Poziom 3  
    Ten upalny triak to nie ten ze zdjecia, tamten był niżej i został już wymontowany. Rezystory pomierzylem i dwa też do wymiany. Już je nawet kupiłem, nie było triaka Z9M kupiłem Z7M. Może taki być?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Luk2222 napisał:
    Może taki być?
    Może, a tranzystor sterujący triakiem sprawdziłeś?
  • Poziom 3  
    Tranzystor sterujący też wymieniłem. Za tymże tranzystorem znalazłem jeszcze rezystor z napisem 221, ma on około 460 Omów, a chyba powinien mieć 220. Nie miałem takiego, więc na próbę podmieniłem go, chyba z zaworu solanki. Teraz testuje, na razie wygląda to dobrze. Zawór spustowy w płaszczu zaczął pracować. Jeżeli będzie OK, to pozostaje dokupić siłownik termiczny i wymienić ten niesprawny rezystor.