Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie gotowego zestawu

08 Lis 2019 20:52 213 23
  • Poziom 9  
    Hej,
    proszę o sprawdzenie, czy ten składak się złoży i czy czasami może nie opłaca się bardziej coś wymienić (tak by budżet został ten sam, a ewentualnie coś się polepszyło)

Płyta główna Gigabyte B450 AORUS ELITE
    Procesor AMD Ryzen 7 3700X, 3.6GHz, 32MB, BOX
    Karta graficzna Asus Radeon RX 560 Arez series, 2GB GDDR5, HDMI, DVI, DP
    Pamięć Ballistix Ballistix Sport LT, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15
    Dysk SSD ADATA XPG SX6000 Pro 512GB PCIe x4 NVMe
    Dysk Toshiba P300 2 TB 3.5" SATA III
    Zasilacz EVGA 450 BT, 450W, 80 PLUS Bronze
    Obudowa iBOX VESTA S30

Pozdrawiam, M.

• Poziom 42  
    Kto to składał i czemu żartuje sobie ze sprzętu i klientów?

Jaki budżet? Bo patrząc na ten zestaw, to około 3000.
    Zastosowania?
  • Poziom 9  
    Tak, 3 tyś.
    Zestaw ma celować w obróbkę grafiki, tworzenie i ewentualnie być może kiedyś renderowanie 3d. Ale cel nadrzędny, obróbka zdjęć, tworzenie grafiki itp.
    Jakieś pomysły co więc zmienić, by to się nadało do czegoś?
  • Pomocny post

Poziom 42  
    https://allegro.pl/oferta/outlet-procesor-amd...5427?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
    Procesor proponuję z outletu, pełna gwarancja, nowy.

Poza tym proponuję dopłacić trochę, wtedy zestaw jest naprawdę mocny.
    Oszczędzając na podzespołach do 3000 zł traci się naprawą sporo na wydajności i jakości.
    https://www.morele.net/inventory/info/d31557e7/

Jeśli naprawdę nie możesz dołożyć niecałych 300 zł to pisz, zmienimy.
  • Poziom 9  
    Proponujesz Ryzen 7 2700 zamiast Ryzena 7 3700x. Czy mocniejszy procek kosztem karty nie będzie bardziej przydany przy obróbce grafiki? Czy jednak lepiej gorszy trochę procek, a brać tę kartę?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Według mnie do obróbki grafiki karta graficzna jest jeszcze dużo za mocna i nie będzie prawie w ogóle przy takich zastosowaniach wykorzystywana, dopiero przy renderingu 3d albo obróbce filmów z wykorzystaniem oprogramowania korzystającego z akceleracji GPGPU przyda się tak mocna karta. Jeśli chcesz dopiero "kiedyś" zająć się 3d/renderingiem, to kartę graficzną możesz wziąć nawet jeszcze słabszą. Sporadyczna obróbka czy rendering raz na jakiś czas od święta nawet na GTX1050 sobie dadzą radę.

Ryzen 3700x jest oczywiście wydajniejszy od 2700, ale 3700x jest bardzo mało opłacalny. Różnica wydajności przy niepodkręconych procesorach to jakieś 25-30%. Po podkręceniu 2700 zmniejsza się do powiedzmy 15%. Możesz też się skusić na Ryzena 2700X. Wtedy masz tylko 10-15% różnicy między modelem 3700X. Na podkręcanie już nie zostaje wiele możliwości, bo X można w dużym uproszczeniu nazwać już podkręconą serią. Ryzen 3700X kosztuje ~1500, a 2700X kosztuje nieco ponad 800zł. Za nieco ponad połowę ceny 3700X masz o 10-15% wolniejszy 2700X, który i tak jest bardzo wydajnym procesorem. 2700 jest jeszcze tańszy od 2700X, ale różnica między nimi to mniej niż 100zł, więc wersja 2700X jest opłacalna, szczególnie jeśli nie znasz się na podkręcaniu i nie zamierzasz tego robić na własną rękę.
  • Poziom 9  
    Okay, czyli reasumując jaką kartę polecasz włożyć by obniżyć koszty tego zestawu z założeniem wsadzenia 2700X.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    @machond Do tych celów które opisałeś bierz, [GeForce GTX 1050 Ti 4GB z dwoma wentylatorami] + [Ryzen 7 2700X] + do tego [32GB RAM 3600MHz]

Płyta główna MSI B450 TOMAHAWK MAX (B450 TOMAHAWK MAX)
    Procesor AMD Ryzen 7 2700X, 3.7GHz, 16MB, BOX (YD270XBGAFBOX)
    Karta graficzna Asus GeForce GTX 1050 Ti Cerberus Advanced Edition 4GB GDDR5 (128 Bit) DVI-D, HDMI, DisplayPort, BOX (CERBERUS-GTX1050TI-A4G)
    Pamięć Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB,3600MHz, CL17 (PVS416G360C7K)
    Pamięć Patriot Viper Steel, DDR4, 16 GB,3600MHz, CL17 (PVS416G360C7K)
    Obudowa Zalman S3, okno
    SilentiumPC Zephyr 120 (SPC017) PWM
    SilentiumPC Zephyr 120 (SPC017) PWM
    Dysk SSD Patriot VIPER VPN100 512GB M.2 PCIe x4 NVMe (VPN100-512GM28H)
    Zasilacz BitFenix Formula Gold 550W (BP-FM550ULAG-9R)

~3350zł

Jak znajdziesz okazję na tegorocznych wyprzedażach BLACK, to może i taniej wyjdzie.
  • Pomocny post

Poziom 42  
  • Poziom 9  
    Okay, czyli kompozycja od atomic99 plus ram w 2 modułach. Ma ktoś jeszcze jakieś sugestie co do takiego zestawu?
    Oraz ktoś jakieś HDD proponuje?
  • Pomocny post
    Jedyna uwaga to wymieniłbym obudowę (jako posiadacz Z3 mogę śmiało polecić coś innego - wybrałbym Modecom Oberon PRO Silent - cena podobna, tylko zamiast bezużytecznego okna blachy są wygłuszone i ogólna jakość obudowy jest znacznie lepsza.

Zasilacz dość drogi, chociaż dobry - ja bym pewnie wybrał Seasonic Focus Plus 450W (lub przy braku dostępności 550W), ale wersja 550 raczej na pewno będzie minimalnie droższa.

Do zestawu atomic99 rozważyłbym jeszcze zakup dodatkowego chłodzenia, ale przy grafice 2D nie jest to niezbędne. Przy większych długotrwałych obciążeniach (np rendering) gratisowe chłodzenie od AMD może być nieco głośne. Fera za 100zł albo Fortis lub Gelid Phantom CC za 130-140zł byłyby zupełnie wystarczające w takim przypadku.

• Poziom 42  
    Nie napisałem, że jest dobra.

Zmieniłem swoją.
    https://www.morele.net/inventory/info/d31557e7/
  • Poziom 9  
    HDD jakieś polecacie? Oraz karta asusa ma dwie wersje taktowania 1366 oraz 1328. Którą brać?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Jako że to nie jest komputer do gier to raczej bym nie brał RX570. A to ze względu na to, że w zastosowaniach, o których pisze Autor, często programy znacznie lepiej wspierają karty nVidii i korzystają z technologii CUDA. Tak więc mimo że RX570 jest niezłą kartą - wymieniłbym to na GTX1060, nawet na GTX1050Ti czy GTX1050.

Dodano po 23 [sekundy]:

HDD możesz wziąć Toshibę P300.

• Poziom 42  
    Racja. Szukałbym GTX 1060 używanego z gwarancją.
    Wersje 3GB można za 500 zł dostać.
  • Poziom 9  
    Dzięki za wszystkie rady. Normalnie posluchalbym Was w sprawie karty używanej, ale tym razem wszystko musi pójść przez morele (a więc ich outlet albo nowki).

Rzucam set złożony z waszych sugestii. Co do dodatkowego chłodzenia, budżet jest już przekroczony, bo ustawiony był na 3400. Więc jak zajdzie potrzeba w przyszłości to się załatwi coś.

Proszę o sprawdzenie, potwierdzenie ewentualne jeszcze sugestie i zamawiam :)
    https://www.morele.net/inventory/info/ca1a1294/
    W sumie to ten Be quiet będzie wystarczający i sporo tańszy.
    SSD bym zostawił ze względu na lepszy radiator w VPN 100 (w zasadzie w Gammixach ta blaszka na nich to raczej dekoracja).

• Poziom 42  
    dt1 napisał:
    (w zasadzie w Gammixach ta blaszka na nich to raczej dekoracja).

Jest dużo grubsza od tej na SX8200 Pro i spełnia swoje zadanie, w stresie 55 stopni.
    Poza tym dwa lata gwarancji więcej.

Poza tym cena 1050Ti jest straszna, naprawdę nie możesz dołożyć niecałych 300 zł i mieć 2x bardziej wydajną kartę?
    Przecież nawet jak będziesz zmieniał za jakiś czas na coś, co pociągnie grafikę 3D, to nikt nie kupi 1050Ti.
    Miałem też ten dysk kilka razy. Blaszka nie robi wrażenia (chociaż jest grubsza niż w SX8200). Mi się go udało ponad 60 stopni pocisnąć. Nie jest to na pewno zły dysk, ale VPN100 wydaje mi się lepszy - w testach wypada wydajnościowo lepiej od SX8200 (a więc i od Gammixa S11 również, bo to właściwie bliźniacze konstrukcje). Jedynym minusem, co zauważyłeś, może być krótsza gwarancja.
  • Poziom 9  
    Ok, płyta zmieniona, zasilacz zmieniony.

Dopłaciłbym 200 zł do gtx1060. Bo to aż oczy i serce kłuje, żeby tego nie zrobić. Niestety nie ja zarządzam tym budżetem, a sprzęt leci do innych ludzi zaczynających przygodę z grafiką + podstawowe potrzeby PC. Więc myślę, że 1050ti im wystarczy na najbliższy czas. A raczej nic nie będą w przyszłości zmieniać, czy modernizować.

W swoim osobistym, korzystam często z Waszych rad, manewruję sprzętem i nigdy, ale to nigdy nie żałowałem decyzji podjętych dzięki Wam. No tym razem, niestety koniec możliwości manipulacji.

Wklejam ostateczny build:
    https://www.morele.net/inventory/info/ca1a1294

Zadziała, wszystko się zgadza -> wysyłać?
  • Pomocny post
    Jak dla mnie OK, chociaż 32GB RAM do grafiki 2D to dla mnie gruba przesada. No ale działać będzie.
  • Poziom 9  
    @dt1 - to tylko marketing ;) Pójdzie na miasto, powie że ma potężny komputer za 3000. Ktoś jej powie -> "hahha no na pewno, ile masz ramu?" Właściciel tego potwora na to odpowie: "32GB".

Będzie można mieć wiele zakładek w chrome ;)

Dzięki Wam wszystkim za pomoc - kolosalnie dużo się zmieniło i dobrze. Dam znać, jak poszło zamawianie.
    Marketing marketingiem, a bzdura bzdurą. Teraz pytanie - czy lepiej zmarnować 300zł na nieużywany RAM, czy lepiej wydać te 300zł na coś innego, albo je po prostu zaoszczędzić? To już Ty sobie odpowiesz na to pytanie. Według mnie nikt nie mierzy potęgi komputera ilością RAMu (chociaż zdarzają się przypadki ludzi mierzących wydajność karty graficznej ilością pamięci na niej, hehe...).