Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór kotła gazowego Viessmann do szeregówki 120m^2

leop 12 Nov 2019 01:26 321 4
    leop
    Level 13  
    Czołem Panowie.

Kupuję od dewelopera szeregówkę - skrajny segment. Budynek jest z Porothermu 25cm. Izolacja: ściany - 15cm styropianu grafitowego, podłoga - 15cm styropianu, sufit - 40cm wełny. Otóż w projekcie instalacji ogrzewania budynku oryginalnie jest ogrzewanie podłogowe na całym parterze, podłogówka w łazience na piętrze oraz grzejniki w pozostałych pomieszczeniach na piętrze. Dodatkowo będą dwa grzejniki łazienkowe. W jednej łazience prysznic, w drugiej wanno-prysznic. Całość powierzchni budynku to 130m^2. W domu jest dość sporo dużych przeszkleń - okna i drzwi balkonowe trzyszybowe (0.5W/m^2K). Są to tzw balkony francuskie - brak mostków termicznych do posadzki. Brak podpiwniczenia.

Niestety na część wykonanych już prac nie mam wpływu. Do podłogówki zamontowany jest rozdzielacz z pompą i manualnym zaworem mieszającym. Przewidziany był kocioł Viessmanna 050-W. Chcę zamontować kocioł jednofunkcyjny z dodatkowym zasobnikiem pojemnościowym 150l. Mam dylemat pomiędzy kotłami Viessmanna 100-W B1HC oraz 200-W (19kW) Z018562. Z Viessmannem współpracuje deweloper i do tej marki ogranicza się wybór. Czytam już miesiąc czasu różne fora i poradniki i zgłupiałem, więc proszę Was o ukierunkowanie mnie.

Z różnych kalkulatorów i informacji od dewelopera (nie podał dokładnej wartości zapotrzebowania na energię, ale stwierdził, że budynek jest energooszczędny) wychodzi zapotrzebowanie budynku na energię w granicach od 9-14kW, oraz moc na CWU około 4kW (4 osoby). Na podstawie zebranych danych szacuję, że ciągłe zapotrzebowanie na moc na cele CO przy temperaturach zewnętrznych ~5 stopni będzie wynosić połowę obliczonego z kalkulatorów. Czy mam się bać, że w z powodu wąskiej modulacji 100-W będę odczuwał dyskomfort termiczny, bo jest to poniżej mocy minimalnej tego kotła (przy założeniu 0.5*9kW maksymalnego zapotrzebowania na energię - taktowanie kotła)? Czy iść od razu w 200-W? Natomiast mam też obawy, że ze względu na obecny stan instalacji hydraulicznej i elektrycznej, poza modulacją, nie wykorzystam, żadnego dodatkowego aspektu posiadania 200-W i na chwilę obecną nie czuję, aby były to dobrze zainwestowane środki. Jakbyście postąpili w mojej sytuacji?

Co myślicie na temat zbiornika CWU Galmet Vulcan Kombi 150l?

Pozdrawiam.
    BUCKS
    Level 39  
    leop wrote:
    Z różnych kalkulatorów i informacji od dewelopera (nie podał dokładnej wartości zapotrzebowania na energię, ale stwierdził, że budynek jest energooszczędny) wychodzi zapotrzebowanie budynku na energię w granicach od 9-14kW,

Jeśli to nowy budynek to ja bym liczył np. 50W/m2 co dla 130m2 da moc 6,5kW na mrozy -20, czyli średnio 3,2kW, więc zapomnij o 9-14kW na potrzeby c.o..
    Nawet jak policzysz 60W/m2 to masz 7,8kW na mrozy -20 i średnio 3,9kW.
    Zorientuj się jaką moc ma kocioł, który proponuje deweloper, bo często w takich szeregowcach deweloperzy ładowali kotły o mocach minimalnych 7kW i potem mieszkańcy mieli problemy z ciągłą pracą kotła.

Wniosek z tego, że jak chcesz kupować kocioł 1-funkcyjny to najlepiej, aby miał on możliwie jak najniższą moc minimalną. W przypadku kotłów 1-funkcyjnych najniższe moce minimalne to poziom 2-3kW, a w przypadku kotłów 2-funkcyjncych minimum jest na poziomie 3-4kW.
    leop
    Level 13  
    Właśnie deweloper korzysta z instalatora który pracuje na Viessmannie i to w sumie mnie cieszy bo nie mam na swoim terenie problemu z serwisem. Najgorzej, że nie mogę porozmawiać bezpośrednio z instalatorem.
    Do takiego budynku oryginalnie miał być Vitodens 050-W. Z tego co pamiętam to on też ma zakres mocy 6.5-24kW. Czyli taki piec też średnio by się sprawdził?

Korzystając z Waszego doświadczenia chce uzyskać informację, czy poza samym kotłem + dodatkowo "pomocą montażową" z kroćcami jest coś co muszę kupić by 200-w pracował jak należy?
  • Helpful post
    BUCKS
    Level 39  
    leop wrote:
    Korzystając z Waszego doświadczenia chce uzyskać informację, czy poza samym kotłem + dodatkowo "pomocą montażową" z kroćcami jest coś co muszę kupić by 200-w pracował jak należy?

Jakie gadżety potrzebuje 200-W to nie wiem, bo nie siedzę w tych kotłach.

Ogólnie co do kotła kondensacyjnego to ja bym w miarę możliwości zamontował magnetyczny filtro odmulacz. Czystsza instalacja c.o. to mniej problemów na przyszłość z samym kotłem jak i z instalacją c.o. Owszem jest to dodatkowych obiekt, który może psuć estetykę pomieszczenia i może wymagać dodatkowe miejsce, którego może zwyczajnie brakować, bo deweloper leci wg schematu u wszystkich tak samo.

Ogólnie to przepłukałbym sobie instalację choćby czystą wodą przed podłączeniem kotła, bo zakładam, że jakieś osady mogą być w rurach i w instalacji, a lepiej, aby te osady nie wpadły do kotła i do wymiennika gdzie mogą się osadzić i czekać na kumulację osadów.
    Do samej instalacji warto dodać inhibitor korozji, by zminimalizować ryzyko tworzenia się nowych syfów w instalacji. Nie wiem jakie środki są dedykowane do podłogówki, bo ja mam tylko grzejniki.
    leop
    Level 13  
    BUCKS wrote:
    Ogólnie co do kotła kondensacyjnego to ja bym w miarę możliwości zamontował magnetyczny filtro odmulacz.

Co do filtra to już jest na mojej liście montażowej.
    Dziękuję Ci bardzo za odpowiedzi. Poczekam, może ktoś kto "siedzi" w Viessmannie da jakąś radę.