Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo w skrzynce - co zrobiłem źle?

08 Lis 2019 19:35 576 11
  • Poziom 9  
    Witajcie,
    chcę zrobić dodatkowe gniazdo na switcha ethernet (tam mam też wiązki przewodów) w skrzynce prądowej.
    Podłączyłem przewody jak na zdjęciach, ale po podłączeniu urządzenia pod gniazdo rozłącza mi różnicówka..

Faza jest podłączona po bezpieczniku - po wyłączeniu go odcina prąd.
    Niby nie ma wielkiej filozofii, a jednak..

co zrobiłem źle.. :?:

dzięki z góry za pomoc

Gniazdo w skrzynce - co zrobiłem źle? Gniazdo w skrzynce - co zrobiłem źle?
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Wygląda, że jest Ok, faza L neutralny do N i uziemienie do PE, chyba, że uziemienie switcha łączy się z jakimś innym nieuziemionym odbiornikiem.
    Switch ma bolec uziemiający ? To może filtr wewnętrzny powoduje przepływ prądu z L do uziemionej obudowy, zamień L z N w gniazdku.
    Widzę, że gniazdo ma raz L z lewej strony a raz L z prawej względem bolca.
    Włóż kabel do drugiego gniazda
  • Poziom 42  
    Nie wiem czy dobrze widzę, ale jakieś zielonożółte żyły zmierzają w kierunku zacisku N wyłącznika RCD.

I ciągle ta sama śpiewka jeden czterotorowy RCD chroni odbiorniki jednofazowe zasilane z różnych faz.
    A te dwie niebieskie żyły pod jednym zaciskiem RCD prędzej czy później "wytłumaczą" że tak robić nie należy.

A tak na marginesie to "niezły b....l tam macie siostro".
  • Poziom 9  
    zbychmg napisał:
    Wygląda, że jest Ok, faza L neutralny do N i uziemienie do PE, chyba, że uziemienie switcha łączy się z jakimś innym nieuziemionym odbiornikiem.
    Switch ma bolec uziemiający ?,to może filtr wewnętrzny powoduje przepływ prądu z L do uziemionej obudowy, zamień L z N w gniazdku.
    Widzę, że gniazdo ma raz L z lewej strony a raz L z prawej względem bolca.
    Włóż kabel do drugiego gniazda

Switcha fizycznie jeszcze nie mam, przygotowuję sie do niego dopiero. pod gniazdo podłączam pierwsze lepsze urządzenie (ładowarkę do tel) - na obu gniazdach rozłącza, jak zamienię L i N jest cały czas to samo..

A może N podłączyć pod dolną belkę, tę obok PE?
    sam nie wiem..
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Analizowałem tylko te domalowane połączenia. Jak się temu przyjrzałem, to faktycznie sieje grozą... Pytanie co robią te kable sieciowe w rozdzielni zasilania, a zwłaszcza te F-ki i odizolowane nie zarobione kable koncentryczne, które wiszą sobie przy zaciskach pod napięciem...

Natomiast to żółto zielone, co jest w dolnym prawym rogu RCD wygląda jak nalepiony kawałek taśmy do oznaczania PE. Ale to autor zdjęcia musi skomentować, może inne ujęcie z pokazaniem strzałkami przewodów, a nie mazanie po zdjęciu.
    Może te przewody od gniazda wyciągnąć na wierzch i odsunąć te kable sieciowe.

Dodano po 3 [minuty]:

Pokaż strzałką, gdzie masz podpięty L N i PE

Dodano po 1 [minuty]:

I zabezpiecz kable, aby nie dotknęły do zacisków pod napięciem. Skrzynka z połaczeniami sieciowymi powinna być zamontowana obok skrzynki zasilania.
  • Poziom 9  
    supamc napisał:
    A może N podłączyć pod dolną belkę, tę obok PE?
    sam nie wiem..

arlix napisał:
    Neutralny jest podpięty do złej listwy, wg. Mnie powinien być podpięty do listwy neutralnej po prawej na dole.

Zmieniłem listwy i działa..

Co do porządku - cóż, elektrykiem nie jestem. to pewnie pierwsza skrzynka, w której grzebałem. Zapewne może to wyglądać lepiej..
    Hacjendę kupiłem od dewelopera, więc pewnie poszedł po kosztach. A elektryk już mi kilka trupów w szafie zostawił :P

zbychmg napisał:
    Natomiast to żółto zielone, co jest w dolnym prawym rogu RCD wygląda, jak nalepiony kawałek taśmy do oznaczania PE. Ale to autor zdjęcia musi skomentować, może inne ujęcie z pokazaniem strzałkami przewodów, a nie mazanie po zdjęciu.
    Może te przewody od gniazda wyciągnąć na wierzch i odsunąć te kable sieciowe.

Tak, to taśma do oznaczania PE.
    Jak będę miał switcha, spróbuję tam zrobić trochę porządku i pooddzielam elektrykę/antenę i sieciowe od siebie..
    Co rzuciło mi się w oczy to poizolowałem.

Dzięki wielkie za pomoc,
    idę zacząć wieczór :)
    Pozdro
  • Poziom 29  
    supamc napisał:
    Tak, to taśma do oznaczania PE.

No pomyśl logicznie jak na wyjściu RCD może być PE ??? No jak???

Ja wiem po co taśma chyba ale inni niech się domyślą, na pewno nie chodzi o kolor po prostu użyta taka jaka była pod ręką..
  • Poziom 27  
    haneb napisał:
    Ta cała rozdzielnica to tragedia. Podłącz N pod dolną listwę i więcej nam jej nie pokazuj bo będziemy mieli koszmary.

To nie tragedia, a rozpacz - kto to zaprojektował?.
    Inaczej to armagedon, bajzel, bałagan, bałaganik, bardak, bezhołowie, bezład, brak porządku, burdel na kółkach, chaos, chlew, dezorganizacja, groch z kapustą, kipisz, kogel-mogel, kołchoz, kołomyja, kołowacizna, kołowanina, kołowrotek, kołowrót, koniec świata, kotłowanina, krętanina, męt, mętlik, miszmasz, młyn, nieład, nieporządek, obłęd, odmęt, pieprznik, pobojowisko i na koniec pomieszanie z poplątaniem.

Brakuje instalacji światłowodowej, gazowej, wodnej, centralnego itp.
  • Poziom 38  
    haneb napisał:
    Ta cała rozdzielnica to tragedia. Podłącz N pod dolną listwę i więcej nam jej nie pokazuj bo będziemy mieli koszmary.
    Dokładnie tak.
    Internet w rozdzielnicy.
    Byłem w tygodniu na diagnostyce rozdzielnicy administracyjnej która spłonęła.
    Dlaczego - to jest pytanie ?