Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Migomat Schwartzmann 200A płytka posuwu drutu.

Grzegorz_madera 13 Nov 2019 10:20 1008 5
 • #1
  Grzegorz_madera
  Level 37  
  Witam. Maszyna jak w temacie (chińczyk w czystej postaci). Migomat nowy (tzn. nieużywany przez dwa lata po zakupie, gwarancji już nie ma). Przy pierwszym spawaniu uszkodził się rezystor mocy na płytce posuwu drutu. Po 2 metrach wyspawanego drutu z rezystora zaczęło się dymić, a po kolejnych 2 metrach stopiła się cyna na ścieżkach i zwęgliła się płytka jak widać na zdjęciu.
  Migomat Schwartzmann 200A płytka posuwu drutu.
  Schemat płytki to kopia sterowania z Einhella z niewielkimi zmianami kilku rezystorów.
  Migomat Schwartzmann 200A płytka posuwu drutu.
  Jedyna różnica między Schwartzmannem a Einhelem to taka, że w pierwszym zastosowano silnik serii 550, a w drugim jest 370. Silnik w Schwartzmanie pobiera 1,8-2A, co powoduje prawie 20W wydzielonej mocy w rezystorze. Chcę wstawić 3 albo 4 rezystory połączone równolegle żeby zwiększyć możliwość rozproszenia mocy, ale jest to trochę jak maskowanie syfa pudrem. Czy ktoś spotkał się już z takim przypadkiem w tym sprzęcie? Czy ten typ tak ma, czy szukać dalej np. w samym napędzie czy w palniku przyczyny zwiększonego poboru prądu przez silnik?
 • #2
  kot mirmur
  Level 33  
  Możesz dołączyć ten schemat w innym formacie?Za boga nie mogę go otworzyć, a na tym małym obrazku nic nie widać. Dodaj zdjęcie silnika , jak możesz.
 • Helpful post
  #4
  kot mirmur
  Level 33  
  No niestety, jak się zasila silnik 12V z dużo większego napięcia, to ten nadmiar woltów trzeba gdzieś odłożyć. Sugerował bym- nie zawracać sobie głowy tymi rezystorami, tylko zastosować silnik 24V. Z trafa spawalniczego, skąd on jest zasilany, wychodzi najmniej 18VDC. A jak nie, to można dodać trafo pomocnicze 12V do zasilania samego silnika- bardziej stabilny posuw drutu, ale sporo przeróbek.
 • #5
  Grzegorz_madera
  Level 37  
  Tak by było najlepiej i chyba tak zrobię jak tylko znajdę odpowiednie trafo. A na razie zastosuję rezystor większej mocy i zobaczymy jak długo podziała. W Einhelu nie było problemów, bo był mniejszy silnik. A tutaj skośnoocy nie przewidzieli większego poboru prądu i rezystor 10W okazał się za słaby.
 • #6
  Grzegorz_madera
  Level 37  
  Zamontowałem 4 rezystory 20Ω/10W połączone równolegle, co dało 5 Ω rezystancji zastępczej. Ich temperatura jest teraz do zaakceptowania. Tyle, że spawanie tym wynalazkiem to tragedia. Winny jest dławik wyjściowy, który ma 6 zwojów na rdzeniu 6 cm². Temat zamykam.