Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

4 pytania na temat budowy kolumn

rbojda 21 Sep 2005 19:24 2771 6
    rbojda
    Level 11  
    Witam. Chcę zbudować własne kolumny, mam zamiar kupić sprzęt STXa:
    Zwrotnica http://www.stx.pl/index.php?vMenu=3&vMenuItem=0&vSubPage=274&vItemDB=itemdb
    Wysokotonowy, np. http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=9&vItemDB=itemdb
    Średniotonowy, np. http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=1&vSubPage=21&vItemDB=itemdb
    Niskotonowy, np. http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=49&vItemDB=itemdb
    Na nic lepszego (czyli droższego) mnie nie stać. Mam 4 pytania. Zaznaczam, że jestem bardzo początkujący w tych sprawach.

1. Czy mam zsumować pojemność obudowy każdego głośnika (będą 3 głośniki w jednej obudowie). Chodzi mi to to, czy jak dostanę pojemności dla: GDN np. 30 L, GDM np. 20 L i GDW np. 10 L to czy cała kolumna ma mieć 60 L?

2. Wybrałem głośniki np. 150, 120 i 100 W. Ile będzie mieć kolumna? 370 W?

3. Czy zwrotnica 300 VA pociągnie 3 głośniki po 150 W czy musze zamontować 3 głośniki po max. 100 W?

4. W opisie ww. zwrotnicy jest impedancja 4 lub 8 Ω. Czy kupuje się od razu 8 Ω albo 4 Ω czy ustawia sie to po zakupie?

Dzięki i pozdro.
  • Helpful post
    manski
    Level 22  
    1. pojemność dotyczy tylko głosnika niskotonowego , średniotonowy może być już od tyłu zasłonięty , jeśli nie o trzeba mu zrobić skrzynkę , ale tak małą żeby się tylko zmieścił , wysokotonowy jst na pewno zasłonięty od tyłu . zwróć uwagę na to że wyliczona pjemnosć to tzw pojemnosć netto czyli pojemność wewnątrz obudowy po odjeciu pojemnosci głosników i rurek BR.
    2. kolumna będzie miała 180-200W ( zależy od rodzaju muzyki na jakiej będziesz sprawdzał jej wytrzymałosć mocową )tak naprawdę to tylko moc głośnika niskotonowego jest jego prawdziwą moca , dla średnio i wysokotonowych jest to moc kolumny w jakiej dany głośnik może pracować ( i to też zależy od rodzaju sygnału )
    3. zwrotnica 300W oznacza maksymalną moc kolumny jako całości , więc 300W w zupełności ci wystarczy.
    4. musisz kupić od razu zwrotnicę na taką impedancję jakie będziesz miał głośniki , niedotrzymanie tego warunku spowoduje efekty zupełnie odbiegające od oczekiwań .
    5 . a tak od siebie dodam że wszystkie głosniki w kolumnie powinny mieć zbliżoną efektywność , jeśłi średnio i wysokotonowy mają większa to można zmniejszyc dodajac rezystory , w twoim przypadku akurat niskotonowy ma wiekszą , a wstawianie rezystorów w szereg z niskotonowym jest troche bez sensu ( robiac takie kolumny pewnie ci zależy żeby miały łupniecie na basie , a rezystor to zmniejszy )
  • Helpful post
    de Virez
    Level 24  
    Ehh znow podstawówka. Ale co tam mam humor to napisze.
    Obudowe liczy sie tylko do basowca, sredniaka daje sie w jakąś puszke żeby odgrodzic, wysoki jest od razu odgrodzony.
    Moc to bedzie moc basowca (no plus kilka wat za średnie i wysokie)
    Zwrotnica jw. liczona do basówki.
    Głośniki kupuje sie do zwroki czyli jesli zwrotka 8 om to każdy głośnik też 8 om (chyba że łączymy np 2 niskotonowce, to wtedy po 4om).

Ogólnie to wysoki ton jest za mocny, ja na Twoim miejscu bym budował na GDN 18-120-6 sw i na najdroższym wysokim tonie STX albo na ARV tesli (ceny podobne). BYło by to 2 way, było by głośniejszczei lepiej grające (jedynie bas nie schodził by az tak nisko jak w GDN 22-120
    Pozdro.
    Ps średniak jest słabiutki

_____
    hehe nie zdązylem odpisac pierwszy ;p
    ______
    No i ta zwrotnica STX jest za wysoko cieta do zestawu który podałeś (5500 Hz), średniak tyle nie zagra. Hmm niby z ich wykresu wynika, że zagra, ale fs 66Hz ?????? Sam nie wiem.
    rbojda
    Level 11  
    Dzieki za odpowiedzi, złoże sobie bardzo podobne kolumny. Ponieważ nie mam wyrobionego ucha a i pokoik nieduży, taki zestaw mi wystarczy.
    de Virez
    Level 24  
    ja tez nie mam wyrobionego ucha ale tą tubke bedziesz słyszał na pewno. Ona bedzie duzo głośniejsza od reszty. Proponuje ją zastapic kopułką (choćby tą za 13 zl). Poszukaj w takim razie tematu o tuningu wysokotonowek. Podobno efekty są widoczne w każdych głośnikach:)
  • Helpful post
    maxpa
    Level 12  
    jest fajny program do tworzenia kolumn program WINBETA jak chcesz to ci wyśle soker_43kimol(malpa)o2.pl
    rbojda
    Level 11  
    ok maxpa, czy mógłbyś mi przesłać ten program WINBETA na maila rbojda(malpa)gmail.com