Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80

SylwekK 13 Lis 2019 21:24 1365 7
  • Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80
    Dzisiaj projekt z serii podrasowanie sprzętu do potrzeb :)
    Jako, że mam trochę wspólnego z muzyką i lubię trochę pograć na bębnach to po propozycji szwagra co by razem poćwiczyć (on gra na gitarze basowej) długo się nad propozycją nie zastanawiałem. Problemem było tylko nie przeszkadzać domownikom. Perkusja jest elektroniczna więc hałasu nie robi, a gitara też prawie niesłyszalna bez wzmacniacza. Szwagier skołował mikser i pierwsze giercowanie testowe jako tako odbyliśmy. Jednak z racji, że jego słuchawki i moje są całkiem różne to standardowy rozdzielacz wtyczkowy "na krótko" kiepsko się sprawdził. Moje słuchawki były dość głośne, a jego duuuużo cichsze. Można się było bawić w zewnętrzne aktywne rozdzielacze, ale to kolejne kable, o które można się potknąć i więc ta idea od razu upadła. Po uzyskaniu jego błogosławieństwa na przeróbkę po jednym wieczorku wzmacniacz z dodatkowym w pełni niezależnym wyjściem słuchawkowym był gotowy.
    Założenia były takie:
    1. Zmieścić wszystko w obudowie
    2. Ma grać z podobną głośnością i barwą co główne wyjście słuchawkowe.
    3. Ma nie wpływać na brzmienie miksera.

Właściwie wszystkie założenia zostały spełnione chociaż jest jedno "ale". Użyty wzmacniacz TDA7050 to bardzo prosta aplikacja i mam wrażenie, że przy głośniejszym słuchaniu wprowadza zniekształcenia. Jednak ze względu, że zależało mi na czasie, a tych kostek kilka miałem to decyzja o jego wykorzystaniu była właściwie z urzędu. Tym bardziej, że układ nie wymaga wielu elementów i można go łatwo upchać w obudowie. A to było w sumie wyzwanie - w tym mikserze znalazłem tylko odrobinę swobody z przodu urządzenia między płytką drukowaną, a obudową dosłownie cm luzu. O ile potencjometr ładnie się schował to gniazdo przeoczyłem i musiałem drugi otwór wiercić, żeby pod płytką się zmieściło, bo 2mm za długie i o płytkę haczyło.
    Przyłączenie wzmacniacza do płytki to już formalność. Po ściągnięciu serwisowego manuala znalazłem najbardziej optymalne punkty, do których można się wpiąć bez wpływu na dźwięk dla pozostałych modułów miksera. Zasilanie miksera to symetryczne +-15V, a TDA7050 to max 6V dlatego zastosowałem stabilizator 7805 z masy i linii +15V. Właściwie w ogóle się nie grzeje, ale żeby gustowna pajęczynka się solidnie trzymała to przykręciłem go do obudowy.
    Po uruchomieniu można powiedzieć, że wszystko działało, jednak nie do końca tak jak bym chciał. Bardzo obcięte było dolne pasmo i zdecydowanie za głośno grało. Poszerzenie pasma załatwiła wymiana kondensatorów (wej z 1u na 10u, wyj z 10u na 100u) natomiast z ustawieniem poziomów bawiłem się dzielnikiem rezystorowym. Na PR miejsca nie było, a i tak regulacja byłaby niewygodna. W końcu udało mi się dobrać tak rezystory aby efekt był zgodny z oczekiwanym. Kanały brzmią bardzo podobnie. Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje scalonych wzmacniaczy do których prawie nic zewnętrznego się nie podpina (jak TDA7050) i pracują przy wyższym napięciu to bardzo chętnie poznam. A jak by jeszcze były lepsze jakościowo to już w ogóle było by super :) - pomyślał bym o kolejnej modyfikacji.

Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80 Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80 Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80 Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80 Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80 Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80 Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80

Podsumowując. Projekt to luźna propozycja rozbudowy właściwie każdego sprzętu (w którym oczywiście jest jakaś odrobina miejsca) gdzie potrzeba dodatkowego wyjścia słuchawkowego. Nie jest to czynność skomplikowana, a daje wiele radości i jest baaardzo praktyczna.
    Koszt - z szuflady, może z 10zł + kawałek wieczora.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    SylwekK
    Poziom 30  
    Tu można zajrzeć www.sylwekkuna.com
    SylwekK napisał 2098 postów o ocenie 1873, pomógł 68 razy. Mieszka w mieście Lipsko. Jest z nami od 2007 roku.
  • PCBway
    Darno
    Poziom 1  
    Sprawdź w Google wzmacniacz słuchawkowy CMoy. Zasilanie symetryczne +-15V spokojnie wytrzyma.
  • PCBway
    rb401
    Poziom 35  
    SylwekK napisał:
    Właściwie wszystkie założenia zostały spełnione chociaż jest jedno "ale". Użyty wzmacniacz TDA7050 to bardzo prosta aplikacja i mam wrażenie, że przy głośniejszym słuchaniu wprowadza zniekształcenia. Jednak ze względu, że zależało mi na czasie, a tych kostek kilka miałem to decyzja o jego wykorzystaniu była właściwie z urzędu.

Osobiście widzę problem nie tyle w aplikacji układu co niskim napięciu zasilania jakie narzuca TDA7050. Nawet teoretyczne w Twojej konstrukcji (choć praktycznie będzie to znacznie mniej) 5Vpp na słuchawki to może być zdecydowanie za mało, przy wymogach dużej dynamiki. I po prostu masz ucięcia (przester). Czyli trzeba się rozejrzeć za kostkami z większym dopuszczalnym zasilaniem, może najlepiej 15V bo takie masz bez dodatkowej stabilizacji.

Z bardzo pospolitych kostek, z moich doświadczeń, zaskakująco dobrze do słuchawek sprawia się kostka TDA2822M, masowo stosowana w najtańszych "kolumienkach" do komputerów (czyli nawet gdzieś może w jakimś złomie leżeć), często właśnie wyposażonych też w gniazdo słuchawkowe. Ma maksimum zasilania 15V co jest znaczną przewagą nad TDA7050.
    Jednak ma istotną cechę, która dyskwalifikowała używanie dobrych słuchawek w tych głośnikach. Mianowicie dużą wrażliwość na tętnienia zasilania. Co w połączeniu ze skrajnie prostym zasilaniem w tych kolumienkach, czyli mostek plus kondensator, po podłączeniu dobrych słuchawek, sprawniejszych w dole pasma, powodowało że przydźwięk sieciowy rozwalał głowę.
    Ale w przypadku zasilania z "gładkiego" zasilania, to odsłuch, nawet na większych poziomach był bez zastrzeżeń (jak na moje ucho, zastrzegam), przyjemny nawet.
    SylwekK
    Poziom 30  
    O, super! Ten tda2822m wydaje się być fajną propozycją do takich celów, a przy tym również niewiele zewnętrznej drobnicy potrzebuje :)
    adambyw
    Moderator Akustyka
    Jakoś spora część producentów nie stosuje dedykowanych kostek, i z powodzeniem wykorzystuje typowe wzmacniacze operacyjne dla wyjścia słuchawkowego. Tak też jest zapewne w przypadku tego miksera. W mojej ocenie z powodzeniem można tutaj zastosować typowy opamp i po temacie.

Przykład z jakiegoś stołu behringera:
    Dodatkowe gniazdo słuchawkowe do miksera audio ALTO AMX-80
    SylwekK
    Poziom 30  
    Oczywiście, że można tylko zwróć uwagę ile w obudowie jest wolnego miejsca - wąska szczelina między obudową, a płytką. Pewnie w smd by to weszło tylko mi dodatkowo zależało na czasie. Miałem też myśl przez chwilę żeby zrobić identyczny stopień wyjściowy jak na schemacie miksera, ale tam jest dwa oampy na kanał czyli jeszcze więcej drobnicy. Wybrałem rozwiązanie najprostsze :)
    adambyw
    Moderator Akustyka
    Ten schemat powyżej? Spokojnie by weszło, i tez rozwiązanie proste. I nie ma elektrolitów w ogóle. Ja bym dał podwójnego opampa THT, kondensatory i rezystory smd 0805, fajnie się lutuje do nóżek i miejsca praktycznie nie zajmują. Nie mówiłem żeby płytkę robić, choć i proste PCB z elementami smd można by przykleić na piankowej taśmie dwustronnej do płytki miksera. Ale to faktycznie mogło by być zbyt wiele zachodu no i koszta.

Właściwie największe ale, to jak pisał rb401, to niskie napięcie zasilania. Ten tda poradzi sobie i będzie stosunkowo dobrze pracował z słuchawkami o niskiej impedancji, najlepiej na krótkim kablu. Ale podłączysz słuchawki o dużej impedancji na dłuższym kablu i może pojawić się kłopot że za cicho albo na granicy przesteru.
    To w sumie powód dla którego sugerujemy inne rozwiązania.
    SylwekK
    Poziom 30  
    adambyw napisał:
    To w sumie powód dla którego sugerujemy inne rozwiązania.

I za to jestem Wam wdzięczny :) Lubię poznawać alternatywne rozwiązania.