Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cieknący bojler ogrzewany przez piec

09 Lis 2019 13:46 111 4
 • Poziom 3  
  Cześć/dzień dobry,
  Mam prośbę o pomoc w decyzji jakie kroki podjąć - odkupiliśmy po kimś domek, w którym jest zrobiony domowym sposobem system ogrzewania domku i wody w bojlerze, przez piec kuchenny (podkowa). Bojler zaczął ciec latem, kiedy woda nie była w nim ogrzewana, i ciekł nawet po zakręceniu pod nim dopływu wody. Zakręcenie głównego zaworu w domku zmniejszył problem o jakieś 90% ale nie całkowicie.
  Nie za bardzo mnie stać na kupowanie nowego bojlera, zwłaszcza jeśli to nie jest konieczne, dlatego zastanawiam się od czego zacząć, bo może wystarczy go uszczelnić, nie wiem jednak jak się za to zabrać?

  Z rzeczy, które zwróciły moją uwagę to bojler zaczął ciec w czasie, kiedy było na tyle gorąco, że na całej długości rurek woda się na nich skraplała, a rok temu w równie gorącym okresie coś pękło w instalacji wewnątrz pieca zalewając domek. Zastanawiam się czy nie świadczy to o tym, że materiał, którym to było spawane/łączone źle znosi wysokie temperatury albo duże różnice temperatur wewnątrz/zewnątrz czy może jest nietrwały i w pewnym momencie puszcza. Niestety nie mam możliwości skonsultowania tego z poprzednim właścicielem.

  Przepraszam, że piszę z takim brakiem znajomości być może podstawowych kwestii, ale mam nadzieję, że to forum jest również dla początkujących amatorów próbujących sobie poradzić bez wzywania specjalistów :)
  Pozdrawiam, Radek
 • Poziom 38  
  zwyklypisak napisał:
  Zastanawiam się czy nie świadczy to o tym, że materiał, którym to było spawane/łączone źle znosi wysokie temperatury albo duże różnice temperatur wewnątrz/zewnątrz czy może jest nietrwały i w pewnym momencie puszcza.
  Połączenia spawane i lutowane ( twarde) są odporne na temperatury w zakresie -100 °do + 300°, więc nie tu leży przyczyna. Skoro bojler ma przecieki to należy go wymontować , rozebrać osłony termiczne i zbadać ( podać ciśnienie robocze ) gdzie jest nieszczelnośc i zadecydować czy warto naprawiac , czy po prostu nie lepiej będzie kupić nowy.
  Trochę późno podjąłeś działania , bo sezon grzewczy już się zaczął . :cry:
 • Poziom 3  
  Wiem wiem - praca. Ale jeszcze nie było konieczności grzania, więc robię to na ostatni moment...
  A jak podać ciśnienie robocze?
 • Poziom 38  
  zwyklypisak napisał:
  A jak podać ciśnienie robocze?
  Przy zakreconym ( lub zaślepionym) odpływie podłączyć wodę wężykiem do instalacji wodnej na dopływie do bojlera. Dotyczy obwodu grzania ( odbioru ) i obwodu podkowy.
 • Moderator
  zwyklypisak napisał:
  Wiem wiem - praca. Ale jeszcze nie było konieczności grzania, więc robię to na ostatni moment...

  Wybacz, ale to jest wręcz niepoważne, tym bardziej, że piszesz "z takim brakiem znajomości być może podstawowych kwestii, ale mam nadzieję, że to forum jest również dla początkujących amatorów próbujących sobie poradzić bez wzywania specjalistów".
  Uważasz, że forum pomoże Ci uczynić cud? Zejdź lepiej na ziemię i odpowiedz przynajmniej na pytanie czy sprawdziłeś gdzie występuje przeciek? Czy to pęknięty spaw zbiornika, czy nieszczelność na złączkach?

  Cytat:
  rok temu w równie gorącym okresie coś pękło w instalacji wewnątrz pieca zalewając domek.

  "Coś pękło". Jak Ci pomóc, skoro nie podajesz żadnych konkretów? Wybacz, ale podkowa + rury + bojler to jedno z najprostszych urządzeń na świecie! Przecież to wystarczy obejrzeć własnymi oczami i sprawa jest jasna! Wszystko jest widoczne! Bądź poważny i szanuj ludzi, którzy chcieliby Ci pomóc, ale nie są w stanie, bo wróżyć nie potrafią. Najpierw niezbędne są więc konkrety i fakty.