Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączanie gniazda podwójnego Ospel Akcent

09 Lis 2019 14:54 267 15
 • Poziom 4  
  Dzień dobry,

  Piszę w związku z tym, że przypadkiem naderwane zostało gniazdo elektryczne podwójne. Był w nim prąd. Wyłączyłem bezpieczniki w rozdzielni w mieszkaniu.
  Nie mogłem odkręcić śrubki od pokrywy gniazdka gdyż była mocno przykręcona a śrubka była wyrobiona w związku z czym wyrwałem gniazdko i okazało się potem, że ani w jednym ani w drugim nie ma prądu. Kupiłem nowe gniazdko lecz nie wiem czy będzie ono działało, czy się nie spali. W kontakcie mam dwa kable czarne i dwa niebieskie. Jeden czarny przewód podłączony jest z lewej strony a dwa niebieskie z prawej starego gniazda podwójnego. Nowe gniazdo jest firmy Ospel lecz różni się tą kostką która wchodzi w otwór w ścianie. Czy jeżeli przewód będzie się stykał z tym plastikiem to czy ono się nie spali?
  Czy to że nie jest podłączony drugi przewód czarny może być powodem sytuacji w której nie ma prądu w ani jednym z podwójnego gniazda?
  Jak powinienem podłączyć to gniazdo podwójne?

  Pozdrawiam,
  joopek
  Podłączanie gniazda podwójnego Ospel Akcent
  Podłączanie gniazda podwójnego Ospel Akcent
  Podłączanie gniazda podwójnego Ospel Akcent
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  Dobrze ze chociaż włączyłeś sobie bezpieczniki.
  Do lewej śrubki podłącz dwa czarne do prawej dwa niebieskie. Załóż gniazdo, i włącz bezpieczniki, powinno być dobrze a plastik gniazda nie przewodzi prądu więc nic się nie spali.
 • Poziom 4  
  Chciałbym się jeszcze zapytać dlaczego w tym gniazdku na zdjęciu numer trzy jest rząd śrubek po dwie, a w drugim jest jakby ten sam rząd lecz nie ma w nim śrubek pomimo tego że na zdjęciu numer jeden są dwa miejsca na przewód na dole?
  Dlaczego w chociaż jednym gnieździe nie ma prądu skoro podłączony jest jeden przewód czarny i dwa niebieskie, czy jeżeli do obecności prądu potrzeba minimum jednego niebieskiego i jednego czarnego przewodu nie powinno być prądu w chociaż jednym?
 • Poziom 38  
  Po prostu tak zrobił producent, gniazda masz w zasilane w przelocie wiec rozłączenie dwóch czarnych odcina zasilanie w innym gnieździe.
 • Poziom 4  
  Rzeczywiście :P
  Oczywiście w międzyczasie włączyłem prąd w rozdzielni i wtedy okazało się, że nie ma prądu w gniazdku.
 • Poziom 26  
  Najprawdopodobniej w następnych gniazdach na "gałęzi" też nie ma prądu. Czarny z czarnym i niebieski z niebieskim jest kontynuacją tej linii, gniazdo (gniazda) o którym mówisz jest odczepem
  Podłączanie gniazda podwójnego Ospel Akcent
 • Poziom 43  
  joopeek napisał:
  wyrwałem gniazdko i okazało się potem, że ani w jednym ani w drugim nie ma prądu.
  A sprawdziłeś czy razem gniazdem nie wyrwałeś przewodów?
 • Poziom 4  
  Nie jestem pewien.
  Trzy z czterech przewodów; 1 czarny po lewej i 2 niebieskie po prawej byly podpiete
  Jeden czarny przewod na pewno nie byl podpiety po wyciągnięciu gniazdka z puszki.
 • Poziom 8  
  Zrób zdjęcie tej puszki, sprawdź probówką gdzie jest faza.
 • Poziom 4  
  W gniazdku w innym pokoju, też nie ma prądu jednak włącznik światła działa.
  Jak to jest że gniazdka na czerwono, bo zepsuciu się tego w większym pomieszczeniu nie działają oba?
  Podłączanie gniazda podwójnego Ospel Akcent
 • Poziom 43  
  joopeek napisał:
  W gniazdku w innym pokoju, też nie ma prądu jednak włącznik światła działa.


  Bo często całe zasilanie w obrębie gniazd jest łączone "szeregowo" ( mowa o linii - gniazda łączone są równolegle) czyli z tablicy ciągnięte są dwa przewody (w wypadku małego mieszkania gdzie można tak zrobić ze względu na rozmieszczenie gniazd - w innym wypadku takie równoległe łączenie wystąpić może w obrębie pokoju, lub dwóch-trzech ze sobą są siadujących) w ten sposób, że łączenie kolejnego (drugiego w kolejności od tablicy bezpiecznikowej gniazda) jest w puszce (lub na zaciskach samego gniazda) - tak jest po prostu ważnie oszczędniej. A że przeważnie gniazda mają wydzielony obwód bezpiecznikiem (poza gniazdami w łazience i kuchni), wystarczy przerwany obwód (kabel...) w pierwszym "szeregowym" gnieździe i napięcie nie dochodzi do reszty z tej linii.

  P.S. Teraz mi przyszło do głowy.. Jakiego rodzaju masz tam bezpieczniki?
  (model)

  Czasem bezpiecznik automatyczny mimo wciśnięcia (podniesienia hebelka) nie łączy i potrzeba kilka razy nim "pstryknąć".
 • Poziom 4  
  Czy w takim razie jesli nie mial bym gniazdka w duzym pomieszczeniu, ale mialbyn po dwa przewody czarnego i niebieskiego a przewody byly by ze soba zlaczone tak ze by sie stykaly to prad w tym drugim gniazdku w mniejszym pomieszczeniu by byl?
  A jezeli nie beda sie te przewody stykaly to pradu nie bedzie w gniazdu w drugim mniejszym pokoju?
 • Poziom 43  
  Wydaje mi się (w każdym razie wydawało do tej chwili), że dość obrazowo opisałem ?

  Może inaczej - z tablicy bezpiecznikowej wychodzą na linię gniazd w pokojach dwa druty. Te dwa druty dochodzą do pierwszego (najbliższego tablicy) gniazda i w gnieździe(lub kostce puszki) łączone są z kolejnymi dwoma drutami które podają napięcie na kolejne gniazdo - z tego do kolejnego i kolejnego (o ile jest tak krócej; może być bowiem tak, ze linie są dwie, trzy czy nawet - dla dużego mieszkania- więcej i w każdej można tak łączyć gniazda np. w obrębie jednego pokoju).

  Jak jest w Twojej instalacji - to już będzie wiedzieć chyba tylko elektryk, który położył tam instalacje. Niestety, ale ilu fachowców tyle metod (mimo norm i przepisów).
  A najlepiej dla Ciebie jeśli jednak udasz się do fachowca - elektryka. Praktyk elektryk zna bowiem większość "patentów" i szybciej znajdzie usterkę. No a Ty zostaniesz żywy... z prądem naprawdę żartów nie ma.
 • Poziom 42  
  Kolego, zdemontowałeś jedno gniazdo by zastąpić je innym. I pojawia się problem. Nie potrafisz tej prostej zamiany wykonać.
  Więc daj sobie tym spokój i zaproś osobę dla której nie będzie to problemem, bo jeszcze zrobisz sobie lub komuś krzywdę.
  Jak dla mnie to wyrywając gniazdo uszkodziłeś jedną z żył.
 • Poziom 4  
  Żyły nieuszkodzone, gniazdko stare naprawione, a w drugim wrócił prąd.
  Dziękuje za pomoc.
 • Poziom 4  
  Żyły nieuszkodzone, gniazdko stare naprawione, a w drugim wrócił prąd.
  Dziękuje za pomoc.

  Dodano po 48 [sekundy]:

  Gniazdko zostało odkręcone. A jeden z przewodów dokręcony.