Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzator zakłóca inwerter fotowoltaiczny

09 Lis 2019 20:44 282 6
  • Poziom 19  
    Witam
    Posiadam instalację fotowoltaiczną jednofazową 4,6KW SMA SMC4600 (z transformatorem) panele samsunga 235W 20sztuk
    Zamontowałem klimatyzację LG s12eq
    Klimatyzację zamontowałem w celu dogrzewania mieszkania żeby zejść z nadwyżką mocy wyprodukowanej.
    Okazało się że klimatyzator inwertorowy i falownik zakłócają się
    W inwerterze pv słychać bzyczenie przy pracy klimy .
    Jak to wyeliminować czy jet to szkodliwe?
    Czy da się zastosować jakieś filtry?
    Przepiąłem zasilanie klimy z innej fazy i to samo.
    Poradzcie
  • Fabryka prądu
  • Poziom 21  
    To znaczy jak? Po przepięciu Klimatyzacja i Inwerter dalej są na tej samej fazie? Stawiałbym, że za zakłócenia odpowiada układ filtra aktywnego w klimatyzatorze. LG stosuje go tam, by eliminować harmoniczne. Nie wiem na ile rzeczywiście to rozwiązanie jest lepsze/gorsze od konkurencji, która stosuje w tym miejscu najczęściej zwykłe duże dławiki. Dość często jest to przyczyną awarii w LG(bo reszta komponentów dość rzadko sprawia problemy, a układ scalony filtra potrafi spalić się po burzy).

Ten filtr aktywny działa na zasadzie falownika, tak by wygładzić sinusoidę prądu pobieranego z sieci, Pozbywa się w ten sposób dużej części harmonicznych powstających przy zasilaniu płyty inwerterowej klimatyzatora, ale przy okazji generuje trochę harmonicznych o wyższych częstotliwościach, które nie wadzą tak bardzo standardowej sieci przesyłowej. Sądzę, źe to te harmoniczne mogą być słyszalne w falowniku.

Czy są groźne, nie mam pojęcia. Bo to jeden ,,prymitywny falownik" wpięty z normalnym falownikiem do sieci. sądzę że przewód zasilający klimatyzacje nawinięty na jakiś rdzeń ferrytowy mógłby pomóc, ale nie mam pojęcia jak wielkie są to zakłócenia i czy to byłoby skuteczne. Szczególnie, że inżynierowie z LG wcześniej mogliby zastosować ten pomysł do zmniejszenia zakłóceń.
  • Fabryka prądu
  • Poziom 19  
    Kupilemem to Filtr przeciwzakłóceniowy SIFI B84112-B-A120 20A
  • Poziom 14  
    zibi11 napisał:
    Kupilemem to Filtr przeciwzakłóceniowy SIFI B84112-B-A120 20A

i jak, pomogło?
  • Poziom 19  
    Witam
    Dziś dostałem paczkę bardzo fajny gość mi to sprzedał z możliwością zwrotu ,
    znał si dobrze w tematyce zakłóceń.
    No niestety nie pomogło, kombinowałem jak mogłem uziemienia i nic
    sieje do sieci
    Po wyłączeniu falownika fotowoltaicznego (bo myślałem że to może on sieje)
    normalnie słysze w aparaturze rozdzielki taki bzyk.
    Dziwne
    Poradzcie tyle w to włożyłem pracy że się nie poddam.
    Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    Jeśli w rozdzielnicy cyt. "normalnie słysze w aparaturze rozdzielki taki bzyk" to sprawdź te podejrzane aparaty, to może wskazywać na jakiś słaby punkt czy to na stykach aparatu czy też na listwach połączeniowych
  • Poziom 19  
    Stosowałem różne filtry nawet ze spawarki ale nic nie pomogło
    Przepiołem klime na inną faze (inną niż falownik fotowoltaiki) i jest troszkę ciszej ale nie idealnie może coś komuś wpadnie ciekawego

Jeszcze może inaczej czy ktoś może na oscyloskopie obserwował zakłócenia
    i może tą metodą dobierał filtr??

Idąc za tropem i wydaje mi się ze może to się indukować po DC falowmika musze oddalić kable w rozdzielni AC od DC

Pozdrawiam