Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Amica ZWM 676 S - zmywarka nabiera wodę i opróżnia, ale nie myje. Osad na pompie

seler90 13 Nov 2019 23:00 3270 6
 • #1
  seler90
  Level 10  
  Cześć ponownie :)
  Mam problem ze zmywarką Amica ZWM 676.
  Po odpaleniu jakiegokolwiek programu zmywarka wypompowuje wodę, po chwili prawidłowo nalewa porcję wody i staje - słychać jedynie ciche buczenie. Mycie nie rozpoczyna się.
  Dodam jeszcze, że zmywarka zakupiona w 2015 r., chodzi w domowych warunkach raz na dzień-dwa. 2 lata temu wymieniona płytka panelu przedniego, bo przestała uruchamiać jakiekolwiek programy - wizyta serwisanta i wymiana pomogła. W międzyczasie zaczęły rdzewieć w wielu miejscach kosze zmywarki i sypią się z nich drobne kawałeczki rdzy. Jesteśmy w szoku, bo u nikogo nie spotkaliśmy się z takim problemem w zmywarce i to w takiej ilości. Jakieś fatalne wykonanie... :/ Przypuszczam, że wpływa to też na pracę zmywarki, bo te kawałki rdzy osadzają się w komorze filtra.

  Poczytałem kilka podobnych tematów o innych Amicach. Niestety nie mam podstawowej wiedzy na temat elektroniki/elektryki. Z narzędzi poza podstawowymi do demontażu podzespołów, posiadam jedynie klasyczny multimetr, którego może dwa razy użyłem przy sprawdzaniu elektryki w aucie.

  Rozkręciłem od spodu zmywarkę, a zdjęcia poniżej:
  Amica ZWM 676 S - zmywarka nabiera wodę i opróżnia, ale nie myje. Osad na pompie Amica ZWM 676 S - zmywarka nabiera wodę i opróżnia, ale nie myje. Osad na pompie Amica ZWM 676 S - zmywarka nabiera wodę i opróżnia, ale nie myje. Osad na pompie Amica ZWM 676 S - zmywarka nabiera wodę i opróżnia, ale nie myje. Osad na pompie Amica ZWM 676 S - zmywarka nabiera wodę i opróżnia, ale nie myje. Osad na pompie
  Moje spostrzeżenia:
  a) Wylało się kilkaset mililitrów wody najprawdopodobniej z rynienki pod drzwiami zmywarki przy przechylaniu urządzenia - pewnie to normalne.
  b) Spodnia plastikowa pokrywa pod elektroniką i pompą była sucha, nie widać też wycieków. Jedynie niepokoi mnie centymetrowa plama osadu z wapnia i pleśni na tej pokrywie dokładnie w miejscu pod pompą myjącą.
  c) Pompa myjąca posiada podobny wapienny zaciek ok. centymetrowej średnicy wskazujący jakiś bardzo drobny wyciek czy skraplanie się płynu - po 2 dniach przerwy od ostatniego zmywania (kiedy jeszcze była sprawna) - obecnie to miejsce jest suche.
  d) Pompa myjąca przy manualnym poruszaniu palcem kręci się, ale stawia lekki opór w jedną i drugą stronę. Nie wiemy jaki powinien być, ale mam wrażenie, że jest chyba normalny, bo kręcę bez wysiłku palcem.
  e) Plastikowy przezroczysty zbiornik na jednym ze zdjęć mocno zasyfiony jest pomarańczowym osadem. Nie wiem czy to normalne.

  Moje pytania:
  1) Co powinienem sprawdzić? Co jestem w stanie sprawdzić sam? Jeśli potrzebne jest kupno jakiegoś drobnego narzędzia, miernika - nie ma problemu. Czegoś się nauczę :)
  2) W innych tematach przy podobnych objawach (nabieranie wody i wypompowywanie jej, ale brak mycia), sugerowano wymianę kondensatora pompy myjącej lub liczenie się z wymianą całej ww. pompy. Czy powinienem zacząć od właśnie takiej wymiany kondensatora? Co proponujecie?
  Kondensator wg. zdjęć i tego co wyczytałem to kondensator rozruchowy 3µF/ 450V.
  Czy kondensator z Allegro nazwany "kondensator pracy rozruchowy 3µF/450V do silnika" nada się?
  3) Czy jest sens pchać się w ogóle w naprawę, jeśli ten kosze tak rdzewieją w chyba 10 miejscach na potęgę i zaczynają pękać i zostawiają syf w komorze z rdzy? Wymiana kosza dolnego (to on przede wszystkim jest zardzewiały) to jakieś 150 zł. Da radę w ogóle zabezpieczyć w takim nowym koszu tę rdzę jakąś farbą specjalistyczną, gdybym jednak kupił kolejny kosz?
 • Helpful post
  #2
  nowypn
  Level 23  
  Witam.
  Rzeczywiście wygląda jakby pompa myjąca nie miała siły ruszyć. Wystarczy zmierzyć wartość pojemności kondensatora i będzie wszystko jasne. Podaj jaki masz model miernika. Ten pomarańczowy syf w plastikowym zbiorniku to złoże jonitowe i tak ma być. Kondensator o którym podałeś będzie ok.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #3
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Zmywarki nie przewraca się na bok tylko na tył.
  a) Nienormalne.
  b), c) Skutki wycieku na pompie myjącej.
  d) Spróbuj uruchomić zmywarkę i obserwuj czy problem się powtórzy.
  e) Normalne, od nowości.
  1) Zmierzyć pojemność kondensatora.
  2) W drugiej kolejności po d), jeśli nie ma możliwości 1).
  3) Ty decydujesz.
 • #4
  seler90
  Level 10  
  @nowypn
  To mój miernik:
  Amica ZWM 676 S - zmywarka nabiera wodę i opróżnia, ale nie myje. Osad na pompie

  @zhudomel
  Serdeczne dzięki za takie konkretne punkty. Będę działać dalej, zaraz jak tylko dowiem się, jak zmierzyć pojemność ww. kondensatora i przekażę tu wynik oczywiście.

  Edit:
  Ponadto zauważyłem, że sprzedawane kondensatory w tym typie posiadają 2 lub 4 wsuwki do podłączenia przewodów. Rozumiem, że powinienem brać takie na dwie wsuwki (jak ten na moim zdjęciu)?
 • Helpful post
  #5
  nowypn
  Level 23  
  Witam
  Tym miernikiem nie zmierzysz pojemności więc może po prostu wymień kondensator. Możesz też wziąć z 4 wsuwkami tam są zmostkowane dwie pary.
  Pozdrawiam
 • #6
  seler90
  Level 10  
  Zamówiłem kondensator. W poniedziałek powinien być.
  Od razu go zamontuję i dam znać, co i jak.
 • #7
  seler90
  Level 10  
  :arrow: zhudomel
  :arrow: nowypn
  Panowie, dziękuję :) Po wymianie kondensatora rozruchowego pompy myjącej ruszyło. Teraz oby tylko grało dalej. W przyszłości jednak zmywarka innej firmy niż Amica - za dużo awarii w takim okresie. Wymiana kondensatora 3µF/450V w pompie myjącej i po problemie. Do zamknięcia.