Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Budowa ogranicznika przepięć - kiedy "zwiera" do N a kiedy do PE

11 Lis 2019 16:30 738 13
  • Poziom 24  
    Witam, być może jest to proste pytanie dla Was ale nigdy się nie interesowałem za bardzo urządzeniami ochrony przeciwprzepięciowej i zastanawiam się dlaczego prawie wszystkie ograniczniki przepięć "zwierają" do PE a niektóre do N? Przykład ogranicznika, który "zwiera" do N poniżej. Jeśli można to proszę o wytłumaczenie.
  • Moderator
    Gdzie jest na nim napisane, że ma zwierać do N? Ja widzę zacisk PE.
  • Poziom 24  
    Ale wspólne dla wszystkich modułów jest N, chyba, że czegoś nie zauważyłem. Napisałem temat właśnie dlatego, bo nie wiem o co chodzi.

Dodano po 1 [minuty]:

dziubek102 napisał:
    retrofood napisał:
    błędny opis zamienione PE i N. Typowy wyrób made in Chaina
    Tylko, że to EATON to błędny opis odpada. Niemożliwe, żeby trafił seryjnie do sprzedaży.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    retrofood napisał:
    Pomiędzy N i PE jest iskiernik po to by nie zawierać na stałe PE i N. Tak ma być.

Dodano po 6 [minuty]:

Klasa D tak ma być. Choć błędnie oznaczone jest opis dla klasy C. Ale rysunek klasy D. Ten stopień ochrony to np podrozdzielnie i dopływy w tym wypadku 3 fazowe.
  • Poziom 24  
    Budowa ogranicznika przepięć - kiedy "zwiera" do N a kiedy do PE
    Powyżej też jest iskiernik pomiędzy N i PE. Ale mi chodzi o to dlaczego niektóre ograniczniki przepięć mają "wspólne N". Dlaczego mają "zwierać" fazy przy przepięciach do N a nie PE?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    gogi20 napisał:
    Dlaczego mają "zwierać" fazy przy przepięciach do N a nie PE?

Bo taki SPD 3+1 z iskiernikiem sumującym pełni też rolę przeciwporażeniową. Taki SPD stosuję się głównie w sieciach TT i coraz częściej w instalacjach odbiorczych TN-C-S(TN-S). Przy uszkodzeniu z jakiś przyczyn modułu fazowego prąd zwarciowy zamknie się przez N i powinno zadziałać zabezpieczenie nadprądowe poprzedzające SPD. Albo niebezpieczny, długotrwały potencjał nie będzie się utrzymywał na PE tylko na N. Gdy dojdzie do zadziałania ogranicznika przepięć przy prądzie udarowym o kształcie fali 10/350 us, czy prądzie wyładowczym o kształcie fali 8/20 us dojdzie do zapłonu łuku między elektrodami w iskierniku w module N-PE. To jest jedyna sytuacja, kiedy dojdzie do połączenia N z PE a tak naprawdę do zwarcia ze sobą wszystkich faz, N i PE dla wyrównania różnicy potencjałów. Przy normalnej pracy N od PE jest oddzielone poprzez przerwę między elektrodami w iskierniku sumującym. Nie ma fizycznej możliwości obecności fazy na PE poprzez SPD, co jest ważne w TT. Niektórzy producenci rekomendują montowanie SPD 3+1 dla TN-S i rezygnacji z 4+0(fazy zwarte poprzez warystor lub iskiernik do PE). W TT stosujemy tylko SPD 3+1.

https://blog.phoenixcontact.com/marketing-pl/...ladu-sieci-tn-s-i-ich-zalety-dla-uzytkownika/
  • Poziom 24  
    emigrant napisał:
    gogi20 napisał:
    Dlaczego mają "zwierać" fazy przy przepięciach do N a nie PE?

Bo taki SPD 3+1 z iskiernikiem sumującym pełni też rolę przeciwporażeniową. Taki SPD stosuję się głównie w sieciach TT i coraz częściej w instalacjach odbiorczych TN-C-S(TN-S). Przy uszkodzeniu z jakiś przyczyn modułu fazowego prąd zwarciowy zamknie się przez N i powinno zadziałać zabezpieczenie nadprądowe poprzedzające SPD. Albo niebezpieczny, długotrwały potencjał nie będzie się utrzymywał na PE tylko na N. Gdy dojdzie do zadziałania ogranicznika przepięć przy prądzie udarowym o kształcie fali 10/350 us, czy prądzie wyładowczym o kształcie fali 8/20 us dojdzie do zapłonu łuku między elektrodami w iskierniku w module N-PE. To jest jedyna sytuacja, kiedy dojdzie do połączenia N z PE a tak naprawdę do zwarcia ze sobią wszystkich faz, N i PE dla wyrównania różnicy potencjałów. Przy normalnej pracy N od PE jest oddzielone poprzez przerwę między elektrodami w iskierniku sumującym. Nie ma fizycznej możliwości obecności fazy na PE poprzez SPD, co jest ważne w TT. Niektórzy producenci rekomendują montowanie SPD 3+1 dla TN-S i rezygnacji z 4+0(fazy zwarte poprzez warystor lub iskiernik do PE). W TT stosujemy tylko SPD 3+1.
    Ja spotkałem właśnie u kolegi taki uszkodzony ogranicznik w instalacji TNC-S (tylko pewnie został tam zastosowany przez przypadek a nie celowo). Zastosowanie w TT wszystko wyjaśnia:) A wiesz dlaczego rekomendują stosowanie takich ograniczników do TNC-S/TNS? Ze względu na możliwość pojawienia się napięcia na PE?
  • Poziom 28  
    gogi20 napisał:
    Ze względu na możliwość pojawienia się napięcia na PE?

Nie, nie tylko. Podałem link powyżej. Przeczytaj sobie.
  • Poziom 24  
    emigrant napisał:
    gogi20 napisał:
    Ze względu na możliwość pojawienia się napięcia na PE?

Nie, nie tylko. Podałem link powyżej. Przeczytaj sobie.

Ok. W linku jest opis przewagi ogranicznika 3+1. Mi akurat w temacie chodziło o "zwieranie" do N lub PE i myślę, że masz rację z tym, że stosuje się ograniczniki "zwierające do N" w instalacjach TT. W tym temacie z linku rekomenduje się zastosowanie ograniczników 3+1 ale one są również w wykonaniach ze "zwieraniem" faz do N i PE.
    Porządkując problem tematu (nie będę poruszać tematu wyższości SPD 3+1 nad SPD 4+0):
    1. SPD 3+1 stosuje się w instalacjach TT, TNC-S, TNS.
    2. SPD 4+0 stosuje się w instalacjach TNC-S, TNS.
    2. SPD 3+0 stosuje się w instalacjach TNC.
    Jeszcze chwilę zostawię temat. Może ktoś będzie chciał coś dopisać/podważyć. Myślę nawet, że nie jedna osoba o tym nie wiedziała. Ja już parę lat w tej elektryce siedzę a dopiero teraz zauważyłem tą "nieścisłość":)
  • Poziom 28  
    gogi20 napisał:
    2. SPD 3+1 ze "zwieraniem" (poprzez warystory/iskierniki) do PE stosuje się w instalacjach TNC-S, TNS.

Tu pomyłka. Nie ma SPD 3+1, gdzie fazy są zwarte poprzez iskiernik lub warystor do PE. Do PE jest to SPD 4+0. SPD 3+0 to fazy do PEN. Zamiast tych fotek SPD byś powstawiał schematy połączeń 3+0, 3+1, 4+0. Na przykład stąd https://www.dehn.pl/pl/4068/31015/Familie-html/31015/DEHNventilmodular.html
  • Poziom 24  
    emigrant napisał:
    gogi20 napisał:
    2. SPD 3+1 ze "zwieraniem" (poprzez warystory/iskierniki) do PE stosuje się w instalacjach TNC-S, TNS.

Tu pomyłka. Nie ma SPD 3+1, gdzie fazy są zwarte poprzez iskiernik lub warystor do PE. Do PE jest to SPD 4+0. SPD 3+0 to fazy do PEN. Zamiast tych fotek SPD byś powstawiał schematy połączeń 3+0, 3+1, 4+0. Na przykład stąd https://www.dehn.pl/pl/4068/31015/Familie-html/31015/DEHNventilmodular.html

Racja. Już zmieniłem powyżej. Wstawiam schemat ogranicznika 3+1:
    Budowa ogranicznika przepięć - kiedy "zwiera" do N a kiedy do PE Schemat zaczerpnięty z: https://www.dehn.pl/pl/4068/31015/Familie-html/31015/DEHNventilmodular.html
    Teraz widać co może zmylić patrząc fizycznie na ogranicznik.
  • Poziom 28  
    Sprawa dość prosta i nie wymaga jakieś wiedzy akademickiej. Wystarczy wiedzieć, gdzie jaki SPD zastosować. Jeszcze dobrze byłoby, jakby każdy elektryk był świadomy razem z inwestorami, że SPD T1, czy T1+T2 musi posiadać człon ucinający i taki SPD swoje kosztuje. Zaryzykuję stwierdzenie, że duża liczba elektryków nie ma o tym zielonego pojęcia. Praktyka jest taka, że montują byle co, najtańsze dla odbioru instalacji, budynku. Czasami jest tak, że inwestorzy straszą elektryków, że nie zapłacą za droższy SPD. Elektryk chcąc zarobić i dokończyć instalację słucha się inwestora i się podpisuje pod instalacją z chińskim SPD.
  • Poziom 24  
    Nikt nic nie dodaje to temat zamykam.