Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SoC + Transceiver Bluetooth Low Energy za 50 centów

ghost666 12 Lis 2019 14:33 501 1
 • SoC + Transceiver Bluetooth Low Energy za 50 centów
  Firma Dialog Semiconductor wprowadziła do swojej oferty nowy SoC zintegrowany z transceiverem Bluetooth 5.1. Jak twierdzi spółka, koszt dodania Bluetooth Low Energy (BLE) do danej aplikacji to pół dolara, co otwiera szansę na masowy rynek, jednorazowych urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) z BLE.

  Nowy układ DA14531, (zwany SmartBond Tiny), pozwala rozszerzyć łączność bezprzewodową na aplikacje, w których wcześniej było to zbyt trudne ze względu na rozmiar, pobieraną moc lub koszt. Oczekuje się, że SmartBond Tiny ułatwi łączność z obiektami takimi jak inhalatory do leków, dozowniki medyczne, wagi, termometry, glukometry i inne. DA14531 jest o połowę mniejszy od swoich poprzedników i jest dostępny w obudowach tak małych jak 2,0 mm x 1,7 mm. Wymaga on jedynie sześciu zewnętrznych elementów pasywnych, jednego źródła zegara i zasilacza, aby stworzyć kompletny system Bluetooth o niskim zużyciu energii. Dla deweloperów oznacza to, że może zmieścić się w elektronicznych rysikach, etykietach półek, sygnalizatorach lub aktywnych tagach RFID do śledzenia zasobów.

  Przyda się również producentom OEM, którzy chcą ułatwić klientom identyfikację produktów, takich jak aparaty fotograficzne, drukarki i routery bezprzewodowe. Z punktu widzenia konsumenta rozmiar i moc układu oznacza, że ​​można go również zintegrować ze zdalnymi sterownikami jako zamiennik systemów pracujących w podczerwieni (IR) lub do innych zastosowań, takich jak zabawki, klawiatury lub inteligentne karty kredytowe.

  DA14531 jest oparty na 32-bitowym rdzeniu ARM Cortex M0+ ze zintegrowaną pamięcią i pełnym zestawem analogowych i cyfrowych urządzeń peryferyjnych; Układ osiąga wynik 18300 na najnowszym IoTMark-BLE, testowym wskaźniku EEMBC dla łączności IoT. Firma twierdzi, że wynik jest o 35% lepszy niż jego najbliższego konkurenta. Jego architektura i zasoby pozwalają na wykorzystanie go jako samodzielnego bezprzewodowego mikrokontrolera lub jako rozszerzenia do bezprzewodowego przesyłu danych dla projektów z istniejącymi mikrokontrolerami.

  "Do tej pory BLE nie było na rynkach produktów jednorazowego użytku. Ten układ opracowywany jest od dwóch i pół roku w odpowiedzi na prośbę o wysoce zintegrowany układ o bardzo niskiej mocy dla rynku urządzeń jednorazowych" komentuje Adrie Van Meijeren, menedżer ds. Marketingu w Dialog Semiconductor. W rezultacie, jak mówi Van Meijeren, firma wyeliminowała zewnętrzne elementy i urządzenia, zmniejszyła rozmiar modułu radiowego i jego zapotrzebowanie na energię. "Jesteśmy mniej więcej w połowie zużycia energii przez naszych głównych konkurentów". Prąd pobierany podczas transmisji utrzymuje się na poziomie 3,5 mA; to o 40% mniej niż u konkurencji, prąd pobierany przy odbiorze wynosi 2,2 mA, 64% mniej niż pobierają inne układy. W czasie hibernacji układ zadowala 240 nA, o 20% mniej niż w innych tego rodzaju systemach.

  Van Meijeren powiedział, że główne aplikacje urządzenia dotyczą produktów jednorazowego użytku w zastosowaniach farmaceutycznych. Nie był niestety w stanie ujawnić, co to jest, typowym przykładem mogą być systemy monitorowanie leków o krytycznej temperaturze . Wszystko zaczyna się od rynku medycznego, ale dla tego sektora czas na wprowadzenie produktów na rynek jest długi, więc Dialog rozszerzył rynek docelowy na inne zastosowania. W rezultacie moduł jest już w masowej produkcji. Przedstawiciel Dialoga nie mógł ujawnić w jakich produktach zobaczymy nowy SoC, ale powiedział, że jest on skierowany do elektroniki użytkowej u klienta w Azji i produkt ten będzie dostępny na rynku do końca tego roku.

  Oprócz samego SoC, Dialog oferuje również cały moduł oparty na chipie DA14531, aby ułatwić klientom dodanie SoC do ich produktu, bez konieczności samodzielnej certyfikacji swoich platform, co oszczędza czas i koszty. Firma powiedziała, że ​​moduł przełamuje poziom 1 dolara za sztukę, obniżając próg kosztu dodania tej funkcjonalności do systemu. Moduł wykorzystuje połowę energii swoich poprzedników, a także innych konkurencyjnych modułów, dostępnych obecnie na rynku. Posiada on zintegrowany przetwornik DC-DC, który zapewnia szerokie napięcie zasilania (1,1 V do 3,3 V) i może pobierać energię bezpośrednio z przyjaznego dla środowiska, jednorazowego ogniwa lub baterii o różnej technologii.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335263

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9439 postów o ocenie 7378, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer Controls
 • #2
  grawastar1986
  Poziom 14  
  Miniaturyzacja jest imponująca. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było by możliwe zbudowanie takiego układu.