Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak Podłaczyc 4 listwy ledowe 12V do napiecia 24V.

10 Lis 2019 18:20 723 27
  • Poziom 3  
    Witam serdecznie.
    Mam prośbę, by ktoś mi powiedział jak mam podłączyć 4 listwy ledowe 12V (90cm) do napięcia 24V.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 27  
    Dwie szeregowo. 12V+12V=24V

Moderowany przez retrofood:

Brak informacji o tym, że taki podział napięcia jest możliwy wyłącznie w przypadku połączenia taśm LED-owych o takich samych parametrach. Podłączenie pasków nie identycznych może spowodować ich zniszczenie, a więc straty materialne. Z tego powodu odpowiedź narusza wymogi pkt 3.1.11 regulaminu forum. Ostrzeżenie.

• Poziom 3  
    A jakbym chciał podłączyć 4 listwy jest jakaś opcja, by to działało, jeśli to nie problem prosiłbym o jakiś rysunek.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    dioda1000 napisał:

Tak się nie da.
    12V to są trzy diody w szeregu, które są łączone z kolejnym, takim samym trzy ledowym odcinkiem itd.

Jedynie przetwornica step-down na odpowiedni prąd (amperaż).

Jeśli RGB (kolorowe), potrzebny sterownik.
  • Poziom 3  
    na elektryce sie nie znam miałem 2 listwy podłączone Jak Podłaczyc 4 listwy ledowe 12V do napiecia 24V.
    i dokupiłem 2 następne listwy ale tego nie przemyślałem sadziłem ze coś się wykombinuje z podłączeniem
  • Poziom 28  
    W tym układzie 12 woltowe LED-y pracują na napięciu 24V ?
    Jak długo?

Przykład.
    PRZETWORNICA LM2596S DC 35V WOLTOMIERZ LED
  • Poziom 3  
    Tak, Led-y 12V działają na napięciu 24V.
    Korzystam max. do 2,5h dziennie.

Dodano po 6 [minuty]:

Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale to oświetlenie co pokazałem na schemacie jest podłączone pod napięcie ze wspólnoty mieszkaniowej, 2 lata temu zmienili napięcie z 230V na 24V.
  • Poziom 28  
    Rtsryba napisał:
    Tak ledy 12v działają na napięciu 24v .

Bardzo żle .
    Możesz dołączyć następne paski , w ten sam sposób do zasilania.
    Najprawdopodobniej niedługo LED-y spalą się.
    Proponowałbym jednak przetwornicę w rodzaju tej co podałem.
    Na wszelki wypadek na prąd 4-5A
    Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

Rtsryba napisał:
    jest podłączone pod napięcie z wspólnoty mieszkaniowej 2 lata temu zmienili napięcie z 230 na 24

Tego całkowicie nie rozumiem.
    Może 24V przemiennego (AC)

I wtedy będzie działać bez przetwornicy.
  • Poziom 3  
    Bym zapomniał przed ledami jest podłączona greka.
    Jak myślisz ile czasu by działały na tym napięciu i z tym podłączeniem aż się spala te Ledy

Dodano po 6 [minuty]:

To oświetlenie jest zamontowane w piwnicy mam tam mała sale treningowa i napięcie jest brane z korytarza od wspólnoty mieszkaniowej wczesniej nie miałem problemu bo napiecie było 230V ale 2 lata temu zmienili na 24V jak oni to zrobili nie wiem
  • Poziom 28  
    Rtsryba napisał:
    przed ledami jest podłączona greka

Czy GREATZ ?
    Można wyrzucić - będzie "mniej źle "

Ledy będą brały jedną połówkę sinusoidy.

Jednak upierałbym się przy PRZETWORNICY.
    Nie jest to wielki wydatek.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Monter co mi to oświetlenie pomógł zrobić powiedział ze to jest greka do prostowania prądu i bez tego nie da rady nic zrobić wiec dlatego ja zamontował przed ledami
    tak jak wcześniej pisałem ja nie znam się na elektryce
  • Poziom 43  
    Rtsryba napisał:
    do napiecia 24v
    Stałego (w autobusie) czy przemiennego (transformator na instalację piwniczną :D ) ? Możesz połączyć te LEDy w sposób mieszany - dwa paski szeregowo, dwa paski szeregowo, a oba te szeregi równolegle. Przy zasilaniu prądem przemiennym będą świecić z częstotliwością 25 Hz, czyli w sposób całkowicie nieprzyjemny, no i oczywiście z mniejsza jasnością. Dodanie mostka prostowniczego (Greatza), zlikwiduje ten problem.
  • Poziom 28  
    Fajny ten twój MONTER, taki "nie za bardzo rozgarnięty".

Połączenia (lutowanie ) nadaje się do tematu Najgorsze instalacje lub Jak nie robić.
    Reasumując.
    Masz w piwnicy gniazdo z napięciem 24V AC (przemiennego, nie wyprostowanego ).
    Wyrzucasz greka (mostek Greatza) i podłączasz taką np. przetwornicę

PRZETWORNICA NAPIĘCIA KONWERTER NAPIĘCIA 24V AC DC na 12V DC 5A 15AC24H5A

Przy tym prądzie będziesz mógł dołożyć więcej oświetlenia.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    anchilos napisał:
    PRZETWORNICA NAPIĘCIA KONWERTER NAPIĘCIA 24V AC DC na 12V DC 5A 15AC24H5A
    I po co to ? A przy takim zasilaniu dwóch pasków 12 woltowych połączonych szeregowo, będzie sobie mógł dołożyć na pół sufitu. W tych listwach jest konfiguracja (jak ktoś zauważył), trzy diody LED połączone szeregowo + rezystor. Takich jednostek występuje ilość zależna od długości listwy i są w niej połączone równolegle. Tak więc Drugie Prawo Kirchhoffa Panowie Inżynierowie :D

Jak również prawo Ohma, panie Krzysztofie.

• Poziom 28  
    anchilos napisał:

Tak się nie da.
    12V to są trzy diody w szeregu, które są łączone z kolejnym, takim samym trzy ledowym odcinkiem itd.

Szanowny Kolega sądzi inaczej
    Patrz post #2.
  • Poziom 27  
    Post #2.
    dioda1000 napisał.

Moderator napisał:
    Moderowano przez retrofood:
    Dobrze jest zastanowić się zanim popełni się oczywisty błąd. Ostrzeżenia nie dostajesz tylko dlatego, że to nie jest 230 V, a 24 V. Przy napięciu sieci takich byków nie wybaczam. Tym niemniej Twoją "poradę" zapamiętam.

Moderator dziwnie rzeczy wypisuje :) .

Panie retrofood Wypadało by przeprosić .

Więc się zastanów dlaczego tego nie zrobię. Masz czas do 20.00 dzisiaj, czyli 11.XI. Jeśli nie znajdziesz swojego błędu, otrzymasz ostrzeżenie plus oczywiście wyjaśnię Ci za co. Jeśli natomiast znajdziesz, wtedy ja czekam na przeprosiny.

Ponieważ odpowiedź byłem zmuszony podać nieco wcześniej (post #20), już nie musisz się zastanawiać. Tym niemniej, oczekuję przeprosin.

• Pomocny post
    Poziom 39  
    anchilos napisał:
    Jak długo?
    W listwach na 12V nie ma 12-woltowych LED.
    LEDY nie pracują na napięciu 24V.
    anchilos napisał:
    Jak długo?
    Bardzo długo.
    Szeregowo można łączyć identyczne paski LED

Skasowałem część postu dotyczącą odpowiedzi na posty usunięte. [retrofood]
  • Moderator
    Temat nieco przeczyściłem, proszę o wypowiedzi merytoryczne i nie rozwadnianie tematu.
  • Poziom 43  
    @retrofood Proszę. Zakładam oczywiście identyczność tych listew pod względem ich rezystancji.
    CYRUS2 napisał:
    Szeregowo można łączyć identyczne paski LED
    O, to właśnie !
  • Moderator
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @retrofood Proszę. Zakładam oczywiście identyczność tych listew pod względem ich rezystancji.

Teraz zakładasz? A który to już Twój post w temacie? Zwróć uwagę, że odpowiadasz w dziale "Elektryka dla każdego", czyli osobom, które z elektrycznością nie muszą mieć czegokolwiek wspólnego. Po waszych podpowiedziach taki człowiek zjarałby już kilka listew i dalej nie wiedziałby o co chodzi. Dlatego zarówno post #2 kolegi dioda100 jak i Twoje wypowiedzi post #12 i #14 są karygodne! Dopiero kol. CYRUS2 w poście #17 zawarł podstawowy warunek: Szeregowo można łączyć tylko identyczne paski LED, gdyż tylko wtedy napięcie rozłoży się po połowie.
    Bez takiego zastrzeżenia Wasze wypociny można o kant d... rozbić.
  • Poziom 43  
    @retrofood Dobrze, tyle tylko, że od razu założyliśmy , że Autor ma te wszystkie paski takie same, 12 woltowe, o takiej samej ilości diod LED (długości, czyt. rezystancji), a nie jakąś zbieraninę. Można Go było o to wypytać na wstępie, bo jak sam napisałeś, to dział ,,Elektryka dla każdego "i nie było by tego całego dramatu.
  • Poziom 15  
    Mam dwa paski Led 12V, dwa odcinki po 5 metrów, podpięte do zasilacza 24V.
    Podłączenie taśm szeregowe, pracuje to już 3-4 lata, kilka godzin dziennie i wszystko jest ok.
  • Poziom 28  
    CYRUS2 napisał:

anchilos napisał:
    Jak długo?
    W listwach na 12V nie ma 12-woltowych LED.
    LEDY nie pracują na napięciu 24V.

anchilos napisał:

Proszę nie cytować części mojej wypowiedzi zmieniając jej znaczenie!
    Pozdrawiam.

Dodano po 9 [minuty]:

Rtsryba napisał:
    miałem 2 listwy podłączone
    i dokupiłem 2 następne

Bez obrazy Autora, ale Autor zapewne nie będzie w stanie określić co ma.
  • Moderator
    igorrr napisał:
    Mam dwa paski Led 12V, dwa odcinki po 5 metrów, podpięte do zasilacza 24V.
    Podłączenie taśm szeregowe, pracuje to już 3-4 lata, kilka godzin dziennie i wszystko jest ok.

Bo przez przypadek dostosowałeś paski do wymogów identyczności, więc połączenie okazało się właściwe. Napisałeś jednak, że chcesz oświetlenie rozbudować, a wtedy mogłoby już być różnie, bo nie wiadomo co byś kupił.

Dodano po 7 [minuty]:

@retrofood Dobrze, tyle tylko, że od razu założyliśmy , że Autor ma te wszystkie paski takie same, 12 woltowe, o takiej samej ilości diod LED (długości, czyt. rezystancji), a nie jakąś zbieraninę.

Pokaż w którym miejscu tak założyłeś i wszystkich nas poinformowałeś, że takie założenie jest niezbędne. A sam doskonale wiesz, że przy braku identyczności taśm LED-owych napięcie 24 V nie podzieli się na 12 + 12 V, bo może wyjść na przykład 14 + 10 V.
    Można Go było o to wypytać na wstępie, bo jak sam napisałeś, to dział ,,Elektryka dla każdego "i nie było by tego całego dramatu.

Dokładnie o to chodzi. Można było i było to absolutnie niezbędne! Tyle, że żaden z Was tego nie zrobił.

Dodano po 2 [minuty]:

anchilos napisał:

Bez obrazy Autora, ale Autor zapewne nie będzie w stanie określić co ma.

Wystarczy (prawie) aby odczytał wartości rezystorów na taśmach istniejących i dokupionych oraz zmierzył długości taśm.
  • Poziom 27  
    Moderowano przez retrofood:
    Ponieważ odpowiedź byłem zmuszony podać nieco wcześniej (post #20), już nie musisz się zastanawiać. Tym niemniej, oczekuję przeprosin.

Ja mam Cię przepraszać ? . :D

Kolega Krzysztof Kamienski w poście #20 podał wzorek i rysunek.
    W poście #16 masz rysunek jak połączyć dwie listwy 12V do zasilacza 24V.

Dodatkowy rysunek.
    Listwy są takie same 'typ' mają jednakową długość , obie są na 12V i zasilane są z 24V. Czy można łączyć w ten sposób ?

Może inni koledzy na forum wypowiedzą na temat tego łączenia.
  • Poziom 28  
    dioda1000 napisał:
    Listwy są takie same 'typ'

Jeśli nie są z tej samej szpuli, to można mieć wątpliwości.
  • Moderator
    dioda1000 napisał:

Ja mam Cię przepraszać ? . :D

Nie musisz.
  • Poziom 28  
    Kiedyś czyli z 2 lata temu wysiadło mi podświetlenie kupiłem dwa zestawy led 5mb plus zasilacze ;nie wykorzystane; łączyłem równe odcinki wiadomo 12V z takim samym i do zasilacza 24V od świetlówek ,tych w telewizorze pracują super jasności nie zmieniam bo nie potrzeba w telewizorze oglądam a moc z 100W spadła do 35.