Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odpowietrzony grzejnik drabinkowy nie grzeje.

mich.stachowski 13 Nov 2019 09:18 2616 16
    mich.stachowski
    Level 2  
    Dzień dobry,

Mam problem z grzejnikiem drabinkowym w łazience. Mimo odpowietrzenia grzejnik jest zimny. Próbowałem odpowietrzyć raz jeszcze, ale od początku woda lała się ciągłym strumieniem.
    Na forum udało mi się wyczytać, że problemem może być zakręcony zawór powrotny. Nie wiem, czy to co zaraz opiszę na to wskazuje ale po spuszczeniu odpowietrznikiem niecałego 1l wody, dwa górne szczebelki zaczęły grzać, a później ostygły. Tak na logikę wydaje mi się, że to dlatego, że woda nie odpływa z grzejnika, więc dopiero kiedy zrobiło się trochę miejsca napłynęła "świeża" ciepła.
    Wrzucam zdjęcia poglądowo. Szczególnie prosiłbym o zwrócenie uwagi na zdjęcie zaworu (chyba) w zbliżeniu (na zdjęciu całego grzejnika jest on w lewym dolnym rogu). Zastanawiam się, czy to rzeczywiście zawór powrotny, bo wszystkie, które dotychczas widziałem w sieci miały jeszcze w środku jakiś dzyndzel. Odpowietrzony grzejnik drabinkowy nie grzeje. Odpowietrzony grzejnik drabinkowy nie grzeje. Odpowietrzony grzejnik drabinkowy nie grzeje.
    Wojtermet25
    Level 28  
    Witam.
    Tak dokładnie to zawór powrotny i wygląda na zakręcony. Musisz zdobyć taki klucz (imbusowy) i odkręcić go o 2_3 obroty. Tylko ostrożnie żeby nie wykręcić całkiem bo będzie kłopot. Najczęściej bezpiecznie to jest tak że ta część wykrecana pozostaje ok 2 mm poniżej krawędzi zaworu.
    mich.stachowski
    Level 2  
    Super, dzięki za odpowiedź! Po pracy spróbuję, bo chyba nawet mam taki rozmiar imbusa. A tak jeszcze z ciekawości zapytam, po co właściwie ktoś mógł ten zawór zakręcić, jeśli grzejnik nie był wymieniany albo serwisowany?
    Wojtermet25
    Level 28  
    Trudno powiedzieć. Nie znam historii (:
    Może komuś było za gorąco, chciał zaoszczędzić, zabierał się do remontu, grzejnik szumiał i jeszcze wiele innych powodów dla nas do końca nie zrozumiałych 😀.
    Najważniejsze żeby zaczął grzać po odkreceniu.
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Czy aby ciepło z grzejnika nie idzie na głowicę termostatyczną. Jeśli tak, to ona (głowica) fałszywie wykrywa temperaturę łazienki (czuje promieniowanie z grzejnika) i przymyka przepływ. Czy jak się przekręci tę głowicę na max. to też są problemy z grzaniem? Swoją drogą, można pomiędzy głowicę a grzejnik wstawić jakiś kartonik (tylko na wysokości głowicy), by ciepło z grzejnika nie uderzało wprost na głowicę. Zawór na powrocie powinien być odkręcony prawie do końca (ale z zachowaniem ostrożności, by nie wyleciał z gwintu, gdyż wtedy - potop w gorącej wodzie). Swoją droga, nie wiadomo, jak jest nastawione kryzowanie. Nie bardzo widać, jaka to głowica (więc jaki zawór na zasilaniu) - kryzowanie ustawia się zawsze po zdjęciu głowicy (jeśli to zawór Danfoss, to nie wymaga specjalnych narzędzi, Honeywell- potrzeba odpowiedniego kluczyka, a Herz wymaga już specjalnych narzędzi). Może być tak, że np. kryzowanie jest ustawione na 1 i wtedy przepływ czynnika grzewczego przez kaloryfer jest minimalny i grzejnik może (prawie) w ogóle nie grzać.
    ta_tar
    Level 38  
    Jeszcze raz spróbuj odpowietrzyć tylko w ten sposób:
    1. zakręć głowicę na zero (ważne przy odpowietrzeniu aby woda do grzejnika dostawała się powrotem - z dołu)
    2. sprawdź czy masz odkręconą tą śrubę na zaworze powrotnym
    3. następnie ponów odpowietrzenie aż będzie leciała tylko woda
    4. zakręć odpowietrzenie, otwórz głowicę na max i poczekaj aż woda ciepła przepłynie przez grzejnik.
    radek3p
    Level 12  
    Jeśi grzejnik nie jest podniesiony w stronę odpowietrznika to powietrze nie przedostanie sie do odpowietrznika,a z fotki wygląda że nie jest pochylony.Jaki jest układ C.O otwarty,zamknięty?
    palmus
    Level 33  
    Nawet jak mu powietrze zostanie w lewym górnym rogu czy częściowo w ostatnim szczebelku (watpię) to bez znaczenia.
    Można nawet po sapersku zluzować zaślepkę i ten łyk powietrza usunąć.
    Moim zdaniem to nie powietrze jest powodem niegrzania.Albo zawór powrotny albo zawieszony grzybek w zawodzie termo.
    Zbigniew Rusek
    Level 36  
    Czy to może jest w Krakowie? Jeśli tak (szczególnie os. Ugorek lub okolice) to mógłbym wpaść i zobaczyć.
    rowciu
    Level 9  
    Witam.
    Mam podobny problem,grzejnik ma wejście i wyjście od dołu , wg instrukcji bez różnicy jak podłączenia ale jest podłączone z lewej wejście a z prawej wyjście. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe a to jedyny grzejnik w domu. Po odpowietrzeniu grzejnika woda leci ciurkiem ale napełnia się zimna wodą. Próbowałem napełnić ciepła przy zakręconym wyjściu i tak się też stało, tylko bo odkreceniu wyjścia znów zrobił się zimny. Bardzo proszę o pomoc.
    Mierzejewski46
    Level 34  
    Po sposobie podłączenia tego grzejnika wszystkiego można się spodziewać.. Jestem ciekaw kto go tak podłączył w sensie nieprawidłowo. Sprawdź zawór termostatyczny. Zdejmij głowicę i zobacz czy trzpień się wciska. Zablokij go na pozycji wciśnięty nawet opaską trytką. Może zacięty jest.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Mierzejewski46 wrote:
    Jestem ciekaw kto go tak podłączył w sensie nieprawidłowo.

Czyli, że od dołu czy, że w obieg podłogówki?

rowciu wrote:
    Próbowałem napełnić ciepła przy zakręconym wyjściu i tak się też stało, tylko bo odkreceniu wyjścia znów zrobił się zimny.

Podeślij foto układu podłogowego.
    Prawdopodobnie pompa od podłogówki zamiast z kotła ciągnie częściowo z tego grzejnika.
    rowciu
    Level 9  
    Instalacje robił mi hydraulik który po remoncie nie miał czasu przyjść podłączyć grzejnika wiec sam to zrobiłem . Załączam zdjęcia grzejnika i sterowania podlogowki.
    Odpowietrzony grzejnik drabinkowy nie grzeje. Odpowietrzony grzejnik drabinkowy nie grzeje.

Dodano po 5 [minuty]:

Zapomniałem napisać ze zawor od grzejnika to ten ostatni po prawej mała zdjęciu.
    piracik
    Moderator of Heating systems
    Jaki masz przepływ na tej pętli do grzejnika?

Może pomyliłeś zasilanie z powrotem?
    rowciu
    Level 9  
    Wg instrukcji grzejnika nie ma różnicy do którego wepne zasilanie i powrót. Zasilanie mam po lewej.
    ta_tar
    Level 38  
    rowciu wrote:
    Wg instrukcji grzejnika nie ma różnicy do którego wepne zasilanie i powrót. Zasilanie mam po lewej.
    Pokaż nam cały grzejnik z zaznaczeniem gdzie masz zasilanie a gdzie wpięty powrót. Fragmenty instrukcji też możesz pokazać z tym wpisem.
    rowciu
    Level 9  
    Zaznaczone wejście. Niestety żona wyrzuciła instrukcje. Odpowietrzony grzejnik drabinkowy nie grzeje.