Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł gazowy+nagrzewnica Volcano

08 Lis 2019 21:34 123 3
  • Poziom 12  
    Panowie i Panie,o ile tu takie są
    Ostatnimi czasy miałem atmosferyczny 1F kocioł gazowy 21kW ,z podłączoną do niego nagrzewnicą Volcano do CO i zasobnik CWU
    Dom ogrzewany z kotła węglowego
    Do kotła gazowego podłączony był sterownik pokojowy,do nagrzewnicy również sterownik dedykowany
    Do rury zasilającej nagrzewnicę podłączony był czujnik temperatury,a on do regulatora temperatury ESCO ES-10
    Jak na sterowniku gazowym spadła zadana temperatura włączał się kocioł,a po osiągnięciu zadanej temperatury na ES-10,tenże regulator załączał nagrzewnicę.Jak na sterowniku pokojowym została osiągnięta zadana temperatura,kocioł gazowy wyłączał się.Nagrzewnica chodziła do momentu aż na ES-10 temperatura wody spadła do dolnej nastawy.Pozwoliło to jeszcze na kilka minut grzania nagrzewnicy przy wyłączonym kotle gazowym
    Pełen automat :) a tak na poważnie to super to działało
    Teraz mam zagwostkę,bo starego atmosferyka wymieniłem na kondensata i dom będzie z reguły ogrzewany gazem,chociaż w węglowym też mogę przepalić
    No i pojawił się problem,bo nie za bardzo wiem jak to podłączyć
    Nagrzewnicy do obiegu CO nie podłączę,bo kocioł pracuje na minimalnej mocy,woda na zasilaniu 40st
    Pomyślałem aby nagrzewnicę podłączyć pod obieg CWU gdzie woda na wężownicę zasobnika ma 80st
    Tym razem nagrzewnicę będę załączał ręcznie,czujnika pokojowego nie będzie
    Teraz chciałbym aby po załączeniu nagrzewnicy wyłączał się obieg na zasobnik,a zasilanie szło na nagrzewnicę
    Po załączeniu nagrzewnicy czujnik temperatury zasobnika musi być odłączony,a w tym momencie powinien podłączyć się czujnik temperatury od ES-10
    Jak wyłączę nagrzewnicę powinno być na odwrót,przełącza się obieg na zasobnik,przełączają się czujniki temperatury
    Nagrzewnica włączana będzie sporadycznie,ale mi potrzebna
    Ma ktoś jakiś pomysł aby to zautomatyzować?
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Jaki masz kocioł gazowy.
    Podstawowa informacja, której nie podałeś.
    W GB072 z Buderusa jest opcja jednym stykiem porzucić pogodówkę i grzać na stałą temperaturę.
    Robiłem takie układy gdzie po włączeniu nagrzewnicy kocioł ruszał na 70*C
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Termet Gold Plus 20
    Ustawienie grzejniki/podłogówka można zmienić w menu serwisowym,więc tak łatwo sterować się nie da,chociaż manualnie mogę to zrobić
    Kocioł ustawiony na grzejniki,podłogówki nie posiadam
    Nawet jeśli podłączyłbym do CO,to i tak po załączeniu nagrzewnicy trzeba by odciąć obieg CO,bo przy 80st na zasilaniu domownicy się ugotują :)
    Wolałbym jednak do CWU

edycja
    Ajj sory,Ty o pogodówce,a ja Ci o podłogówce ;)
    No tutaj już o wiele to lepiej wygląda,bo sterowanie kotła mam w OpenTherm sterownikiem St-2801
    Mogę to zrobić w jednej chwili przez telefon,ale po włączeniu nagrzewnicy dalej trzeba by odciąć obieg na dom
    Zeby nie problem z przełączaniem czujników,to lepiej byłoby podpiąć się pod CWU
  • Poziom 12  
    Przepraszam że nie edytuję,ale wtedy nikt by tego nie zauważył,a to dla mnie dość istotna kwestia i proszę o ocenę expertów czy to zda egzamin
    Wymyśliłem na swój chłopski rozum bo znawcą obiegów grzewczych nie jestem,chociaż "wymsył" z pierwszego postu jest mojego autorstwa,więc co nie co kumam, takie oto rozwiązanie tej kwestii
    Z zasilania CWU kotła gazowego wypuszczam rurkę że tak to nazwę i rozgałęziam ją
    Jedna nitka do zasobnika CWU na której montuję zawór elekromagnetyczny 3/4 normalnie otwarty
    Drugie odgałęzienie do nagrzewnicy z zaworem elekrtomagnetycznym 3/4 normalnie zamkniętym
    Z nagrzewnicy korzystam sporadycznie,więc obieg grzewczy przy braku zasilania na nią jest zamknięty
    Podłączam stycznik lub przekaźnik do ww zaworów i .......,no właśnie ,gdzie
    Chciałbym,aby załączając nagrzewnicę sterownikiem pokojowym załączał się stycznik który podaje napięcie na zawory eletromagnetyczne
    Jeden się zamknie i nie puści zasilania na zasobnik,a drugi się otworzy i zasili nagrzewnicę
    Pozostaje kwestia przełączenia czujników temperatury
    Wymyśliłem to tak
    Z kotła gdzie miałem podłączony czujnik NTC do zasobnika wyprowadzam kabelek.Do kabelka podłączam przekażnik przełączający 220v
    Do przekaźnika podłączam czujniki od zasobnika i nagrzewnicy i zasilanie z przekaźnika sterującego zaworami
    Przy załączeniu nagrzewnicy podawane jest napięcie na przekaźnik który załącza odpowiednio zawory eletromagnetyczne i dodatkowo przełącza czujniki
    Dalsze szczegóły jakoś dogram
    Jak myślicie,sprawdzi się to?