Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lampa błyskowa sony DSC HX50 - Nie działa lampa błyskowa

marada72 11 Nov 2019 17:56 879 18
Optex
    marada72
    Level 21  
    Witam. Nagle przestała działać lampa błyskowa w aparacie sony dsc hx50. Wymontowalem lampę razem z taśma która łączyła się z niewielką płytką.
    Tu moje pytanie : jak mogę sprawdzić sama lampę czy jest sprawna. Taśmę która przylutowana jest to lampy na cztery pumkty lutownicze i cztery sciezki sprawdziłem miernikiem i tu nie ma żadnego przejścia, czy to oznacza jej uszkodzenie ?
  • Optex
    flinc
    Level 23  
    Czy baterie sprawdził
    w go...le jest foto fotki tejże lampy
  • Optex
    marada72
    Level 21  
    O jaką baterie chodzi ? Czy sama lampa posiada swoją baterie ?
  • Helpful post
    kot mirmur
    Level 33  
    Ciężko będzie- musisz mieć kondensator naładowany napięciem około 150VDC+ plus układ wyzwolenia błysku HV. Poczytaj sobie np. o budowie stroboskopu/ na palniku ksenonowym, nie ledach/.
    marada72
    Level 21  
    Fotki : lampa z taśma i moduł od niej odpiety. To metalowe przy module to może bateria? Lampa błyskowa sony DSC HX50 - Nie działa lampa błyskowa [img-1] Lampa błyskowa sony DSC HX50 - Nie działa lampa błyskowa Lampa błyskowa sony DSC HX50 - Nie działa lampa błyskowa
    Aquario_blue
    Level 19  
    Have you checked that the tape is not broken?
    marada72
    Level 21  
    A ta taśma przy lampie mogła się uszkodzić np. Pękły lub przełamały się ścieżki?
    Aquario_blue
    Level 19  
    Yes, be careful when measuring flash capacitors
    marada72
    Level 21  
    and where they are placed in this camera and how they look.?
    marada72
    Level 21  
    Kondensatory znalazłem, wylutowane i sprawdzone . Pojemność i ESR w normie.
    Wylutowalem taśmę od lampy i nie ma przejścia na żadnej ścieżce. Zamówiłem taśmę na znanym portalu i czekam. Odezwę się jak dostane taśmę. Lampa błyskowa sony DSC HX50 - Nie działa lampa błyskowa

Dodano po 2 [minuty]:

Jeden ma kondensator 35 uf a drugi 55uf. Są to Rubycony oby niesmiertelne 😊
    flinc
    Level 23  
    img-1 foto to jest bateria guzikowa, żarówką np. 6 Voltową czy żarówka zaświeci
    kot mirmur
    Level 33  
    Szkoda, ze kolega flinc nie podał jakiej mocy ma być ta żarówka. Może taka od motoru? To są ogniwa raczej mało prądowo wydajne, służą z reguły do podtrzymania jakiejś pamięci- pobór prądu rzędu mikro, lub kilku miliA. To jakiej mocy żarówki byś użył, żeby na trwałe przypadkiem tego ogniwa nie popsuć nadmiernym obciążeniem? To się sprawdza miernikiem.
    mariann
    Level 37  
    Witam
    marada72 wrote:
    Kondensatory znalazłem, wylutowane i sprawdzone

Czy było na nich napięcie?
    Naprawę lampy należało zacząć od sprawdzenia przetwornicy, która ładuje te kondensatory. Jeśli po włączeniu aparatu i jego lampy, pojawi się napięcie na kondensatorze lampy, to znaczy, że przetwornica działa. Sprawdzić taśmę która łączy palnik lampy z elektroniką i kondensatorem. Bardzo często uszkodzeniu ulega ta taśma. Ale skoro już zamówiłeś taśmę, to poczekamy.
    Pozdrawiam
    kot mirmur
    Level 33  
    Kolega mariann nie czytał postu #11? Marada72 sprawdzał taśmę- szmelc.
    marada72
    Level 21  
    Kondensator jeden był naładowany, wcześniej próbowałem je rozładować rezystorem ale coś z jednym mi nie poszło i miałem mały błysk iskry.
    Reszty dokładnie nie sprawdzałem bo i tak raczej tych części nie dostanę. Zrobiłem mały wywiad w serwisie i się okazało ze najczęściej ulega uszkodzeniu flex lampy błyskowej bo narażony jest na częste wyginanie.
  • Helpful post
    Aquario_blue
    Level 19  
    I warned you to be careful when measuring flash capacitors,
    marada72
    Level 21  
    Witam ponownie. I tak, po wymianie fleksu lampy błyskowej wszystko działa bez zarzutu. Jeżeli w tym aparacie ktoś ma niedziałającą lampę może spróbować sprawdzić czy ścieżki na tej taśmie nie są połamane. Niestety taśma w tym aparacie która łączy lampę błyskowa z kolejnym modułem jest narażona na częste zginanie i to powoduje pękanie ścieżek. Ogólnie wymiana nie jest trudna, trzeba tylko zaopatrzyć się w mały śrubokręt i pęsete bez której nie da się wyjąć innych taśm a tym bardziej z powrotem wcisnąć w zlaczke. Zresztą na you tubę jest filmik z demontażu przedmiotowej taśmy, którym też się posiłkowalem. Dodam że taśmę można sprawdzić miernikiem zanim jeszcze zdemontuje się cały mechanizm lampy. Nie zamykam jeszczę tematu gdyby ktoś miał jakieś pytania.
    marada72
    Level 21  
    Uszkodzony flex lampy błyskowej, po wymianie lampa działa.