Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnum Tig Viper 205 Pulse Digital uszkodzony zasilacz

orzesz 11 Nov 2019 18:38 816 4
    orzesz
    Level 11  
    Potrzebuję pomocy w identyfikacji uszkodzonych elementów w module zasilacza 2200PW2.0 tej spawarki.
    W wyniku zwarcia uległ uszkodzeniu układ scalony (rozerwany) , rezystor R16 i diody zenera ZD3 , ZD4 oraz klucz FQA6N90C .
    Niestety serwis w Krakowie nie posiada tych modułów, a na prośbę o identyfikację elementów nie otrzymałem odpowiedzi.
    Problemem jest nazwa układu scalonego ponieważ jest to niespotykany egzemplarz. Charakteryzuje się tym, że wyjście na bramkę tranzystora jest na nóżce 3, masa n.4 a zasilanie n.6. Poszukiwania wielogodzinne w internecie nie skuteczne.
    Może miał ktoś w naprawie taką spawarkę i może mi pomóc.
    Załączam zdjęcia płyty oraz uszkodzonego modułu.
    orzesz
    Level 11  
    Dzięki za informację ale to nie ten scalak. Ten ma wyjście na n.5 a mój ma na n.3 i przez rezystor R16 steruje kluczem.
  • Helpful post
    master250
    Level 22  
    Sprawdź jeszcze raz podłączenie rezystora R16 on nie sterują bramką tranzystora tylko przekazuje informację do sterownika przetwornicy o pobieranym przez transformator impulsowy prąd.
    orzesz
    Level 11  
    Po dokładnej analizie upewniłem się ,że jest to układ scalony który mi podałeś. Prawie wszystko się zgadzało oprócz połączeń n.3 i n.5.
    Okazało się, że radiator tranzystora miał błędnie włożone szpilki ,które mocują go do laminatu (zamiast z przodu z tyłu) i powinien być przekręcony o 180 stopni . Tam gdzie powinna być bramka było źródło i na odwrót. Dostałem do naprawy tą spawarkę z wylutowanym
    modułem i osobno radiator wraz z tranzystorem. Ktoś sobie nie poradził z naprawą i odwrotnie włożył szpilki do radiatora ,co mnie zmyliło
    i straciłem dużo czasu na szukaniu kontrolera z wyjściem na n.3.
    Dziękuję Ci za inspiracje i naprowadzenie na właściwy trop. Zamawiam części i myślę ,że dalej pójdzie gładko.
    Temat zamykam.