Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poczatkujacy Start z projektowaniem PCB

Kruk1983 09 Nov 2019 19:56 582 11
 • #1
  Kruk1983
  Level 6  
  Witam, chciałbym zacząć swoją przygodne z projektowaniem pcb. Czy ktoś mógł bym mnie nakierować na literaturę, kursy Video dla początkującego. Od jakiego oprogramowania zacząć?

  Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #3
  Matesz 063
  Level 14  
  Sam osobiście polecam program Eagle na darmowej licencji. Licencja jest okrojona do płytek o max. wymiarach 80x80mm i dwóch warstw, ale jest to wystarczające. Wszystkie jego funkcje są podpisane i po samym obrazku można się domyśleć do czego służą. Jeżeli chcesz poradniki polecam te na platformie YouTube.
 • #4
  ZbeeGin
  Level 39  
  Najpierw musisz się określić czy projektowanie to będzie Twoja praca i jakie będą docelowe projekty; czy tylko będziesz to traktował hobbystycznie. Od tego zależy w jakim kierunku będziesz musiał się kształcić i jakie oprogramowanie wybrać.
 • Altium Designer Computer ControlsAltium Designer Computer Controls
 • #5
  Matesz 063
  Level 14  
  Jeżeli praca poprostu kup Płatną licencje np. Standard za 100$ za rok. Pozwoli ci to na projekty 4'o warstwowe i 160cm2 obszaru płytki. Premium 520$ i wtedy 16 warst i obszar roboczy to wolna amerykanka, ale jeżeli tylko hobby to darmowa wystarczy.
 • Helpful post
  #6
  Marek_Skalski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Koledzy nie dali Ci dużego wyboru. Zaproponowali Eagle, ponieważ go znają, ale czy ma jakieś zalety, to już nie napisali. :)

  Jest przynajmniej kilka programów, które pozwolą projektować PCB. Są wersje darmowe, są wersje płatne, czasami bardzo drogie. Są programy dość proste, są bardziej zaawansowane. Program dobierz do swoich potrzeb, a nie do tego co ktoś zachwala.

  Z tych najbardziej popularnych na elektrodzie, to będą:
  - KiCad EDA (darmowy i całkiem dobry),
  - Circuit Maker (uproszczona wersja Altium, działa przez przeglądarkę, ale umożliwia pracę na lokalnych plikach),
  - Eagle we wszystkich wcieleniach (demo, tani pakiet, drogi pakiet),
  - DIP Trace (demo lub płatny).

  Chińczycy do tej pory używają darmowego Protela i czasami warto go mieć, aby podejrzeć dokumentację do jakiegoś modułu.
  W przemyśle używa się Altium, Valor od Mentor Graphics, czy Proteus i wtedy warto wiedzieć czego używają w firmie, w której chciałbyś pracować.

  Nie ma szans, aby ktoś nauczył się pracować dobrze w kilku środowiskach, więc warto się dobrze zastanowić nad tym, w co zainwestować czas i pieniądze. Nawyki z jednego programu mogą strasznie przeszkadzać w używaniu innego, np. KiCad vs. Eagle vs. DIP Trace. Firmy produkujące płytki najczęściej wymagają gerberów, ale sporo też przyjmuje pliki w formacie natywnym: Altium, KiCad, Eagle.
 • #7
  ZbeeGin
  Level 39  
  Marek_Skalski wrote:
  Chińczycy do tej pory używają darmowego Protela i czasami warto go mieć, aby podejrzeć dokumentację do jakiegoś modułu.

  Trzeba by zdefiniować co dla chińskich producentów znaczy słowo "darmowy" :D Często widzę ich projekty z Protel-a 99, który stricte darmowy nigdy nie był.

  Marek_Skalski wrote:
  W przemyśle używa się Altium, Valor od Mentor Graphics, czy Proteus i wtedy warto wiedzieć czego używają w firmie, w której chciałbyś pracować.

  W Polskich realiach nie ma większego wyboru, albo się było klientem Evatronix-a i używa Altium Designer-a, albo po kosztach kupiło się licencję na EAGLE (jeszcze sprzed subskrypcji).
 • #8
  Chivo
  Level 24  
  Dodam też program Cadstar Express.
 • #9
  PiotrekD
  Level 12  
  Jest jeszcze OrCad i trochę się dziwie ze nikt wcześniej go nie wymienił

  Dodano po 6 [minuty]:

  Quote:

  Nie ma szans, aby ktoś nauczył się pracować dobrze w kilku środowiskach, więc warto się dobrze zastanowić nad tym, w co zainwestować czas i pieniądze. Nawyki z jednego programu mogą strasznie przeszkadzać w używaniu innego......, .


  To prawd a i czasami jest to bariera przy zmianie pracy gdzie w jeden firmie używało się Altium a w drugiej trzeba nauczyć się OrCada
 • Helpful post
  #10
  KhazAkar
  Level 11  
  Od siebie polecę KiCADa. Świetny, darmowy i otwartoźródłowy program do projektowania elektroniki. Jako aplikacja-kompan najlepszy jest FreeCAD, wraz z wtyczką kicadStepUp, która pozwala np. zrobić z modelu 3D KiCADowy footprint :)
  Co do poradników - Contextual Electronics z jego najnowszym Getting to Blinky 5.0, wykład Pana Piotra Esdem-Tempskiego (też dostępny na kanale Contextual Electronics), seria KiCAD z kanału John's Basement, playlista o KiCADzie z kanału firmy Digi-Key, prowadzona przez miłego faceta o imieniu Shawn Hymel. Jeśli lubisz długie filmiki, to poradniki z kanału dotdissonance Cię zadowolą :)
 • #11
  PiotrekD
  Level 12  
  KhazAkar wrote:
  Od siebie polecę KiCADa. Świetny, darmowy


  Powinno chyba być: "...świetny bo darmowy".
  W moim odczuciu program dla "masochistów"
 • #12
  KhazAkar
  Level 11  
  PiotrekD wrote:
  W moim odczuciu program dla "masochistów"

  Dlaczego dla masochistów? Wersja 5.1.4 jest o wiele lepsza od wersji 4.x sprzed kilku lat, do tego jest używany z powodzeniem przez firmy w biznesie, coraz częściej. Za cenę 0.00 PLN uzyskujesz soft, który może być wykorzystywany (i jest!) przy projektowaniu bardziej skomplikowanych obwodów niż tysięczna reinkarnacja Arduino Nano. Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia do UI oraz wykorzystywanego systemu operacyjnego w pracy/hobbystycznie czy też "mindsetu". Każdy soft ma swoje zagwozdki, które u użytkowników innego softu z kategorii EDA wywołuje śmiech i/lub przerażenie. Kwestia przyzwyczajenia do tych "zagwozdek".
pcbway logo