Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modem Orange FunBox 2.0 zasięg wifi.

13 Lis 2019 14:15 597 29
  • Poziom 30  
    Witam, czy można w jakiś sposób polepszyć zasięg wifi? Modem chciałbym zabudować nad podwieszanym sufitem i nie wiem czy nie pogorszy to zasięgu.

Pozdrawiam.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Oczywiście - stosując lokalne AP, podłączone przewodowo z routerem głównym.
  • Poziom 30  
    Można jaśniej? bo jak już zabuduje sufit to nic nie zrobię :-(
    sebaele22 napisał:
    Można jaśniej?

Lokalny AP, to oddzielne urządzenie.
    A połączenie przewodowe, to połączenie tego (AP i FB) razem przewodem RJ45.
    sebaele22 napisał:
    jak już zabuduje sufit to nic nie zrobię

A pomyślałeś o wentylacji dla tego urządzenia, co w razie konieczności jego wymiany, konieczności resetu guzikowego itd
  • Poziom 30  
    Tak pomyślałem, zrobie kratkę rewizyjną :-)

Dodano po 1 [godziny]:

AP czyli?

Dodano po 5 [godziny] 41 [minuty]:

Może ktoś podpowiedzieć co musiałbym zakupić aby poprawić dany zasięg?
    sebaele22 napisał:
    Może ktoś podpowiedzieć co musiałbym zakupić aby poprawić dany zasięg?

Np. typowy Ubiquiti AC Lite, lub jakiś router który może udawać po skonfigurowaniu AP.
  • Poziom 30  
    Może inaczej od modemu Orange chce przeprowadzić po 1 przewodzie na pokój.
    Cały modem chciałbym schować nad podwieszanym sufitem gdzie później będzie kratka rewizyjna w czasie awarii itd.

A może zakupić wzmacniacz sygnału?
    Pamiętaj, że każde obudowanie urządzenia Wi-Fi powoduje jakieś tłumienie. Te kilka decybeli może potem zabraknąć.
    sebaele22 napisał:
    A może zakupić wzmacniacz sygnału?
    Repeater? Zmniejsza o połowę szybkość i pogarsza stabilność. W dodatku musi być dobrze zlokalizowany - testy!
    sebaele22 napisał:
    AP czyli?

https://elektrykadlakazdego.pl/router-czy-access-point/
  • Poziom 30  
    Więc pytam co najlepiej zrobić dokupić jak podłączyć itd
    Bo jak na razie to nie otrzymałem konkretnej wiadomości.
    sebaele22 napisał:
    na razie to nie otrzymałem konkretnej wiadomości.
    Żeby dostać konkretne odpowiedzi, należałoby podać konkretne dane. Choćby wielkość lokalu, jedna kondygnacja czy więcej, plan, ściany, sąsiedzi, domek czy blok itd. itp. "Jak polepszyć zasięg" to za mało. Gdybym miał komuś zaprojektować sieć, musiałbym zrobić wizję lokalną i wykonać testy już istniejącego rozwiązania albo środowiska, jeśli są sąsiedzi.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3158772.html
    Bez tego to tylko do wróżki.
  • Poziom 30  
    Mieszkanie znajduje się w 4 piętrowym bloku.
    Na chwile obecną modem mam w przedpokoju pomiędzy pokojami.
    Jestem w trakcie remontu i będę chciał do każdego pomieszczenia doprowadzić przewód RJ45 od modemu tak na przyszłość bo może coś będzie podłączone przewodowo.
    Sufit jeszcze niepodwieszony więc pomyślałem aby go tam schować i wykonać kratkę rewizyjną ale zapewne to pogorszy sygnał a wieszać go na ścianie pod sufitem nie bardzo mi odpowiada.
    sebaele22 napisał:
    Więc pytam co najlepiej zrobić dokupić jak podłączyć itd
    Bo jak na razie to nie otrzymałem konkretnej wiadomości.

KOCUREK1970 napisał:
    Ubiquiti AC Lite, lub jakiś router który może udawać po skonfigurowaniu AP.

A to nie są konkretne podpowiedzi?
  • Poziom 30  
    Konkretna może być dla tych osób co się znają itd.
    Jeśli zadałem pytanie to chyba jasne że nie miałem styczności jeszcze z tym.
    No nic chyba nie uzyskam konkretniejszej odpowiedzi.
    Moderowany przez jimasek:

Zwracam uwagę na wypowiedzi w kierunku osób chcących bezinteresownie pomagać. Jest ich coraz mnie.
    3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

sebaele22 napisał:
    Jestem w trakcie remontu i będę chciał do każdego pomieszczenia doprowadzić przewód RJ45 od modemu tak na przyszłość bo może coś będzie podłączone przewodowo.
    I to jest najlepsze rozwiązanie. Router ma pewnie kilka wyjść, można te kable podłączyć. Ale nadal nie wiemy, ty pewnie jeszcze też, jakie będą potrzeby. Ile tych kabli ma być. To zależy od trybu życia. Punkty dostępowe Wi-Fi, komputer (jeden czy więcej), telewizor, dekoder, konsola do gier, jakiś NAS do przechowywania plików, drukarka itp. itd. Listę można skrócić albo rozszerzyć. Kable powinny się zbiegać przy routerze głównym, pewnie trzeba dodać switch. Jak tego będzie dużo, to upychanie w tym suficie może być niezbyt dobrym rozwiązaniem.
    Jak widać, bez dokładnego planu potrzeb i możliwości, trudno coś konkretnego doradzać.
  • Poziom 30  
    Tak modem ma kilka wyjść lecz wyprowadzę tylko 3 przewody na 3 pokoje więcej mi nie trzeba.
    Jedynie chciałbym polepszyć zasięg wifi.
  • Poziom 41  
    Czyli musisz mieć swoich bo po podłączeniu AP zabraknie gniazda dla jednego pokoju.
    Łopatologicznie: do Funboxa podłączasz switch, do switcha podłączasz kolejne przewody, które będą prowadzić do pokojów i do Access Pointa (urządzenie, które podłączasz kablem do routera głównego i stawiasz w innym miejscu mieszkania, uzyskujesz w ten sposób wzmocnienie sygnału bez straty jego siły i jakości, które to stracisz używając repeatera). Acces point sprawiasz w drugim końcu mieszkania, do pokojów polecam po 2 przewody bo, że teraz nie potrzebujesz więcej nie znaczy, że kiedyś ich nie wykorzystasz.
    Czy teraz masz jaśniejszy obraz sytuacji?
  • Poziom 30  
    Co do wyjść LAN z modemu to jest ich więcej niż 3 więc spokojnie wystarczy do podłączenia na pokoje jak i również do podłączenia tego Access Point.
    Tak się zastanawiam czy wogule jest sens wieszać modem Orange w przedpokoju? Czy po prostu lepiej go umieścić w pokoju na biurku a na suficie taki Access?
  • Poziom 41  
    Możesz i tak zrobić. Switch nie konieczny skoro masz 100% pewności, że nie będziesz w przyszłości potrzebował wiecej kabli.
    Eh, nieprzemyślane oszczędności. W przyszłości będziesz potrzebował więcej przewodów i będzie problem. Wifi nie jest w stanie przekazać tego, co oferuje łącze światłowodowe. Będziesz płacił za łącze, którego nie będziesz w stanie wykorzystać, ale kto bogatemu zabroni...
    Z jednego punktu w mieszkaniu (np przedpokój) połóż po minimum dwa przewody do każdego pokoju, do salonu minimum cztery. Do tego przewody do AP, przy czym zasięg sieci 5GHz to maksymalnie jedna ściana, więc tych AP pewnie będzie dwa lub trzy. Położenie przewodów to grosze (drugi przewód w już wykutej bruździe to może 20zł!) a dokupienie w przyszłości przyzwoitych "rozgałęźników" to minimum 200zł za sztukę.
    Jako AP możesz kupić kompletny system Unifi UAP AC Lite, oczywiście wifi w FB wtedy wyłączasz. Switch kupujesz gigabitowy, niezarządzalny, minimum 8-16 portów, producent dowolny. Podłączasz switch do FB, komputery stacjonarne, dekodery, konsolę, TV przewodami do switcha. AP wykorzystywane wtedy jest tylko przez urządzenia mobilne. Taka sieć posłuży Ci na lata, ale Twój wybór, czy zrobisz teraz porządnie, czy potem będziesz płacił grubą kasę za dodatkowe urządzenia.
  • Poziom 30  
    Sory ale nadal nic z tego nie rozumiem :-(...
  • Poziom 30  
    Jak całość podłączyć, co kupić itd.
    Czy modem z orange zostawiać w przedpokoju czy dać go do pokoju i następnie sparować z access point?
    Czy dany Access Point potrzebuje 1 sztukę czy 2 sztuki?
    Jaki byłby najlepszy lecz nie za drogi.
    Jak już pisałem podłącze z modemu przewody na pokoje, na każdy pokój po przewodzie.
  • Poziom 41  
    Jak podłączyć napisałem tutaj, pomijasz switch skoro upierasz się, że dasz po jednym kablu, tak jakby kosztowały majątek.
    Co kupić? Też dostałeś odpowiedź, post #6, np. Ubiquiti AC Lite. Ile ich potrzebujesz? Zależy jak duże masz mieszkanie, ja bym dał 1 w przeciwnym miejscu do ustawienia Funboxa.
    Gdzie postawić modem? To już Twoja wola.
    sebaele22 napisał:
    Czy modem z orange zostawiać w przedpokoju
    Bez planu mieszkania, pomiarów otoczenia i określenia z jakiej częstotliwości (2,5 czy 5GHz) masz korzystać nie ma odpowiedzi!
    sebaele22 napisał:
    czy dać go do pokoju i następnie sparować z access point?
    Co rozumiesz przez "sparować" i "access point"? Access point z reguły łączy się z modemem kablem. Parować można np. repeater, ale to bardzo kiepski pomysł. Jeśli do pokojów planujesz po jednym kablu, to wystarczy na kolejny access point, ale nie na inne urządzenia.
  • Poziom 30  
    Czyli access Point podłączam kablem? Jaki ten Access Point zakupić? Czy 1 sztuka wystarczy?
  • Poziom 41  
    Tak, kablem.
    Jaki AP? Nie czytasz tego,co się do Ciebie pisze. Np. Unifi UAP AC Lite.
    Czy wystarczy 1? Tego nie wie nikt ale raczej tak.
    sebaele22 napisał:
    Czyli access Point podłączam kablem? Jaki ten Access Point zakupić? Czy 1 sztuka wystarczy?

Czy kolega czyta?
    IC_Current napisał:
    Eh, nieprzemyślane oszczędności. W przyszłości będziesz potrzebował więcej przewodów i będzie problem. Wifi nie jest w stanie przekazać tego, co oferuje łącze światłowodowe. Będziesz płacił za łącze, którego nie będziesz w stanie wykorzystać, ale kto bogatemu zabroni...
    Z jednego punktu w mieszkaniu (np przedpokój) połóż po minimum dwa przewody do każdego pokoju, do salonu minimum cztery. Do tego przewody do AP, przy czym zasięg sieci 5GHz to maksymalnie jedna ściana, więc tych AP pewnie będzie dwa lub trzy. Położenie przewodów to grosze (drugi przewód w już wykutej bruździe to może 20zł!) a dokupienie w przyszłości przyzwoitych "rozgałęźników" to minimum 200zł za sztukę.
    Jako AP możesz kupić kompletny system Unifi UAP AC Lite, oczywiście wifi w FB wtedy wyłączasz. Switch kupujesz gigabitowy, niezarządzalny, minimum 8-16 portów, producent dowolny. Podłączasz switch do FB, komputery stacjonarne, dekodery, konsolę, TV przewodami do switcha. AP wykorzystywane wtedy jest tylko przez urządzenia mobilne. Taka sieć posłuży Ci na lata, ale Twój wybór, czy zrobisz teraz porządnie, czy potem będziesz płacił grubą kasę za dodatkowe urządzenia.
  • Poziom 30  
    Panowie w takim razie zakupie Unifi UAP AC Lite...
    Unifi UAP AC Lite chciałbym założyć na suficie w przedpokoju.
    FunBox 2.0 zostawiłbym już w 1 pokoju.
    Do pozostałych pokoi doprowadzę po przewodzie myślę że to wystarczy.
    Ale co z Unifi UAP AC Lite do niego również potrzebny przewód z FunBox 2.0? Piszecie że tak a na filmach widzę inne połączenie poprzez zasilacz bez podłączania do modemu.
    Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to podłączyć?
  • Poziom 41  
    Zasilacz jest do połączenia POE, czyli poprzez taki zasilacz skrętką podajesz napięcie do AP. W ten sposób w miejscu AP (np. na suficie) nie musi być gniazda sieciowego 220V.
    Co do podłączenia AP - tak, musisz podłączyć go kablem do modemu.
    Oszczędzaj., Dobrze myślisz, trzeba być jak prawdziwy urzędnik państwowy, albo manager w PKP. Nie układaj przewodów, jeden przewód na pewno starczy. Daję Ci gwarancję, że w przyszłości przez najbliższe 30 lat nic się nie zmieni, technika nie pójdzie do przodu i nigdy nie nic brakowało nie będzie ;-).
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18284798#18284798