Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja kilkuletniego PC. Jest sens?

Mation95 11 Nov 2019 21:24 489 21
    Mation95
    Level 4  
    Witam wszystkich,
    Otóż kilka dni temu dostałem od bardzo dobrego znajomego w zamian za % i uścisk dłoni, taki oto kilkuletni składak-dziwak-cudak:
    Obudowa - Thermaltake Overseer RX- I,
    Płyta główna - Gigabyte GA-Z77X-UP7,
    Procesor - Intel core i7 2600k (chłodzenie - be quiet! Dark Rock 2),
    Karta graficzna - ASUS GTX 680 DirectCU II 2GB,
    Pamięć RAM - Corsair Vengeance LP 16GB 2x8 DDR3 1600MHz
    Dysk 1 - SSD OCZ Vertex4 128GB SATA3 2.5
    Dysk 2 - Seagate Barracuda 2TB (mój, z dawnego kompa)
    Zasilacz - OCZ ZX-Series 1250W 80Plus Gold (miał rozbudowywać sprzęt, ale nic z tego nie wyszło).

W związku z powyższym jako, że sam średnio znam się na PC, postanowiłem napisać tutaj po poradę. Co powinienem w tym sprzęcie wymienić, aby pograć na nim w nowsze-najnowsze gry, na średnich lub wysokich detalach w 1080p w 60fps? Czy wystarczy wymienić kartę graficzną i będzie w miarę ok? Czy jednak jest to na tyle wiekowy sprzęt, że trzeba wymienić płytę, pamięć, kartę i procesor? Jeżeli tak, to na jakie? Komputer ten ma służyć głównie do gier, a mój budżet na jego modernizację to jakieś 2000-3000-4000 zł, bo i tak te ewentualne nowe podzespoły będę brać na raty, ale oczywiście im mniej tym lepiej.
    Z góry dziękuję za pomoc i czekam na odpowiedzi.
    User removed account
    Level 1  
    nowypn
    Level 23  
    Witam
    Na początek wymień kartę grafiki na wyższy model bo to podstawa w grach. Napisz w jakie tytuły chcesz grać to będziemy mogli doradzić coś więcej.
    Pozdrawiam
    Mation95
    Level 4  
    Tomequ123 - znamy się od podstawówki, sporo historii już razem przeżyliśmy, więc to pewnie dlatego. Na piękne oczy raczej by mi nie dał :D . Kupił sobie PS4 do grania, PC kompletnie olał i stwierdził, że mi go odda żebym go sobie używał i modernizował według uznania, więc stwierdziłem, że najpierw uderzę na elektrodę. :D

No właśnie co do karty, to z tego co się na szybko orientowałem, to te nowsze karty chyba nie pasują już do tej płyty, bo mają nowsze wejścia. Z Nvidii na przykład to 1660 ostatnią widziałem na GDDR5, a potem to już same 6. Poza tym też nie wiem czy Radeon czy Nvidia, bo to odwieczna wojna, a ja nie jestem na bieżąco za bardzo. Tak samo jak z Intelem i AMD.

A jak to jest z tym zasilaczem? 1250W non stop raczej nie pobiera, bo gdyby tak było, to rachunki za prąd by miał chyba na 300 albo więcej złotych (i raczej by mi o tym powiedział... no chyba, że chce mnie wrobić :D). Tak więc przeszkadza, ciągnie jednak więcej prądu niż powinien, czy w ostateczności może zostać? Pytam, ponieważ planowałem akurat zasilacza nie ruszać.

nowypn - jaki model konkretnie byś proponował? I właśnie Nvidia czy Radeon? Na ten moment gry, które posiadam aktualnie i chciałbym w nie pograć w końcu na normalnych ustawieniach, to: GTA V, F1 2019, Prey, Dishonored 2, Wolfenstein The New Order, Battlefield V, Wiedźmin 3, Arma 3. Teraz będę nadrabiał braki, to pewnie jeszcze o istnieniu jakichś gier się dowiem, a i kolejne wersje na przykład Wolfensteina bym ograł. Wiem, że wyszedł RDR 2 na PC i w niego również chciałbym pograć. Cyberpunk w przyszłości też mnie interesuje. Na ten moment to wszystko co mi przychodzi do głowy z bardziej wymagających gier, bo takiego Football Managera to jeszcze z kilka edycji uciągnie. :D
    User removed account
    Level 1  
    nowypn
    Level 23  
    Witam
    Rzeczywiście wymiana karty na GTX1660 byłaby najlepszą opcją i jeżeli zdecydujesz się na wymianę zasilacza to zamontuj nie mniej niż 500W ale ja bym go nie ruszał.
    Pozdrawiam
    User removed account
    Level 1  
    Mation95
    Level 4  
    Właśnie dlatego postanowiłem tutaj napisać i jak widać, dobrze zrobiłem. Myślałem, że z GDDR5 i GDDR6 jest jak z DDR3 i DDR4, że potrzeba nowej płyty głównej. Moja wiedza się poszerza. :D
    Ok, więc uporządkujmy:
    1. Wymieniam teraz tylko kartę graficzną na powiedzmy tego GTXa 1660 Ti - poprawione :D (bo super to Ti, prawda?) i gram w te gry, które wymieniłem (oczywiście oprócz RDR2 i Cyberpunka :P) w FullHD, na średnich-wysokich detalach w 60 fpsach? Ok, kumam.
    2. Wymieniam teraz kartę graficzną, ale na coś mocniejszego (jak na przykład ten RX 5700 XT, którego zaproponowałeś? A może RTX 2060?) i w niedalekiej przyszłości dalsza wymiana podzespołów, żeby uciągnął RDR2 i Cyberpunka? Co do tych gier bym musiał wymienić? Pewnie wszystko i jeszcze wydać z 5 koła co najmniej? :P
    3. W takim razie pieniądze zaoszczędzone na opłatach za prąd pójdą na ratę za nową kartę graficzną i wyjdę na 0 :P.
    4. Dzięki wielkie za wyjaśnienie z zasilaczem i rozumiem co napisałeś, ale nowypn pisze, abym go nie ruszał i teraz kogo posłuchać i co zrobić? Swoją drogą nowypn Tobie również dziękuję za pomoc, bo jednak im więcej takich samych opinii od dwóch niezależnych osób, tym mam większą pewność, że zrobię dobrze. :P
    nowypn
    Level 23  
    Witam ponownie.
    Pobór mocy przez kartę GTX 1660 Super to 212W w stresie, pobór mocy procesora to 177W i doliczyć do tego resztę urządzeń typu dyski, napęd plus moim zdaniem niezbędną rezerwę wyjdzie około 500W.
    A nie wymienił bym ponieważ przypuszczam, iż autor wątku sięgnie po najnowsze gry do których będzie potrzeba wymiany bebechów-zasilacz już będzie miał.
    Pozdrawiam
    dt1
    Admin of Computers group
    nowypn wrote:
    Pobór mocy przez kartę GTX 1660 Super to 212W w stresie, pobór mocy procesora to 177W i doliczyć do tego resztę urządzeń typu dyski, napęd plus moim zdaniem niezbędną rezerwę wyjdzie około 500W.

Wprowadza Kolega w błąd. Skoro już Kolega powtarza napisane przez kogoś dane - warto sprawdzić, czego one dotyczą. Posiłkował się Kolega prawdopodobnie tym testem: https://www.purepc.pl/karty_graficzne/nvidia_...er_premierowy_test_karty_graficznej?page=0,18 - Wypadałoby przeczytać, co jest napisane na wstępie strony. Skąd Kolega wyczarował 177W na CPU - nawet nie chce mi się szukać.

GTX1660s przy maksymalnym obciążeniu pobiera 125W (specyfikacja techniczna GPU, którą Kolega powinien obejrzeć przed pisaniem głupot, jest dostępna na stronie producenta). Tak samo z procesorem, jego specyfikacja nie jest tajemnicą - potrzebuje on mniej niż 100W, nawet po bardzo ciężkim OC nie widzę tam 177W.

nowypn wrote:
    doliczyć do tego resztę urządzeń typu dyski, napęd plus moim zdaniem niezbędną rezerwę wyjdzie około 500W.

Sumując procesor i GPU (według Kolegi radosnych założeń) wyszłoby 389W, więc 111W jest dla Kolegi niezbędną rezerwą na resztę urządzeń typu dyski i napęd. Nieźle.

Szczerze mówiąc nie polecam stosowania Kolegi założeń do dobierania zasilacza, są jakoś dwukrotnie zawyżone.

nowypn wrote:
    A nie wymienił bym ponieważ przypuszczam, iż autor wątku sięgnie po najnowsze gry do których będzie potrzeba wymiany bebechów-zasilacz już będzie miał.

1200W będzie w sam raz na koparkę kryptowalut (zasilenie pół tuzina średniej klasy kart graficznych) lub apokalipsę zombie, jak zaczniemy wyjmować z szafy zabytkowy sprzęt komputerowy. Mogło Koledze umknąć, ale z roku na rok karty graficzne i procesory pobierają coraz mniejsze ilości prądu. W tej chwili zestaw z przetaktowanym sześcio- czy ośmiordzeniowym procesorem w komplecie z RTX2080Ti da się bez problemu (i bez przekraczania specyfikacji) puścić na zasilaczu 500W. Pierwszy test z brzegu:

https://pclab.pl/art81441-24.html

448W - tyle potrzebuje podkręcony I7-8700K z podkręconym RTX2080Ti - i jest to pobór z gniazdka, zakładając 90% sprawność zasilacza - zestaw potrzebuje realnie około 400W.
    User removed account
    Level 1  
    Mation95
    Level 4  
    Tomequ123 - Pierwszy raz słyszę o wersji "super". Sporo mnie jednak przez te kilka ostatnich lat ominęło jak widzę. Dzięki raz jeszcze za spokojne wytłumaczenie mi takich niuansów, bo nie jeden już by pewnie szału dostał. :P
    - Zasilacz jednak sprzedam, przekonaliście mnie chłopaki. Skoro faktycznie z roku na rok sprzęt potrzebuje coraz mniej prądu, to nie ma sensu, abym takie monstrum trzymał w obudowie, bo kopać kryptowalut nie zamierzam.
    - Co do przeczekania po świętach, to wiem o tym, bo teraz w PL sklepach dzieją się standardowe rzeczy, czyli podwyższanie cen, żeby je po chwili znów obniżyć.
    - GTA V odpaliłem właśnie już na tym kompie i na średnich/wysokich trzyma w miarę stabilnie te 60 fpsów w 1080p, natomiast z takim Dishonored 2 jest już mega problem, bo nawet za bardzo na 720p i na najniższych ustawieniach nie daje rady utrzymać stabilnych 60 fpsów, a gra wygląda za przeproszeniem jak gów... wiadomo. Wentylator w tej obudowie jest z przodu (coś koło 20cm), dwa u góry (też 2x20 cm) i jeden mniejszy na tyle.
    - A co do sprzętu, to zrobiłem wstępne rozeznanie. Najbardziej podoba mi się oferta RTV Euro AGD, bo mają raty 0% (czego w innych sklepach nie znalazłem) i z kart graficznych na ten moment miałbym do wyboru takie modele (ze względu na niską ratę, co przy zmianie reszty bebechów w przyszłości ma dla mnie znaczenie): MSI GeForce GTX 1660 ARMOR 6G OC/Ventus XS 6G OC oraz Palit GeForce GTX 1660 Dual OC i Gigabyte GeForce GTX 1660 GAMING OC 6G. Z Ti to: Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6G/WINDFORCE OC 6G/GAMING OC 6G + MSI GeForce GTX 1660 Ti ARMOR 6G OC/Ventus XS 6G OC/Armor 6G OC + Palit GeForce GTX 1660 Ti Dual. Z tych najnowszych, to tylko niestety 2060: Gigabyte Aorus GeForce RTX 2060 Xtreme 6G, ASUS ROG STRIX RTX 2060 6G GAMING oraz Palit GeForce RTX 2060 SUPER GP 8GB. To tyle.
    Z procesorów - Intel Core i7-7700 4,2GHz 8MB Box, Intel Core i7-6700K 4,0GHz 8M box, AMD Ryzen Threadripper 1920X 3,5 GHz, AMD Ryzen Threadripper 1900X 3,8 GHz BOX, AMD Ryzen 7 2700X 4,3 GHz AM4.
    W wolnej chwili zrobię jeszcze przegląd płyt głównych dostępnych dla mnie oraz pamięci RAM i dysków SSD (choć o takiej Adata XPG SX8200 Pro słyszałem już same pozytywne rzeczy).

Tak więc Panowie. Z tego co napisałem, co jest najlepsze? Co powinienem wybrać, czego powinienem unikać? A może to wszystko jest nieopłacalne i powinienem nazbierać $/wstrzymać się z zakupem/cokolwiek?
    dt1
    Admin of Computers group
    Mation95 wrote:
    - Zasilacz jednak sprzedam, przekonaliście mnie chłopaki. Skoro faktycznie z roku na rok sprzęt potrzebuje coraz mniej prądu, to nie ma sensu, abym takie monstrum trzymał w obudowie, bo kopać kryptowalut nie zamierzam.

Założenie w tym przypadku powinno być takie, że jeśli go masz sprzedać i za podobną kwote kupić nowy - to też się nie opłaca. Musisz sprawdzić, za ile Ci się go może udać sprzedać. Nowe kosztują majątek, ale używki za 300zł można kupić, więc mimo że zasilacz jest z absurdalnym na dzisiejsze czasy nadmiarem mocy - jego sprzedaż może być nieopłacalna.

Mation95 wrote:
    Co powinienem wybrać, czego powinienem unikać?

Powinien Kolega unikać sklepów, w których jest ograniczony wybór sprzętu i trzeba wybierać sobie jakiekolwiek kompromisy. Komputery stacjonarne nie są głównym celem elektromarketów, a komponenty do nich to już w ogóle. Można sobie jakieś tam komponenty kupić, ale nie warto zmuszać się do zakupu wszystkiego.

Na Twoim miejscu na początek zakupiłbym tylko nową kartę graficzną, obecna jest wydajności zbliżonej do 1050Ti. Być może taka zmiana na początek starczy, ewentualnie można potem płytę/procesor/ram wymienić za jednym zamachem. Mając taką platformę obowiązkowo bym podkręcił procesor, jeśli to jeszcze nie zostało zrobione.

GTX1660s będzie trochę na wyrost dla tego procesora, chociaż jeśli uda Ci się go porządnie podkręcić, to karta graficzna będzie nieco lepiej wykorzystana. Procesor Twój ma dość porównywalne osiągi do Ryzena 5 2400G.
    User removed account
    Level 1  
    Mation95
    Level 4  
    dt1 - Wiem. Skoro zasilacz dostosowuje się do zapotrzebowania reszty sprzętu, to najpierw się zorientuje ile mi mogą za niego dać. Kiedyś już części sprzedawałem w skupie w mieście, to dostałem grosze, więc raczej teraz nie ma sensu tam jechać i więcej mogę dostać za sprzedanie go w internecie.
    - Wiesz, gdybym miał pieniądze, to bym nawet tego PC od niego nie brał i złożyłbym coś nowego z najlepszych części, ale niestety sytuacja jest jaka jest, że muszę wspomagać się kredytami i to już mnie ogranicza, a do tego skoro w RTV dają te raty na 0%, to w porównaniu do innych sklepów jest to fajna propozycja... no ale to druga rzecz, która mnie ogranicza tylko do jednego sklepu, który i tak ma mało rzeczy w porównaniu do innych sklepów. Potem odpadają mi części z wysokimi ratami, więc to już jest trzecie ograniczenie... No i jest jak jest. Jakiś wybór mam, ale jak sami widzicie nie za duży.
    - A mógłbyś mi napisać, która według Ciebie karta graficzna z tych, które napisałem, jest najlepsza i którą byś mi polecał? No i też ewentualnie jakie powinny być moje następne zakupy (według Ciebie i druga opcja - z tego co podałem wyżej) - chodzi mi o konkretne modele.
    - Procesor podkręcony nie był. Z tego co widzę w systemie, to chodzi na 3,4 Ghz. Nigdy tego nie robiłem, tak więc będę w stanie przy pomocy jakichś poradników w internecie to zrobić, czy jednak lepiej by było gdzieś go oddać w dobre, sprawdzone miejsce?

Tomequ123 - Na przodzie może być tylko jeden wentylator i jest tam już zamontowany, tak więc można tam jeszcze jakimś cudem jeden wcisnąć, czy się nie zrozumieliśmy po prostu? :D
    No właśnie, tak więc pomóż tak samo jak poprosiłem o to kolegę wyżej. Napisz proszę jaką kartę z tego zestawu, który podałem wyżej najbardziej byś mi polecił i druga opcja, czyli zestaw - z tego co podałem wyżej i co sam byś polecił już nie przejmując się ograniczeniem tylko do sklepu RTV. Czy naprawdę te opcje dla mnie w tym sklepie są tak nieopłacalne?
    Mation95
    Level 4  
    Ale właśnie jaką resztę sprzętu? Nie doczekam się chyba odpowiedzi na swoje pytania (a RX 5700 XT nie jest dla mnie możliwe do kupienia w RTV, no ale pytałem też i o taką opcję, więc ok. Jedno już wiem). :D
    User removed account
    Level 1  
    Mation95
    Level 4  
    A czemu nie teraz? :P
    Poza tym druga kwestia właśnie - czy procesory, które podałem wyżej, są sporo lepsze od tego aktualnie mojego? Jest sens je kupować (i przy okazji zmienić płytę główną - wiadomo)? Ponieważ jeżeli nie, to niestety będę zmuszony poczekać na inne oferty z niskimi ratami w RTV i na ten moment wymienię właśnie jedynie kartę graficzną + wycena zasilacza + podkręcenie procesora i na tym będzie koniec.
    User removed account
    Level 1  
    Mation95
    Level 4  
    Bardziej chodziło mi o podanie tych podzespołów teraz, niż o czas zakupu. :P
    Podałem takie, jakie są w moim zasięgu na raty i dlatego chciałem, żebyście ocenili, który z nich jest najlepszy i czy ma sens kupowanie go. Skoro nie, to ok, poczekam w takim razie na lepsze propozycje w sklepie.
    User removed account
    Level 1