Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator prostowniczy a wymiana w migomacie

14 Lis 2019 13:19 405 10
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie.

Posiadam migomat PowerMat S-Mig 160 i uszkodził mi się w nim prawdopodobnie trasformator, który po uruchomieniu w przeciągu kilku sekund bardzo mocno się grzeje, a w momencie przyłożenia końcówki do metalu (żeby spawać) aż przygasają światła lub rozłączają bezpieczniki.

Drugi aspekt jest taki, że przypadkowo w moje ręce wpadł mi transformator prawdopodobnie z jakiegoś starego prostownika. Udało mi się go uruchomić z żarówką 50W i pomierzyć i na 2 wyjściach myślę że jest po 12V (zmierzone około 14-15V zmiennego) lub 12/24V.

Teraz pytanie jest takie czy jeżeli bym podmienił ten transformator z migomatu i np wykorzystywał tylko 2 zakresy czy będzie dało się tym spawać, w sensie drutem w osłonie gazu lub samoosłonowym?
    Symbolu nowego transformatora nie znam ale jest na nim taki numer: 15052 301
    Na poniższych zdjęciach przedstawiam Migomat oraz transformatory.
    Migomat:
    Transformator prostowniczy a wymiana w migomacie Transformator prostowniczy a wymiana w migomacie
    Znaleziony transformator:
    Transformator prostowniczy a wymiana w migomacie Transformator prostowniczy a wymiana w migomacie

Proszę o pomoc czy w ogóle dobrze myślę, bo jakoby doświadczenia w tej dziedzinie nie mam ale może uda się to naprawić.
    Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Na miejscu Kolegi proponowałbym przezwojenie starego transformatora,bo nie wiadomo jak się zachowa ten transformator od tego prostownika.
  • Poziom 30  
    justa20 napisał:
    Na miejscu Kolegi proponowałbym przezwojenie starego transformatora,bo nie wiadomo jak się zachowa ten transformator od tego prostownika,ale dla świętego spokoju spróbować możesz.

Na 90% będzie miał zbyt małą wydajność prądową aby nadawał się do spawania :)
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 8  
    ToJestNick napisał:
    justa20 napisał:
    Na miejscu Kolegi proponowałbym przezwojenie starego transformatora,bo nie wiadomo jak się zachowa ten transformator od tego prostownika,ale dla świętego spokoju spróbować możesz.

Na 90% będzie miał zbyt małą wydajność prądową aby nadawał się do spawania :)

Dokładnie tak. Udało mi się go podłączyć i delikatnie ryza ale jest zbyt słaby. Około 30V na wyjściu załatwiłoby sprawę. Pokombinuję jeszcze z czymś mocniejszym.

A jakby ktoś przewinął ten oryginalny to by działało? Orientuje się ktoś jaki byłby przybliżony koszt?
  • Poziom 30  
    Działało by ;) Trochę utrudnia sprawę to, że transformator jest spawany a nie skręcany :/ Więc trzeba rozcinać i równo zespawać na nowo.
  • Poziom 14  
    Zakupić drut i samemu przewinąć co obniży koszty .Żadna filozofia.
  • Poziom 14  
    Może w Twojej miejscowości jest jakiś rzemieślnik, który podjąby się przezwojenia tego trafa. Zapewnie tanio nie będzie.
  • Poziom 30  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @cuando123 Zaraz zaraz, a co z prostownikiem w tym migomacie ? Sprawdzone diody, i przełącznik prądu spawania Q2 ?

Pierwsze co to wystarczy odłączyć stronę wtórną transformatora od reszty spawarki. Jak nadal będzie się grzać no to transformator uszkodzony.
  • Poziom 8  
    ToJestNick napisał:
    Krzysztof Kamienski napisał:
    @cuando123 Zaraz zaraz, a co z prostownikiem w tym migomacie ? Sprawdzone diody, i przełącznik prądu spawania Q2 ?

Pierwsze co to wystarczy odłączyć stronę wtórną transformatora od reszty spawarki. Jak nadal będzie się grzać no to transformator uszkodzony.

Zrobiłem dokładnie tak jak piszesz. Reszta spawarki sprawna, na drugim transformatorze nic się nie grzeje. Wina transformatora.