Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór bufora 300 bez wężownic czy 300 2w

09 Nov 2019 21:07 318 3
 • Level 8  
  Witam, nie znalazłem podobnego tematu i pytanie do znawców. Chce korzystać z pieca elektrodowego podłączonego do bufora . Komentarze i opinie na ten temat darujmy sobie, wielu znajomych tak grzeje dom i są zadowoleni. Ale moje pytanie, czy piec elektrodowy (9kw) będzie szybciej nagrzewał 300 l bufor bez wężownicy, z podwójną wężownicą?i czy przy poborze wody z bufora o temp. 30 max 35 stopni na dom na podłogę lepiej grzać bufor do 80-85 stopni i rzadziej załączać piec czy do np 55 i częściej?
 • Level 27  
  Jeśli podwójna wężownica w buforze ma moc odpowiadającą mocy kotła (abyś mógł w pełni korzystać z zakresu mocy kotła) to nie ma znaczenia (pytanie dla jakich parametrów temperatur ma jaką moc, nie podałeś przykładów). Jeśli planujesz kiedyś rozbudowę systemu o np solary dogrzewające bufor, to tym bardziej bufor z wężownicami się przyda.

  Co to temperatur, wyższa temperatura to większe wytrącanie się kamienia (i straty ciepła przez izolację bufora).

  Co do załączania się kotła ze względu na temperaturę. To na ile zgromadzonej energii w buforze starczy zależy od temperatury wody (cieplejsza ma jej więcej przy tej samej ilości wody). Jak mniemam kocioł elektrodowy będzie grzał tylko w taryfie nocnej (po to pewnie bufor). Na jesień może ci starczyć np bufor wygrzany na np 50-60 stopni (aby starczyło na cały dzień). W zimie pewnie trzeba będzie grzać bufor np na 80 stopni aby starczyło na cały dzień. Zobaczysz w praniu. to co podałem to tylko przykład, zależy od mnóstwa czynników.

  Na koniec tylko napiszę, wsadź do bufora te 9kW grzałek albo kup taki z grzałkami. Wyjdzie na to samo w kosztach eksploatacji ale taniej w inwestycji.

  Z tego co się orientuję to trzeba co jakiś czas wymieniać wodę krążącą w takim kotle elektrodowym. Hm, 300L wody w kanał tak raz na miesiąc gratis, niby nie tak wiele, ale jednak.
 • Level 8  
  Witam, dziękuję za odpowiedź, piec jest 9kw, odrobinę go zasole zwiększając sprawność do 11 kw, średnicę rur mam 1 cal , ale celowo na powrocie dlawie zaworem kulowym przepływ by dłużej wężownica oddawała ciepło. Głupie pytanie ale jak sprawdzić czy wężownica ma moc odpowiadającą wielkości mocy pieca?
  Poza tym nie planuje solarów. Aktualnie mam bufor 500 l z 2w ale myślę o zamianie na 300l i 2w. Czy jest sens? Co do kamienia to oczywiście założę anodę by ograniczyć osadzanie się kamienia. Bufor grzeje w taryfach więc najdłużej ma wytrzymać 7 godzin. Od 6 do 13. Nie chciałem grzałek gdy koszt pieca nie jest wysoki. Piec 1100 zł, do tego sterownik tech i2 i mam profesjonalną regulację i praktycznie brak obsługi przy piecu. Pogodowka robi swoje. Tylko dalej nie wiem jaki bufor, czy zostawić 500 l z 2 w czy zmienić na 300 l bez wężownic albo 300 l z potrójna wężownicą ( taki jak ten https://www.bridom.pl/kospel-wymiennik-sbw-300-termo-trio
 • Level 27  
  Piszesz, że koszt pieca nie jest wysoki, ale wymaga on regularnej wymiany wody w nim krążącej, bo traci ona właściwości i nie chce się grzać.

  Sprawność kotła elektrodowego wynosi tyle samo co grzałek, różni się w ułamkach %. Jak chcesz grzać prądem, to moim zdaniem mniej kłopotliwe są grzałki w buforze. Do tego nawet jakby któraś się spaliła to masz je np 3 (2 na dole bufora i jedna w połowie wysokości, tak zwykle się montuje).

  Masz teraz bufor 500L. To nie wiem po co chcesz zmienić na mniejszy, który jest w stanie zmagazynować mniej energii. Przy mniejszym buforze w zimie może tej energii braknąć przed końcem drogiej taryfy.

  Moc wężownicy zwykle jest podawana dla pewnych parametrów czyli temperatury zasilania na tej wężownicy, prędkości przepływu wody przez nią oraz temperatury ogrzewanego bufora (zarówno przed ogrzaniem jak i docelowej temperatury). Do tego dochodzą zmienne w stylu z jakiego materiału jest wężownica wykonana i jaką ma powierzchnię. Są na to wzory ale i producent powinien mieś wyliczenia dla swojego produktu.

  rosenrot1987 wrote:
  Witam, dziękuję za odpowiedź, piec jest 9kw, odrobinę go zasole zwiększając sprawność do 11 kw
  Sprawność pozostanie ta sama, dalej z każdej 1kWh prądu będzie produkować 0,999kWh ciepła. To nie jest perpetum mobile.

  Ten zasobnik co podałeś, ma napisaną moc jaką mają wężownice dla: Przy parametrach 80/10/45OC (temperatura wody grzewczej / temperatura wody zasilającej / temperatura wody użytkowej), przepływ wody grzewczej przez wężownicę 2,5m3/h. Moc wężownic to kolejno 45, 30 i 24KW. przy czym gdybyś chciał wygrzać bufor (używając tego zbiornika) do temperatury np 60 stopni, to moc wężownic dość znacznie spadnie

  Do tego u ciebie temperatura wody zasilającej nie spadnie nigdy poniżej 20 stopni (powrót z podłogówki) więc moc podana przeze mnie dla wężownic już na starcie jest niższa. Na koniec, jest to bardziej zasobnik na CWU niż bufor, co nie znaczy, że nie da się go używać jako bufora.