Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate 5400 500GB - Uwaga

09 Lis 2019 12:40 522 29
  • Poziom 13  
    Witam,
    Kupiłem na OLX dysk 2.5" celem podpinania sobie pod USB, gość tłumaczył się że nie ma możliwości wpięcia pod laptop żeby sprawdzić ale zapewniał że jak go używał to nie było żadnych realokowanych itp. No to wziąłem, za 30 zł 500GB, nie dawał też żadnej gwarancji, ale za to naciskał trochę na sprzedaż pytając wtedy kiedy tylko przez godzinkę się nie odezwałem. Okazało się że ma coś, proszę mi powiedzieć czy tak ogólnie trzeba naprawić te błędy czy on już długo nie pochodzi i nie wrzucać na niego danych?Seagate 5400 500GB - Uwaga
  • Pomocny post

Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Dysk jest po upadku i nie wiadomo jak długo pochodzi.
    Jak już koniecznie musicie kupować używane dyski, to zawsze proście o SMART, a po otrzymaniu przesyłki ponownie go zweryfikujcie razem z numerami seryjnymi.
  • Poziom 13  
    No właśnie, chciałem SMART ale niestety nie pokazał mi, a potrzebowałem dysku, jedynie zapewniał że nie ma sektorów uszkodzonych. Mogłem się wstrzymać a nie brać od razu bo 500GB i 30 zł. Już lepiej chyba było 3.5" 500GB bo był ze SMART-em.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Patrząc na parametr BB raczej wątpię w to, że sprzedawcy wcześniej ten dysk działał bez zastrzeżeń. Do tego ma za sobą ponad 250 tysięcy cykli parkowania głowicy (biorąc pod uwagę znormalizowaną wartość atrybutu równą 1 to liczba cykli parkowania już przekroczyła liczbę, którą producent przewidział jako liczbę sprawnego działania mechanizmu).

Nawet pomijając trzy sektory realokowane - ten dysk to złom. Ale chyba nie liczył Kolega na to, że za 30 zł kupi dysk w idealnym stanie?
    PITERRR napisał:
    Masz prawo oddać ten dysk i zwrot pieniędzy za uszkodzony dysk

Jeśli Autor kupił ten dysk od osoby prywatnej to ta osoba nie ma żadnego obowiązku aby taki dysk przyjąć z powrotem.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Łukasz_W napisał:

Tak z ciekawości, po czym wnioskujesz, że po upadku? Seagaty tak mają a jak się sypią to walą C0 i BB, miałem bezupadkowego i to samo było, co prawda działa dalej ale i tak wolno. Niemniej jednak tu dochodzi jeszcze 05 co dyskwalifikuje dysk z trzymania na nim ważnych danych. Pewnie w skanie z MHDD było by trochę "zielonych" sektorów.
    Przed zakupem prosiłbym o skan z MHDD i SMART (bo na słowo nie wierzę - zresztą nie każda sprzedająca osoba fizyczna umie interpretować SMART, z zwyczaj tłumaczenie jest takie że w HDTune jest zielono :D ).
  • Poziom 13  
    PITERRR napisał:
    Masz prawo oddać ten dysk i zwrot pieniędzy za uszkodzony dysk. Dysk kupuj tylko nowy a nie używany bez zdjęcia SMART dysku.

No nietsety, nawet koleś nie odpisze nic, pisałem do niego, i przeczytał.
    Zresztą, 30 zł kij mu w oko. Czasami można kupić faktycznie bez błędów i tanio, ale tym razem trafiłem źle. Niedawno kupiłem Seagate również, tylko że 3.5" i 320 GB za 20 zł i dobry (proszę rzucić przy okazji okiem na parametry tego 320 :lol: )
    A wracając do tego 2.5" to sprawdziłem jeszcze w HD Tune i pokazuje też, dodatkowo niżej jeszcze coś w kolorze.
    320-tka jest rzeczywiście w zupełnie niezłym stanie.
    elektroPC napisał:
    sprawdziłem jeszcze w HD Tune i pokazuje też, dodatkowo niżej jeszcze coś w kolorze.

HD Tune czasem koloruje rzeczy mniej istotne. W tym przypadku jeśli wartość RAW tego parametru nie rośnie podczas użytkowania, to nie należy się tym parametrem przejmować. Jest to wartość, która do zera nigdy nie wróci nawet po ustąpieniu problemu.
  • Poziom 13  
    Tak. A więc 2.5" jest z błędem, ale nie ma jeszcze tych oczekujących na remap.. tylko nasuwa mi się myśl czy można by podjąć jakąś próbę naprawy aby to się nie posypało bardziej? Ten obszar spróbować jakimś specjalistycznym programem lub spod wiersza poleceń z CMD jeżeli istnieje taka możliwość, spróbować to jakoś poprawić? Czy nic a nic nie ruszać i używać a jedynie obserwować czy któraś wartość nie rośnie i wtedy zabierać dane jakieś tam?
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Żaden z pokazanych SMARTów nie wykazuje sektorów oczekujących na REMAP.

• Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    mati211p napisał:
    Łukasz_W napisał:

Tak z ciekawości, po czym wnioskujesz, że po upadku?

Mają normalnie natrzaskane BF?
  • Poziom 13  
    pidar napisał:
    Upadek, dziwne bo tu "0":
    "254 FE Free Fall Protection Liczba wykrytych przez czujnik przyśpieszenia przeciążeń"

Co sugierujesz? :D Że było by tutaj coś jeżeli by stuknął rozumiem?
  • Spec od pamięci masowych
    elektroPC napisał:

Nagłe przechyły pracującego laptopa, w lewo , w prawo, ... . O to mi chodzi.
  • Poziom 13  
    pidar napisał:
    elektroPC napisał:

Nagłe przechyły pracującego laptopa, w lewo , w prawo, ... . O to mi chodzi.

Aa, o takie sprawy ok okej. No więc... na chwile obecną - nie ma potrzeby nic naprawiać, można dane sobie trzymać rozumiem, ale monitorować stan, a głównie który parametr miałbym kontrolować, który by tak prawdę mówiąc był najważniejszy i od którego zacznie się coś tam innego?
  • Pomocny post
    Jest dużo parametrów, które oznaczają pogarszanie się kondycji dysku. Najbardziej oczywiste będą przyrosty w wartościach RAW dla Curernt Pending Sectors oraz Reallocated Sectors Count.

Całą resztę należy poprawnie interpretować, czasem wartość RAW ma mniejsze znaczenie niż wartość znormalizowana (Value).

Ogólnie o atrybutach SMART i ich znaczeniu można sobie poczytać:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html
    https://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/smart/strona3.php
    elektroPC napisał:
    No więc... na chwile obecną - nie ma potrzeby nic naprawiać, można ...

Pobierz program victoria i zrób skan. :idea:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18258857#18258857
    http://hdd.by/Victoria/Victoria51.zip
  • Poziom 38  
    To czy dysk będzie można wykorzystać zależy od przeznaczenia i czy dane na nim zapisane będą bardzo cenne.

Dyski 2,5" po 10 tys godzin zaczynają być problematyczne natomiast 3,5" po 20-30 tys. godzin.
    Warto wyzerować dysk gdyż jak długo leżakował nieużywany to czasy dostępu będą kiepskie.
    3 relokowane sektory to nie wyrok jeśli dane nie są bardzo cenne.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Pobierz program victoria i zrób skan. :idea:

A o którą nazwę konkretnie chodzi mając na uwadze skan? Załączam z ciekawości info. O SMART z tego programu, tu pokazuje GOOD. :lol:
    SMART będzie pokazywać good póki każda z wartości VALUE jest powyżej poziomu w kolumnie TRESHOLD. Jeśli VALUE spada poniżej wartości progowej w Treshold, wtedy stan SMART zmienia się na BAD. Nawet dość zmasakrowane dyski potrafią mieć stan ogólny definiowany tą metodą jako dobry.

Skany są dwa - szybki (QUICK) i zwykły (SCAN). Ty zrób zwykły, bo chcesz przetestować całą powierzchnię. Oczywiście chodzi o test pod ikoną Test and Repair.
  • Poziom 13  
    Wykonałem test, lecz załączam na razie tylko screen z jednej stronki gdyż tamtego logu jeszcze nie zapisałem, muszę otrzymać jakieś info. Jak to Wam podesłać bo nie chce żeby mi się zamknęło niechcący. :D
    Nie wykonałeś testu, tylko wykonałeś niecałe pół testu, więc taki obrazek jest bezwartościowy. Jak dojedzie do końca to wstaw taki sam. Generalnie testujesz przez USB, więc potrwa to długo i nie pokaże w pełni niektórych wad dysku. Taki test powinieneś robić podłączając dysk do kontrolera SATA.
  • Poziom 13  
    Test wykonany, i tak, trzeba wszelkie takie rzeczy wykonywać pod złączem SATA w płycie. Tym razem doszedł do końca i trwało o połowę krócej, lecz na początku prędkosć była około 80 MB/s a pod koniec spadła poniżej 40, nieco troszkę wcześniej, przed zakończeniem.
    To normalne - szybkość dysku talerzowego zmniejsza się czym dalej od jego początku jesteśmy.
    Sam test odczytu nie wygląda najgorzej, większych opóźnień też nie ma. Dysk ma kilka uszkodzeń, które zamaskowała elektronika, ale można go używać - szczególnie do mniej istotnych rzeczy.
  • Poziom 13  
    dt1 napisał:
    To normalne - szybkość dysku talerzowego zmniejsza się czym dalej od jego początku jesteśmy.

No, przyznam że wcześniej pomyślałem że być może w tej dalszej części jest uszkodzony bardziej dlatego niższa prędkość, bo więcej tych ciemniejszych bloczków.:D
    dt1 napisał:
    Dysk ma kilka uszkodzeń,

No niestety. Dlatego tak z ciekawości pomyślałem, i patrzyłem, czy można by było użyć (gdyby chyba jednak wyskoczył komunikat że któryś tam sektor wymaga już remapu) programu np. Tutaj tego z zaznaczeniem na "Remap" albo MHDD, i wyciąć całkiem obszar gdzie się ukazują jakieś problemy, żeby go całkiem "odłączyć", ale teraz to zapewne nic tutaj się nie zdziała, dysk pokazuje 3 realokowane, ale jeszcze nic więcej.
  • Pomocny post
    Te uszkodzone sektory już są po REMAPie i nie są używane. Reszta jest na chwilę obecną sprawna. Nic już nie trzeba na tym dysku z kwestii serwisowych robić.

Wraz ze spadającą prędkością może się pojawić więcej ciemniejszych szarych kratek, ale to jest wszystko OK, sporadycznie występujące pojedyncze zielone też nie są jeszcze żadnym dramatem. Tak więc gdyby nie te trzy sektory po REMAPie to patrząc na odczyt dysk byłby w całkiem niezłym stanie. W sumie nie jest wcale powiedziane, że skoro dysk ma trzy realokacje to będzie się musiał za chwilę zepsuć. Być może będzie działał długo - ale na pewno nie zaszkodzi raz na jakiś czas sprawdzić, czy mu nie przybywa reallocated sector count (wartość RAW) i current pending sectors (tak samo, wartość RAW).