Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Rozdzielacz pod這gowy + rotametr

13 Lis 2019 13:24 933 15
  • Poziom 14  
    Mam pytanie odno郾ie poprawnego pod陰czenia rozdzielacza:
    Rozdzielacz pod這gowy + rotametr

Pytanie:
    G這wica termostatyczna zamontowana jest na powrocie, czy wtedy rurka kapilarna powinna te by zamontowana na powrocie czy na doj軼iu?

Chc dokupi rotametry na doj軼iu w celu wyregulowania wszystkiego czy r闚nie potrzebuje nypla do tego zestawu ze zdj璚ia, czy wystarczy odkr璚i te za郵epki z g鏎y i wkr璚i rotametry.

No i sam rotametr - na aukcjach ceny od 18->50z - kto mo瞠 co poleci?
  • Poziom 38  
    skyguy napisa:
    czy wystarczy odkr璚i te za郵epki z g鏎y i wkr璚i rotametry
    Nie , rotametr nie bedzie w takim pod豉czeniu dzia豉 . Proponuj zrezygnowa z pomys逝 monta簑 rotametr闚 , niepotrzebnie skomplikujesz porz康nie wykonany rozdzielacz , a prawie nic nie zyskasz. :cry:
  • Poziom 37  
    Witam. Grupa mieszaj帷a jest ok. Kup rozdzielacz 8 obwod闚 do pod這g闚ki. Wymie belki (na dole rotametry a u g鏎y zaworki pod silowniki) wtedy bedzie cacy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Og鏊nie ch耩 do這瞠nia rotametr闚 wzi窸a si z nier闚nomiernego nagrzewania pod這gi.

brofran
    - dlaczego rotametr w takim uk豉dzie nie b璠zie dzia豉?

W0jtek92
    - to nie jest rozdzielacz do pod這g闚ki? Dlaczego sugerujesz go wymieni?
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    skyguy napisa:
    Mam pytanie odno郾ie poprawnego pod陰czenia rozdzielacza:
    G這wica termostatyczna zamontowana jest na powrocie, czy wtedy rurka kapilarna powinna te by zamontowana na powrocie czy na doj軼iu?

Moim zdaniem czujnik od g這wicy z kapilar powinien by na belce dolnej - tej gor帷ej - zasilaj帷ej. Tak jest przynajmniej w instrukcji firmy KAN-Therm: instrukcja

Odno郾ie przep造womierzy - to rzeczywi軼ie pomagaj wyregulowa przep造wy i grzanie. Moim zdaniem powiniene zamontowa rotametry takie jak w rozdzielaczach KAN-Therm, ale zagl康a貫m do ich cennik闚 i nie znalaz貫m samych rotametr闚. Mo瞠 zadzwo do dzia逝 technicznego tej firmy i mo瞠 jako ci je przy郵? Mo瞠 ca陰 belk t doln ci prze郵?
  • Poziom 37  
    Witam. Sugeruj wymian rozdzielacza z uwagi na fakt 瞠 nie wiesz jaki aktualnie przep造w ma dana p皻la i regulacja ka盥ej z osobna bez rotametr闚 potrwa豉 by wieki.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    G這wic masz na zasilaniu - g鏎na rura
    Kapilara powinna te by na zasilaniu - dolna belka

Zasilanie z kot豉 ma by u g鏎y. Sprawd czy tak jest.
  • Poziom 14  
    No wi璚 zdecydowa貫m si o informacje u 廝鏚豉.
    I tak:
    - kapilara pow璠rowa豉 na dolna belk - na zasilanie - poza tym instalacja jest OK (tak jak radzili軼ie)

- na dolnej belce s zawory do regulacji przep造wu ( wymiana na rotametry nic by tu nie da豉)
    (dla potomnych: du篡 imbus kt鏎y wida na zaworze s逝篡 do kontrowania ustawienia, w 鈔odku jeszcze jest mniejszy do ustawiania samego przep造wu)

Regulacja zawor闚:
    - regulacja nie polega na ustawieniu jednakowego przep造wy we wszystkich p皻lach
    - ustawienia zawor闚 przep造wu powinny wynika z projektu - ile ciep豉 potrzebne do ogrzania pomieszczenia, d逝go軼i rur kt鏎璠y id itd...

Ja nie mia貫m projektu wi璚 jedyny spos鏏 to organoleptyczny:
    - odkr璚amy wszystkie zawory
    - je郵i kt鏎e z pomieszcze jest niedogrzane to przykr璚amy wszystkie zawory opr鏂z p皻li niedogrzanego pomieszczenia - pr鏏y do skutku
    - je郵i pomieszczenie jest przegrzane to przykr璚amy tylko zaw鏎 od pomieszczenia przegrzanego pr鏏y do skutku

Mi to zaj窸o kilka dni - ze wzgl璠u na bezw豉dno嗆 ca貫go uk豉du - robi貫m korekt i czeka貫m do nast瘼nego dnia by oceni wynik.

Teraz jest ju komfortowo - tam gdzie ma by ciep這 jest, tam gdzie ma by ch這dniej jest ch這dniej.

Dodam, 瞠 wspomog貫m si kamera termowizyjn - 豉twiej by這 oceni np. kt鏎a p皻la od salonu si przegrzewa itd.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    skyguy napisa:
    na dolnej belce s zawory do regulacji przep造wu

Spece pewnie wiedzieli , my nie. :D
    A doszed貫 do czego s niebieskie " kapturki " na belce g鏎nej ?
  • Poziom 14  
    Tak to s maskownice zawor闚 do termostat闚.
    Mo積a nimi r闚nie ogranicza przep造w w p皻li, ale s z bardzo mi瘯kiego tworzywa - nie nadaj si do d豉wienia zaworu.
    Pod nimi znajduj si standardowe zawory pod termostaty.
  • Poziom 9  
    Widz 瞠 trafi貫m na taki sam rozdzielacz jak u mnie. W listopadzie uruchomilem piec gazowy i od kilku dni pr鏏uje wyregulowa na tym rozdzielaczu przep造wy tak aby w mojej 豉zience by這 cieplej niz w innych pomieszczeniach. By貫m przekonany ze to w豉郾ie g鏎ne kapturki za to odpowiadaj a tutaj okazuje si ze dolne. Dasz mi jak捷 podpowied jak to wyregulowa? Czy te dolne zaworki na imbus domy郵nie s otwarte na max?
  • Poziom 14  
    Tak, u mnie by造 dokr璚one.
    Pokr鏒ce jak chcesz gdzie podnie嗆 temperatur to musisz dokr璚a inne zawory.
    Jak jakie pomieszczenie si przegrzewa這 to dokr璚a貫m ten jeden zaw鏎 o 0.5 obrotu i czeka貫m.
    U mnie zamkni璚ie zaworu to 5.5 obrot闚. Regulowa貫m co 0.5 obrotu i czeka貫m na wyniki do nast瘼nego dnia i przez ca造 dzie okre郵a貫m czy jest OK i zostawia貫m albo kr璚i貫m dalej. Interesowa貫m si zawsze pojedynczymi p皻lami i na nich si skupia貫m.

Inercja uk豉du jest du瘸 oko這 8h. Dlatego trzeba na to troch czasu po鈍i璚i.
    Mi to trwa這 ze 2 tyg i jestem zadowolony z efektu.

Wydaje mi si (cho nie jestem specjalist) 瞠 ka盥a instalacja powinna by regulowana organoleptycznie - dokr耩 poczekaj zobacz czy Ci pasuje.

Mo瞠 jaki instalator by si wypowiedzia czy tylko z projektu mo積a poprawnie ustawi ogrzewanie pod這gowe. Moim zdaniem wst瘼nie mo瞠 i tak, ale jest tak du穎 zmiennych 瞠 i tak b璠zie wymaga這 to doregulowania.
    Materia造 do budowy budynku, okna, p馧noc-po逝dnie, dach - nie da si na bazie projektu okre郵i ile konkretnie dane pomieszczenie b璠zie potrzebowa ciep豉.
  • Poziom 9  
    Ok, a czy tymi g鏎nymi kapturkami te sterujesz?
  • Poziom 14  
    Dolne zawory s逝膨 do regulacji przep造wu tak aby wszystkie pomieszczenia nagrzewa造 si r闚nomiernie - lub zgodnie z Twoim oczekiwaniem.

Na g鏎ne mo積a za這篡 g這wice termostatyczne z wyniesionymi czujkami temperatury do danego pomieszczenia. I w闚czas w zale積o軼i jak si pomieszczenia nagrzewaj za dania zaworki sobie przykr璚aj przep造w.
    Mo積a nimi samemu sterowa ale raczej to si mija z celem ze wzgl璠u na bezw豉dno軼i i brak odniesienia do temperatur w pomieszczeniu.

Ja mam du瞠 okna i czu r騜nic w ci庵u dnia jak s這鎍e przechodzi z jednej na drug stron i w闚czas pomieszczenia r騜nie si rozgrzewaj.
    Ja na razie t zim przetrzymam zobacz mo瞠 w przysz造m roku cos za這輳 do kluczowych pomieszcze.
  • Poziom 9  
    Dzi瘯i za info, generalnie tak jak m闚isz bezw豉dno嗆 systemu jest na tyle du瘸 瞠 po zakr璚eniu dolnej zworki, dopiero po jednym dniu pomieszczenie si wych這dzi這.
    Masz pomys jak zwi瘯szy temperatur na ostatniej najd逝窺zej p皻li? (lazienka) Delikatnie przykr璚i wszystkie inne p皻le?
  • Poziom 14  
    Tak, przykr璚asz wszystkie inne, proponuj tak max 90 maksymalnie bo sumarycznie przep造w powinien si du穎 zwi瘯szy i czeka na efekt.
    Jak b璠ziesz musia skr璚i na tyle 瞠 b璠 inne pomieszczenia niedogrzane to wtedy podwy窺z temperature na piecu.