Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparatura do budowy samolotu rc

MarcinM2020 15 Nov 2019 14:23 1104 20
  • #1
    MarcinM2020
    Level 16  
    Witam. Mam takie pytanko. Chce kupić jakąś podstawową aparaturę do budowy samolotu rc. Tzn pilot + elektronika do montażu w samolocie. Gdzie mogę szukać takich rzeczy tak zeby bylo to do siebie jako tako skalibrowane itd
  • #2
    volt1
    Level 30  
    Jeśli chodzi o kalibracje, niestety trzeba to zrobić samemu, bo jest to zależne od modelu w którym będzie zamontowana. Modele mają różną budowę, różne silniki, różne usterzenie inne przeznaczenie, itd.
  • #3
    1 PAWEL
    Level 42  
    Przeszukaj Ali, ale bez podstałych danych o samolocie rc jest to bezcelowe kupowanie.

    Polecam Motoszybowiec Samolot kit PIONEER 7473899686 na alledrogo.

    Przykładowe dane i wyposażenie -

    Rozpiętość - 1420 mm

    Długość modelu - 925 mm
    Waga do lotu - 650g
    Powierzchnia skrzydeł: 26 dm2
    Obciążenie pow. - 25 g/dm2

    W zestawie

    Elementy kadłuba, skrzydeł dzielone i stateczniki
    dźwignie, popychacze , wzmocnienia modelu
    silnik bezszczotkowy CD2622 ze śmigłem 5x4
    serwa 4 x 9g

    regulator ESC 20A - jednokierunkowy

    czterokanałowa aparatura 2,4GHz z modulacją FHSS
    ładowarka do akumulatorów li-pol
    akumulator li-pol 3S 1100mAh
    naklejki
    Instrukcja w języku Polskim
    ================

    Instrukcja bindowania motoszybowca Pioneer:

    1) Spinkę bindowania (wtyk z krótkim kabelkiem wyglądem przypominającym
    "przywieszkę") wpiąć w odbiornik w gniazdo opisane jako BIND (ostatnie,
    czerwone, widnieje napis na odbiorniku).
    2) Podpiąć zasilanie odbiornika, aby go włączyć
    3) Nacisnąć na WYŁĄCZONYM nadajniku okrągły przycisk BIND umieszczony w
    lewym-dolnym rogu obudowy, trzymając przycisk włączyć nadajnik, puścić
    przycisk po paru sekundach od włączenia nadajnika
    4) Poczekać chwilę
    5) Wyłączyć zasilanie odbiornika, wyłączyć nadajnik, wypiąć spinkę z
    odbiornika z gniazda bind
    6) Włączyć cały zestaw, najpierw nadajnik później odbiornik, wszystko
    powinno funkcjonować.

    Jeśli całość nie będzie dalej działała poprawnie to proszę sprawdzić
    poniższe punkty:
    1) Odwrotnie wpięte przewody serw/regulatora do odbiornika (obrócone o
    180 stopni) przez co urządzenia nie reagują z odbiornikiem
    2) Słabe baterie nadajnika (wymienić baterie na świeże)
    3) Słabe zasilanie nadajnika (naładować akumulator).
  • #4
    Madrik
    moderator of Robotics
    marcin.moczala wrote:
    Witam. Mam takie pytanko. Chce kupić jakąś podstawową aparaturę do budowy samolotu rc. Tzn pilot + elektronika do montażu w samolocie. Gdzie mogę szukać takich rzeczy tak zeby bylo to do siebie jako tako skalibrowane itd


    W każdym sklepie modelarskim. Z reguły kupując aparaturę, w zestawie jest nadajnik i jeden odbiornik.

    Musisz jednak wiedzieć, że zakup aparatury jest najważniejszym zakupem dla modelarza, dużo ważniejszym od wszystkich innych elementów i podzespołów.
    Zaleca się by aparaturę kupować zawsze najlepszą i najdroższą na jaką cię stać. Od aparatury zależy bowiem bezpieczeństwo całego zestawu i przez aparaturę złej jakości można stracić cały model z drogim wyposażeniem.
    Dlatego tu nie warto iść na ustępstwa i szukać oszczędności.

    Jeżeli jest to dla ciebie po prostu chwilowy kaprys - wystarczy ci dowolna aparatura cyfrowa, drążkowa, 2,4 GHz, co najmniej 4-ro kanałowa. Samolot ma bowiem silnik, ster wysokości, kierunku i lotki - czyli 4-ry funkcje. Każda dodatkowa funkcja, to jeden kanał więcej.

    To wystarczy do wielu prostych modeli.

    Jeżeli jednak planujesz zabawę z hobby na dłużej i nie wiesz jeszcze jakie modele będziesz budował i jakie ci się spodobają - to warto zainwestować trochę więcej pieniążków (nawet kosztem innym elementów) i kupić już wielokanałową aparaturę z komputerem i możliwością programowania.
    Taką aparaturą obsłużysz prawie wszystko - do małego samochodzika, przez łódki, po mocno skomplikowane modele samolotów lub dronów.

    Kiedyś był to bardzo drogi zakup, ale dziś kupisz bardzo tanio - w okolicach 300-400 zł, takie aparatury firm jak Turnigy (seria 9X) czy Fly Sky.
    Są to tanie, bardzo popularne aparatury, które na kilka lat ci wystarczą. Można je też później modyfikować, np. przez wymianę modułów nadawczych.

    Odbiorniki do nich są tanie, powszechne i łatwo dostępne.

    A jak masz dużo pieniążków, to warto już celować w markowe produkty np. Futaby, Graupnera, Spectrum...

    Zależy jaki model budujesz, w jakiej technologii. Masz już wybrany model, czy dopiero szukasz planów? Chcesz może by podsunąć ci kilka pomysłów?

    Może wolisz gotowy zestaw? W Zestawie RTF, dostaniesz model, aparaturę, pakiet i ładowarkę - wszystko, co potrzebne do latania. Zestaw taki kosztuje niewiele drożej niż dobra aparatura, a dostajesz wszystko co potrzeba. Wystarczy złożyć wg instrukcji i można latać.

    Jeżeli chcesz coś w zestawie zmienić - można kupić zestawy modeli ARF - wtedy nie ma części wyposażenia i musisz je dokupić samodzielnie - jest wtedy pole do pewnych kombinacji.
  • #5
    kotbury
    Gantry automation specialist
    Jeśli planujesz próbnie jeden model (i prosty - bez klap, chowanego podwozia itp) i stop, wystarczy, jak napisał przedmówca - 4 kan. najprostsza - np Hitec Optic, jeśli więcej - to apkę z komputerem - z tańszych rzeczoną FlySky. Idzie o to, że w takowej możesz zapisać nastawy dla kilku modeli (autopsja, sam mam 3 modeliki i apkę bez kompa - trymowanie takiej apki za każdym razem po przesiadce na inny model jest wielce upierdliwe)
    PS. Kalibrowanie (poprawniej trymowanie) apki z konkretnym modelem prawie zawsze będziesz musiał zrobić. Zgrubne nastawy uzyskasz mechanicznie zmieniając np długości cięgieł sterów (i czasem to wystarczy, ale tylko przy modelach dużych, wolnych i stabilnych, np szybowce, duże depronowce, ale przy np mikrosamolocikach balsowych to trudne). Dokładniejsze regulacje już trymerami apki
  • Helpful post
    #6
    down
    Level 19  
    Jak autor może to poproszę o szczegóły co to będzie za samolot chciałbym wiedzieć bo oprócz aparatury będziesz potrzebował serwa , silnik , regulator zasilanie więc będę w stanie Ci to dobrać tak , żeby to dzialało jak trzeba i było możliwie najtańsze.

    Dodano po 1 [minuty]:

    O wszelkie kalibracje się nie martw bo to proste , a jakbyś coś nie wiedział to na priv mi pisz to ci wszystko powiem nie ważne jakie radio będziesz miał i to wszystko inne.
  • #7
    MarcinM2020
    Level 16  
    Nie mam na razie konkretnego planu co to samolotu. Chcę żeby był w miare stabilny w locie.
    Zawsze chciałem mieć model ale nigdy nie było na to czasu. Dziś jest łatwiej w tym temacie, mamy m.in np to forum i ogrom ludzi chętnych do pomocy.
    Jak chodzi o apataraturę to najchętniej kupiłbym jakiegoś gotowca żeby sie później nie szarpać nie potrzebnie w tym temacie. Myślę że cztero kanałowa wystarczy.
  • #8
    Madrik
    moderator of Robotics
    Do budowy modelu latającego potrzebny jest warsztat i materiały. Jeżeli nie masz warunków na zorganizowanie sobie takiego miejsca, sugerowalibyśmy zakup modelu w wersji RTF. Jeżeli masz warsztat, to możemy ci polecić kilka konstrukcji, ale warto byś wspomniał czy wolisz prostotę, czy bardziej ci pasuje budowa modelu tradycyjnie, z drewna i jakiegoś pokrycia. Jest to trudniejsze i bardziej czasochłonne, ale satysfakcja ogromna. Tu na początek nie ma wielkiej konkurencji - Wicherek 10.

    Jeżeli wolisz coś prościej, to są modele depronowe. Depron kupisz w sklepach modelarskich lub jego świetny zamiennik - w każdym sklepie budowlanym. Tylko w budowlanym, nazywa się go "podkładem pod panele". Chodzi o tworzywo piankowe w arkuszach, znane jako XPS. Paczka arkuszy takiego tworzywa, o grubości 5-6 mm, kosztuje ok 20-40 zł za 10 sztuk. Zależy od sklepu i producenta. Najlepsze są obustronnie gładkie, ale jednostronnie rowkowane też się nadają.

    Tu warto zajrzeć do Internetu i poszukać po prostu "depronowy model dla początkujących". Z tysięcy modeli, można polecić polskie konstrukcje jak np. "RWD-5" autorstwa "Skazoo", czy ToTo-0 ze strony "Baterflajowy świat".

    http://www.motylasty.pl/toto000a.html

    Co do kupnych:
    Kolega sugerował "Pioneera", czyli wersję bardzo popularnej "Bety". Oprócz tego model ten występuje pod nazwami "Bixler" (sklep Hobby King) czy "Sky Surfer".

    Bardzo podobne są też takie modele jak np. Easy Glider czy Sky Lady.
    Modele w wersjach RTF zawierają już kompletny, wyposażony model, który się składa w kilka chwil wg instrukcji, ładuje pakiet i można latać.

    Generalnie na początek polecamy wolne samoloty, najlepiej w układzie górnopłata, np. różne wersje Cessny 152-182, gdyż taki układ jest stosunkowo najbardziej odporny na uszkodzenia przy lądowaniu.

    Śmigło powinno być składane lub na tzw. Prop Saverze, czyli przypięte specjalną gumką do piasty - dzięki czemu trudniej je złamać.

    Polecane wcześniej modele, są to stabilne, wolne motoszybowce, które w zasadzie latają same, byle im nie przeszkadzać.
    Mają układ górnopłata, ze śmigłem pchającym, który to układ modelu uchodzi za najbardziej odporny. Są wykonane z pianki EPO lub EPP - zależy od producenta. Mimo fizycznego podobieństwa do styropianu, to nie jest styropian.
    Jest to bardzo mocne, elastyczne i wytrzymałe tworzywo. Jego zaletą jest pamięć kształtu - można taki samolot roznieść w drobny wiatr, pozbierać wszystkie kawałki, sparzyć wrzątkiem by odzyskały pierwotny kształt i skleić do kupy super glue i znów latać.

    Zanim jeszcze kupisz/ zbudujesz samolot, polecam spróbować symulatora modeli RC. Jest to w miarę bezpieczna i tania alternatywa nauki latania modelami.

    Są darmowe i komercyjne. Z darmowych można polecić RC DESK PILOT.
    https://rc-desk-pilot.software.informer.com/

    Wiele aparatur modelarskich ma opcję podłączenia do komputera PC. Można je wtedy wykorzystać jako kontroler i latać na symulatorze, właśnie z użyciem aparatury.

    Dzięki temu podłapiesz podstawy sterowania i przy pierwszym locie będzie ci o wiele, wiele łatwiej.
    Warto też poszukać modelarzy ze swojej okolicy. Ustalić gdzie latają - często są to nieźle zorganizowane lotniska modelarskie - przejść się w weekend przy ładnej pogodzie - na pewno ktoś będzie. Popatrzeć, porozmawiać, popytać.
    Nie ugryzą i nie pogonią.
  • #10
    down
    Level 19  
    Wg mnie Easy Glider jest bezkonkurencyjny od Multiplexa. Na początek.
    Ma pelne sterowanie a nie jakis tam ogon tylko .
    Nom i symulator Multi flight również od Multiplexa.
    Jeśli chodzi o fizykę lotu to Easy glider w tym symulatorze zachowuje się identycznie z oryginałem perfekt nom i jest darmowy .

    Dodano po 1 [minuty]:

    Dodano po 2 [minuty]:

    marcin.moczala wrote:
    Dziś jest łatwiej w tym temacie, mamy m.in np to forum i ogrom ludzi chętnych do pomocy.


    Moim zdaniem akurat to forum nie do końca jest w tym temacie najlepsze ale to może być tylko moje zdanie.

    Dodano po 6 [minuty]:

    Dodano po 1 [minuty]:

    Jeśli autor chce to wyśle plik instalacyjny z Multiflight.
  • #11
    MarcinM2020
    Level 16  
    Dzięki za odpowiedzi w temecie. Po dłuższej przerwie dopiero teraz mam czas coś "pogrzebać" w temacie. Generalnie to plan jest taki że chce sobie zrobić możliwie najmniej skomplikowany samolot za możliwie nie wielkie pieniądze. A proszę powiedzcie mi jak wygląda sprawa z elektroniką. Bezpośrednio odbiornika podłączam serwa i silnik czy coś pomiędzy mini muszę jeszcze zastosować?
  • #12
    1 PAWEL
    Level 42  
    Podaj wielkość modelu i wagę.
    Potrzebny regulator ESC i dane silnika, silnik podłączasz pod ESC i odbiornik pod ESC, dopiero pod odbiornik serwo.
    Silnik i serwo i ESC kup dopiero jak będziesz wiedział jaka rozpiętość i waga modelu.
    Polecam gotowe modele KIT, uzupełnisz tylko brakujące elementy wyposażenia.

    https://modelemax.pl/pl/75-szybowce-elektr

    Lub

    https://www.ef3m.pl/pl/p/Motoszybowiec-PIONEER-KIT-/1376

    Aparatura do budowy samolotu rc

    Serwo podłączysz pod kanał 1 odbiornika, ESC pod kanał 2 odbiornika.
    .
  • #13
    down
    Level 19  
    Podłączenie ESC do silnika to dowolnie które kable ze sobą , a jak będzie się kręcił w złą stronę to dowolne 2 ze sobą zamieniasz.

    Do ESC podłączasz akumulator kolorami plus minus zawsze i jeśli ma tzw. BEC lub UBEC albo SBEC to znaczy , że podaje również zasilanie dla reszty elektroniki i wtedy z tego kabelka 3 żyłowego który wychodzi z regulatora będzie szło zasilanie dla odbiornika i nie musisz wtedy dodatkowych akumulatorków do niego podłączać.

    Jeśli chodzi o kierunek kabelka 3 żyłowego do odbiornika to nie da się tam nic zepsuć bo jak na odwrót podłączysz to po prostu nie zadziała , ale ogólnie zasada jest taka , że jest plus czerwony , minus czarny i trzeci to sygnał PWM lub PPM i na odbiorniku obok pinów powinny być takie znaczki w kółkach plus minus i literka s oznaczająca sygnał i w takim kierunku wpinasz pod dowolny kanał żeby było zasilanie na odbiorniku .
    Ogólnie to regulator jest na drążku gazu i jest zazwyczaj na 3 kanale w odbiorniku.
  • #14
    1 PAWEL
    Level 42  
    down wrote:
    jest zazwyczaj na 3 kanale w odbiorniku.

    Tylko w przypadku jak są dwa serwa. to ESC kanał 3.
    Jak jedno serwo to zawsze kanał 1, ESC kanał 2.
    Co innego jak odbiornik jest z Telemetrią

    =================

    Aparatura do budowy samolotu rc Aparatura do budowy samolotu rc
  • #15
    down
    Level 19  
    ciężko ster
    1 PAWEL wrote:
    Tylko w przypadku jak są dwa serwa. to ESC kanał 3.
    Jak jedno serwo to zawsze kanał 1, ESC kanał 2.
    Co innego jak odbiornik jest z Telemetrią


    Ciężko sterować samolotem jednym serwem i silnikiem. :) :) :)
  • #16
    1 PAWEL
    Level 42  
    down wrote:
    Ciężko sterować samolotem jednym serwem i silnikiem.

    Czytaj ze zrozumieniem i logiką. :)

    2 kanałowe 2 kanały (serwo kierunku i wznios obrotami silnika).
  • #18
    Madrik
    moderator of Robotics
    1 PAWEL wrote:

    Tylko w przypadku jak są dwa serwa. to ESC kanał 3.
    Jak jedno serwo to zawsze kanał 1, ESC kanał 2.
    Co innego jak odbiornik jest z Telemetrią


    Nie do końca. Każdy z producentów aparatur, ma swój "ulubiony", domyślny układ kanałów. Było to raczej ważne kiedyś, bo niektóre z kanałów pracują na nieco odmiennej charakterystyce niż pozostałe, a do tego mamy różne układy przypisania drążków (tzw. "mode" nadajnika).

    Teraz, gdy posiadamy nadajnik programowalny, nie ma to znaczenia, bo możemy sobie przypisać dowolny manipulator do dowolnego kanału, a temu kanałowi nadać pożądaną funkcję.

    W nadajnikach ze stałym kanałem, po prostu podłączamy jedno serwo do pierwszego kanału, włączamy wszystko i ruszamy drążkami. Potem zapisujemy sobie, który drążek zareagował na kanał 1, przełączamy serwo na drugi kanał i tak do zapoznania się z pełną listą kanałów i który drążek nimi steruje.
    Jak już to znamy, to sobie podłączamy kanały, tak jak nam to pasuje wg preferowanego sterowania. Znam ludzi, którzy np. lubią mieć sterowanie silnikiem tam, gdzie większość ludzi woli mieć lotki.

    Ja jestem np. tradycjonalistą i lubię mieć pod ręką dominującą sterowanie wysokością i przechyleniem (bo w modelach z lotkami, to ich używa się częściej), a pod drugą ręką gaz i kierunek. Ale już np. w modelu 3-kanałowym, używam innego ustawienia.

    Najważniejsze, by pilotowi było wygodnie.
    Przed lotem zalecam sprawdzenie swojej konfiguracji w symulatorze modeli RC. Ustawić sterowanie tak jak mamy to ustawione w modelu i sprawdzić jak nam się lata. I nie bać się eksperymentów.

    Sterowania dwukanałowego używały chiński zabawki samolocików dwusilnikowych. Wzrost obrotów obu silników powodował wznoszenie (dość nieprecyzyjne), różnica prędkości silników - obrót zabawki (również bardzo nieprecyzyjnie). Nie można było wykorzystywać jednocześnie wznoszenia i obrotu, bo powodowało to bardzo dziwne reakcje.
    Przechyłu nie było - zabawka była samostateczna, a opadanie było naturalnym szybowaniem.

    Od biedy dałoby się zrobić to na jednym silniku i sterze kierunku, ale takie konstrukcje to budowano w latach 60-tych XX wieku.

    Minimum obsługi modelu, na dzisiejsze standardy to 3 kanały - silnik, ster wysokości i kierunku. Ale to jest minimum... Czasem używa się też tego modelu w latających skrzydłach, gdzie ster wysokości i kierunku jest zastąpiony sterolotkami. Ale modele takie nie są polecane początkującym. Mimo mniejszej liczby kanałów, sterowanie takim modelem jest dość trudne i bardzo odmienne od klasycznych modeli.

    Dla nauki, na pierwszym modelu, zaleca się używanie modelu sterowania 4-ro kanałowego.

    Jako, że uczysz się to zasadne jest by uczyć się poprawnego pilotażu, z zastosowaniem lotek, steru wysokości, kierunku i operowania ciągiem silnika.
    Początkujący musi się najpierw nauczyć pilotażu, reakcji modelu, używania powierzchni sterowych w różnych sytuacjach i jak reaguje model na zmiany.
    Nie jest dobrze uczyć się, ani mając za mało, ani za dużo. Zbyt prosty model na początku, później utrudnia wyrobienie sobie nawyków do bardziej skomplikowanych modeli. Zbyt skomplikowany model, utrudnia naukę i znacznie wydłuża jej czas.
  • #19
    1 PAWEL
    Level 42  
    Madrik wrote:
    Zbyt skomplikowany model, utrudnia naukę i znacznie wydłuża jej czas.

    2 kanałowy ułatwia dzieciom zapoznanie się z obsługą, później był Volantex Ranger 400mm samolot z żyro.
    Syn obecnie lata na Pioneer 2000mm z modyfikowany aparatura 4 kanałowa,
    Wspaniałe loty i wspaniale się bawi kręcąc filmy.
  • #20
    down
    Level 19  
    Najważniejsze panowie żeby nie lądować "NA SIŁĘ " częsty błąd początkujących .
    Zawsze gdy nie jesteśmy pewni że mamy dystans i wysokość odpowiednią to lecimy dalej zataczamy koło i robimy drugą próbę.
    Początkujący najczęściej jak już latają to rozwalają modele przy lądowaniach.
  • #21
    Fourier5
    Level 12  
    Aparatura najtańsza na gimbalach hal (ok 500zl na aliex...), do tego moduł nadajnika (200) i odbiornik(100) eleres v2.

    Zestaw można rozbudować o gps (50-100) mpu - autopilot (5-10zl), blutooth (10-20zl), aplikacje na telefon pokazujaca twoj model na mapie (v1 - 0zl, v2 - 50zl).
    Telemetria-0zl

    I masz zestaw NA LATA !