Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wymiana elektrolitu ???

kwierzyk 21 Wrz 2005 20:50 2432 9
  • #1 21 Wrz 2005 20:50
    kwierzyk
    Poziom 15  

Witam. Niedawno rozkręciłem mojego Unitra Zodiak'a DSS 402. Zauważyłem w nim całkiem spory kondensator elektrolityczny. Jak chyba wszyscy wiedzą tam gdzie wychodzą elektrody jest takie czerwone "cóś" i przy jednej elektrodzie jest bardzo wydęte. Poradziłem się kolegi i obejrzał mój elektrolit. Po krókiej diagnostyce stwierdził że wydęte miejsce twardnieje w czasie pracy amplitunera i powiedział ze w każdej chcwili moze wybuchnąć ten elektrolit. Elektrolit to : 2 x 4700uF 63V ELWA

W związku z tym mam pytania:

1) Gdzie mogę dostać taki elektrolit ?
    2) Jeśli nie uda mi się znaleźć takiego zamiennika co mam wtedy zrobić. Jaki inny elektrolit zamonować ??? Jeśli ten troche nadęty elektrolit wybuchnie co wtedy moze się stać z amplitunerem ??? Czy powstaną jakies nieodwracalne szkody ???

Proszę o poradę, kwierzyk

Może ktoś ma taki elektrolit na sprzedanie albo wystawia taki na allegro ???

• Pomocny post
    #2 21 Wrz 2005 21:01
    Loker
    Poziom 37  

Mozesz zamiest niego spokojnie wstawic dwa elektrolity 4700uF/63V - dostaniesz praktycznie w kazdym sklepie elektronicznym. Pytanie tylko, czy byly polaczone "plusami", czy "minusami". Na 90% minusami, ale sprawdz przed wymiana :)

• Pomocny post
    #3 21 Wrz 2005 21:02
    Ptolek
    Poziom 36  

Wybuchnięcia elektrolitu bym się nie obawiał. To wystające czerwone coś to po prostu fragment uszczelnienia kondensatora, które sparciało i popękało ze starości jak gumki z wytłaczanek w szufladzie. Możliwe, że przez tyle lat kondensator jednak stracił parametry. Jeżeli jednak wzmacniacz działa prawidłowo, nie buczy i ma dużą dynamikę jeżeli chodzi o bas, to można zostawić tak jak jest. Mówisz, że uszczelnienie bardzo wystaje, to pojęcie względne. Jak chcesz spać spokojnie to możesz zastąpić go dwoma nowymi kondensatorami. Polecam poczytać coś o tym na forum, wpisz w "Szukaj" frazę "2x4700" i poczytaj wyniki.
    np.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=348964
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic184087-0-asc-30.html

Odpowiedź na post wyżej, kondensatory nie mają być połączone ani plusami ani minusami, tylko plus jednego ma być połączony z minusem drugiego. Po prostu dwa kondensatory szeregowo, wolne końcówki do zasilania (zgodnie z biegunowością) a wspólne do masy. Jak podłączysz źle to naprawdę może wybuchnąć.

• #4 21 Wrz 2005 21:35
    kwierzyk
    Poziom 15  

OK. Dziękuję za informację, a juz miałem strach ze nei dostane nowego takiego elektrolitu a tu sie dowiedizałem ze z 2 mozna utworzyć jeden :) Czyli mam je połączyc według schematu poniżej tak ??

• Pomocny post
    #5 22 Wrz 2005 00:25
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dokladniae tak ale w zodiaku siedzial kondensator na 40V. Na 50V beda drozsze i wieksze. Nastepnym razem poszukaj zanim napiszesz posta bo posty o zamianie starej "beczki" Elwy pojawiaja sie co tydzien.

• #6 22 Wrz 2005 17:01
    kwierzyk
    Poziom 15  

OK. W moim zodiaku jest bodajze elektrolit na 30 V. W tym celu zdjęłem dzisiaj ponownie obudowe i zrobilem fote, którą ozna zobaczyc ponizej, nie jest zbyt czytelna , ale widac że pisze 30V.

Ale teraz najważniejsza obserwacja dnia dzisiejszego. Otóż bardziej szczegółowo przyjżałem się temu nadętemu miejscu i zauważyłem że w koło elektrody jest jakas ciecz taka żółtawa, w małych ilosciach. Kiedy tam dotknełem palcem i obejrzałem to na palcu miałem coś jakby olej. Myślę że teraz to juz jestem na prawde zmuszony do wymiany elektrolitu skoro z niego wycieka ta ciecz. Jako że w okolicy nie mam doprego sklepu z częściami szukałem na allegro i zanałem taki elektrolit:

KONDENSATOR 4700uF35V(18x37) 105'C , link do aukcji:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=64508409

KONDENSATOR 4700uF35V , link do aukcji:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=65140873

Które kondesatory wybrać ???

mój elektrolit ma 30 V a te kondensatory maja 35V czy zrobi to dużą różnicę ? nic się nie skopci jak je podłączę ??? I jeszcze jedno pytanie. Czy ten stary elektrolit wylutować i wstaić te 2 odpowiednio połączone ze sobą ??? Czy ten stary ma zostać + te 2 nowe ?? Przypominam ze wycieka z niego w malutkich ilosciach, ale wycieka ciecz ze środka...

• Pomocny post
    #7 22 Wrz 2005 18:05
    Loker
    Poziom 37  

Wywal stary i wstaw nowe. Mozesz spokojnie dawac elektrolity na wyzsze napiecie, to nie wplynie na prace ukladu. Oplaca Ci sie kupowac na allegro kondensatory? Koszty przesylki beda wieksze, niz cena elementu...

• #8 22 Wrz 2005 18:33
    kwierzyk
    Poziom 15  

OK. Dzięki, a mozesz napsiac które będą lepsze ??te pierwsze ( samsunga ) czy te drugie ??? Koszty nie są dla mnie aż tak bardzo ważne, najważniejsze jest aby grało tak jak powinno, a mam nadzieję zę po wymianie elektrolitu będzie grało jeszcze lepiej :)

• Pomocny post
    #9 22 Wrz 2005 18:48
    Loker
    Poziom 37  

Bez roznicy ktore, wybierz te, ktore bedzie Ci latwiej zamontowac ;)

• #10 22 Wrz 2005 19:19
    kwierzyk
    Poziom 15  

Wybralem te samsunga ze wzglęu na długie nóżki czy elektrody czy jak sie to tam nazywa, takie będzie łątwiej polutować, no przynajmniej takie jest moje zdanie ;)

OK. Elektrolity doszły, nadeszła chwila prawdy. Ukończona sukcesem rzecz jasna :D Elektrolity dobrze przylutowane, radio działa i gra co najważniejsze :) Niżej daję fotkę, jeśli ktoś miałby jakies uwagi to chętnie wysłucham.

No i na koniec pytanko. Czy gdybym dał elektorlity np 5000 uF zamiast 4700 uF to jakie byłyby skutki ? Bo coś słyszałem ze cos lepiej niy gra, ale nei wiem czy to prawda :P

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo