Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] wymiana bateri (akmulatorka) w Robokopie Powermed (odkurzaczu) 14,4v

08 Lis 2019 18:48 216 8
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich

proszę o pomoc w wymianie baterii w odkurzaczu. Zakupiłem nową baterię 14,4v do Robokopa Powermed, problem polega na tym, że w starej baterii są dwa przewody, a w nowej trzy (czarny, czerwony i żółty). Czy mogę to jakoś podłączyć? Czy można pominąć żółty przewód?
  • Poziom 29  
    To są baterie Li-On, czy NiCd.
    Sprawdź, na których przewodach masz napięcie i porównaj ze starą o ile jeszcze coś na niej jest.
    Sprawdź napięcie miedzy żółtym i czarnym, jeśli jest zero sprawdź rezystancję pomiędzy tymi przewodami
    jeśli jest ona rzędu kilku kohm, zobacz, czy się zmienia, jak baterię zagrzejesz ręką,
    Jeśli napięcie jest zero między żółtym, a czerwony to sprawdź rezystancję między nimi.

Jeśli między żółtym a którymś z pozostałych jest rezystancja, która się zmienia z temp. to jest to czujnik temperatury i możesz podłączyć czarny i czerwony, tak jak w starej baterii.
  • Poziom 3  
    Są to baterie Ni-Mh
    napięcie jest pomiędzy czerwonym i czarnym oraz pomiędzy czerwonym i żółtym, a pomiędzy żółtym i czarnym zero
  • Poziom 29  
    Jeśli masz omomierz zmierz rezystancję między Żółtym i czarnym.
    Możesz wsadzić baterię na godzinę do lodówki i ponownie zmierzyć rezystancję.
    Jeśli się zmienia z temperaturą, to tak jak pisałem jest to odczep do kontroli temp. ogniwa.

Dodano po 4 [minuty]:

Trochę to dziwne, bo wszystkie oferowane baterie do tego odkurzacza mają 2 przewody z wtyczką.
    Masz 3 przewody z wtyczką, czy musisz założyć wtyk od starej baterii.

Dodano po 1 [minuty]:

Ale napięcie jest w granicach 14-16V ?
  • Poziom 3  
    rezystancja pomiędzy żółtym i czarnym wynosiła 11,5 a po chwili leżakowania baterii na grzejniku 9,8
    muszę założyć wtyk od starej baterii

napięcie jest pomiędzy czerwonym a czarnym 15,25 v
    czerwonym a żółtym 15, 08 v
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Na 99% czarny i żółty to termistor, Inaczej mówiąc zostaw żółty w spokoju (zaizoluj) a podłącz czerwony i czarny tak jak było w oryginalnej baterii.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Miałeś wyjątkowe szczęście, oferowane są raczej z wtykiem dwu-stykowym.
    Napięcie jest OK, więc pozostaje podłączyć i używać ...:)
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc
    wszystko działa
  • Poziom 3  
    Dziękuję za pomoc
    wszystko działa

Dodano po 1 [minuty]:

podłączyłem według porad kolegów z forum