Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe zastosowania dla pamięci NOR Flash?

ghost666 14 Nov 2019 13:45 618 0
 • Nowe zastosowania dla pamięci NOR Flash?
  Ponieważ pamięć NOT Flash napotyka ograniczenia skalowania, firma znana wcześniej pod nazwą Toshiba Memory uważa, że ​​planarna pamięć SLC NAND stanowi dobrą alternatywę dla niektórych aplikacji. W międzyczasie NOR nie znika, po prostu zmienia się, aby zaspokoić różne inne przypadki wykorzystania.

  Teraz oficjalnie pod nazwą Kioxia Memory, firma ta zaprezentowała nową rodzinę produktów pamięci flash SLC NAND dla aplikacji osadzonych, które wymagają szybkiego transferu danych, w tym telewizorów, drukarek, urządzeń noszonych i robotów.

  Interfejs szeregowy drugiej generacji pamięci NAND od Kioxia jest zgodny z powszechnie stosowanym interfejsem szeregowym urządzeń peryferyjnych (SPI) i oferuje zwiększone prędkości od 104 MHz do 133 MHz w porównaniu z poprzednią generacją. Nowa linia pamięci składa się łącznie z ośmiu produktów o napięciu zasilania od 2,70 do 3,60 V i od 1,70 do 1,95 V.

  Chociaż pamięć Flash NOR od dawna jest preferowaną pamięcią do przechowywania kodu rozruchowego, a nawet kodu systemu operacyjnego na niskim poziomie, zdaniem dyrektora działu biznesowego Kioxia, Briana Kumagai wymagania dotyczące oprogramowania stają się coraz wyższe i zajmuje ono więcej miejsca, co sprawia, że ​​trzymanie się pamięci Flash NOR jest dość drogie w porównaniu z pamięciami NAND. Dodał, że korzyści związane z oszczędnością kosztów zaczynają się od poziomu 512 MB i więcej, mimo że wymagane są pewne prace integracyjne w zakresie zarządzania pamięcią Flash. "Korzystanie z NAND Flash wymaga nieco więcej pracy, ale opłacalność zdecydowanie uzasadnia skorzystanie z nich" dodaje Kumagai.

  Podczas gdy 3D TLC NAND zyskuje dużą uwagę z uwagi na produkty o większej gęstości pamięci w dużych systemach, takich jak pamięci masowa dla przedsiębiorstw, inżynier aplikacji z Kioxia, Doug Wong powiedział, że SLC oferuje najlepszą charakterystykę wytrzymałości i zatrzymywania danych w aplikacjach osadzonych, które wymagają mniejszej gęstości, zwłaszcza w urządzeniach z długimi okresami użytkowania - w telewizorach, systemach do gier etc. "To właściwie jeden z powodów, dla których SLC nadal istnieje" mówi. Pamięci NOR flash wciąż mają swoje zalety, jak dodaje Wong. Jest wystarczająco szybka, aby wykonać operacje na miejscu. "Możesz nadać jej adres i szybko odzyskać instrukcję, aby tak naprawdę nie trzeba było ładować kodu z pamięci Flash NAND w przestrzeni RAM".

  Jednak, ponieważ ludzie oczekują więcej możliwości od produktów obecnie korzystających z pamięci flash NOR, zwiększone wymagania w zakresie gęstości będą napędzać przyjęcie rozwiązań alternatywnych, wskazuje Wong.

  Z kolei Gregory Wong, analityk w Forward Insights, uważa, że do aplikacji wymagających jednego gigabajta i więcej, pamięć NOR nie będzie miała dostępu z uwagi na niemożność skalowania. Pamięci te są drogie, a na rynku jest mało jej dostawców. Będzie tak nawet w przypadku urządzeń takich jak dekodery i telewizory, ponieważ stają się one jeszcze bardziej inteligentne i wymagają coraz więcej kodu.

  Ale ani Wong z Kioxia, ani Wong z Forward Insights nie uważają, aby NOR miał całkowicie zniknąć. Ten ostatni zauważył dodatkowo, że pomimo iż niektóre aplikacje już przerastają NOR, to pojawiają się inne, gdzie mniejsza gęstość wystarcza. Wiele urządzeń Internetu rzeczy (IoT) może używać pamięci NOR Flash do przechowywania kodu; a małe urządzenia, takie jak bezprzewodowe słuchawki douszne, decydują się na szeregowy NOR, podobnie jak aplikacje z ekranem dotykowym.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1335277

  Cool! Ranking DIY
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10266 posts with rating 8542, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.