Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skalowanie 0-5V do 0-12v - brak stabilności

Natallie 11 Nov 2019 11:58 342 6
    Natallie
    Level 9  
    Dzien dobry.
    Potrzebuję wyskalować sygnał przy jak najmniejszym opóźnieniu Użyty został wzmacniacza nieodwracający z potencjometrem 50k Ohm oraz drugim 15k. Nie byłam pewna do jakiego napięcia będę wzmacniać, stąd taki rozmach. Potencjometr ustawiony na Gain x2. Wzmacniacz użyty to LM358. Zasilany 24V.
    Mam dwa problemy z tym układem.
    Na poczatku, przez chwilę, napięcie jest o wiele wyższe. Później jest dobre, ale przy około 3.5V na wejściu sygnał wyjściowy przestaje być w miare liniowy i przeskakuje wysoko. Jak sprawić, zeby ten wzrost był liniowy?

Pozdrawiam
    jarek_lnx
    Level 43  
    Natallie wrote:
    Potrzebuję wyskalować sygnał przy jak najmniejszym opóźnieniu
    Z tym wzmacniaczem możesz się spodziewać opóźnienia 15-20us.

Twój problem nie jest typowy, wzmacniacz nieodwracający rzadko kiedy stwarza problemy, LM358 również jest łatwy w użyciu.

Z rzeczy jaki mi przychodzą do głowy, może masz jakieś nietypowe obciążenie na wyjściu, albo nie wszystkie napięcia są mierzone względem wspólnej masy, może jakiś błąd w montażu, a jeśli użyta jest płytka stykowa, to może nie styka.

Jeśli masz dwa potencjometry to trzeba patrzeć żeby nie były ustawione na za małą wartość bo choć stosunek rezystancji będzie się zgadzał, to prąd przekroczy możliwości wzmacniacza - jednak takie wytłumaczenie nie wyjaśnia twoich dziwnych zjawisk w układzie.

Wzmacniacze nie powinny pracować na obciążenia pojemnościowe, bo to powoduje oscylacje, próba pomiaru tych oscylacyjnych przebiegów, miernikiem napięcia stałego, daje dziwne rezultaty.

Trzeba pamiętać, że wzmacniacz operacyjny ma wydajność prądową rzędu 10-20mA, wiec nie wysteruje samodzielnie większych obciążeń.
    Wzmacniacz nie jest też dobrym pomysłem na konwerter poziomów logicznych (typowy studenci błąd).
    LM358 jest wzmacniaczem bipolarnym i nie nadaje sie do wzmacniania sygnałów ze źródeł o bardzo dużej rezystancji wewnętrznej (dziesiątki MΩ)
    Na razie to koniec pomysłów jakie mam, nie widząc schematu i fizycznej realizacji układu.
    Natallie
    Level 9  
    Tak, opóźnienie zmierzone to 20us. Sprawdzę masę, bo rzeczywiście jest trochę namieszane z połączeniami. Popatrzę również za szybszymi wzmacniaczami.
    Wyjście ze wzmacniacza jest podłączone z zasilaczem który mapuje napięcie dając moc 0-100%. Niestety, nie mam schematu tego zasilacza, nie wiem jaki prąd powinien tam płynąć.
    jarek_lnx
    Level 43  
    Natallie wrote:
    Tak, opóźnienie zmierzone to 20us.
    Określone głównie przez szybkość narastania, zwróć uwagę na ten parametr w katalogach LM358 ma SR≈0,6V/µs 12/0,6=20us
    Natallie wrote:
    Wyjście ze wzmacniacza jest podłączone z zailaczem ktory mapuje napiecie dając moc 0-100%.
    Zasilacze zazwyczaj nie są bardzo szybkie, co to za zasilacz?

Natallie wrote:
    Niestety, nie mam schematu tego zasilacza, nie wiem jaki prąd powinien tam płynąć.
    Zasilacz jeśli ma wejście do strowania napięciowego powinien mieć w specyfikacji parametry tego wejścia, swoją drogą 0-12V nie typowe, 0-10V jest popularne
    Natallie
    Level 9  
    Jest to zasilacz z plotera laserowego CO2. Wymienilam kontroler na nowszy, niestey sterowanie PWM lub 0-5V analogowo. Nie ma zadnych informacji, producent ledwo sie podzielił podstawowymi informacjami. Napisy na ukladach są w większości zdarte. Laser 130W zasilany kilkoma tysiącami V. Przy prądzie około 32mA. Testowo sprawdziłam, ze max prąd płynie przy około 12V, stąd ten konwerter.
    url=https://obrazki.elektroda.pl/4397656400_1573477963.jpg]Skalowanie 0-5V do 0-12v - brak stabilności[/url]

Bardzo mozliwe, ze jest to 0-10 V jednak prąd bardzo wzrasta w pewnym momencie, więc nie mogę sie upewnić.
    StaryVirus_e_Wiarus
    Level 19  
    Cześć
    Liniowość wzmacniania możesz zapewnić zasilając wzmacniacz napięciem +/-. Np. +24V/-5V

Dodano po 12 [minuty]:

Poprawka
    Przy zasilaniu obustronnym tego wzmacniacza, napięcie na nim nie może przekroczyć 32V.
    jarek_lnx
    Level 43  
    StaryVirus_e_Wiarus wrote:
    Liniowość wzmacniania możesz zapewnić zasilając wzmacniacz napięciem +/-. Np. +24V/-5V
    Tak, ale dotyczy to tylko kilkudziesięciu mV w pobliżu 0V. LM358 zasilany niesymetrycznie nie da na wyjściu dokładnie 0V minimalne napięcie będzie rzędu kilkudziesięciu mV, to i tak jest poniżej 1% zakresu.

Problemy z liniowością wzmacniacza obserwowałaś też przy odłączonym obciążeniu?